Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dřívější návrat z rodičovské dovolené

27.07.2016

Dobrý den .mám dotaz před mateřskou jsem zaměstnaná se smlouvou na neurcito.v práci jsem hlásila se vrátím ve dvou letech věku dítěte .malý má teď 15 měsíců a mám už teď zájem se vrátit do práce.zajima mě zda ma zaměstnavatel povinnost mi vrátit pozici že které jsem odešla na mateřskou.nebo jak to je .dekuki

Vážená paní,
rodičovskou dovolenou poskytne zaměstnavatel ženě nebo muži na jejich žádost, a to v rozsahu, o jaký požádají. Tato dovolená nemůže být delší, než kdy dítě dosáhne věku tří let (§ 158 zákoníku práce). Znamená to, že žena nemusí žádat o poskytnutí celé rodičovské dovolené až do tří let věku dítěte. Záleží na jejích potřebách, pro jak dlouhou dobu se rozhodne. Pokud zaměstnankyně neuvede dobu, po kterou chce být na rodičovské dovolené, ačkoli to byla její zákonná povinnost, je třeba vycházet z toho, že žádá o poskytnutí až do tří let věku dítěte.Po návratu ženy z mateřské dovolené (zpravidla 28týdenní) nebo muže po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (opět zpravidla 28týdenní), je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí je zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě. Pokud se budou vracet zpět na pracoviště po skončení rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen je zařadit na práci odpovídající pracovní smlouvě. PŘÍKLAD:Žena má v pracovní smlouvě uveden druh práce "účetní" a pracuje jako mzdová účetní. Bude-li se vracet do zaměstnání po mateřské dovolené, má nárok na původní práci a pracoviště, tedy jako "mzdová účetní".Bude-li se vracet po skončení rodičovské dovolené, je povinností zaměstnavatele poskytnout jí práci odpovídající pracovní smlouvě, tedy práci „účetní" a nikoli původní mzdové účetní. Může tedy vykonávat práci účetní jakéhokoli zaměření, například skladové účetní, účetní v autoprovozu, tedy třeba i mimo provoz, kde před odchodem na rodičovskou dovolenou nepracovala. Práce však musí odpovídat pracovní smlouvě. Kdyby měla v pracovní smlouvě uveden druh práce „mzdová účetní", byl by zaměstnavatel povinen i po skončení rodičovské dovolené jí zajistit práci "mzdové účetní."
PŘEDČASNÝ NÁVRAT DO ZAMĚSTNÁNÍ PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ: Bude-li se vracet předčasně do práce žena nebo muž z rodičovské dovolené – tedy až do tří let věku dítěte – je zaměstnavatel povinen jim návrat umožnit, pokud to bylo předem dohodnuto. Protože má v tomto případě pouze povinnost zařadit je na práci odpovídající jejich pracovní smlouvě, neznamená tento návrat pro zaměstnavatele zpravidla nic jiného, než že bude muset zvážit, zda a na jaké pracovní místo a práci předisponuje tuto zaměstnankyni či zaměstnance v rámci jejich pracovní smlouvy.Pracovní smlouva, především druh práce, může však být změněna jen po dohodě zaměstnavatele se zaměstnankyní (zaměstnancem). Bez souhlasu lze převést na jinou práci jen za podmínek uvedených v § 37 zákoníku práce.Žena nebo muž se však z rodičovské dovolené nemůže vrátit na pracoviště dříve, než po uplynutí tří let věku dítěte. Výjimka je pouze pro případ, že by předčasný návrat se zaměstnavatelem byl dohodnut.
Pokud zaměstnankyně požádala o čerpání RD až do 3 let věku dítěte a má zájem nastoupit do zaměstnání dříve, musí se na dřívějších nástupu do zaměstnání se zaměstnavatelem dohodnout. Zaměstnavatel však není povinen její žádosti o předčasný návrat do práce vyhovět. Umožnění předčasného návratu do zaměstnání závisí tedy na rozhodnutí zaměstnavatele a na konkrétních podmínkách výkonu práce.
Lze předpokládat, že zaměstnavatel s ohledem na rozsah pracovního volna, o který zaměstnankyně požádala, na dobu RD sjednal pracovněprávní vztah s jinou osobu, která by měla po dobu čerpání RD vykonávat práci zaměstnankyně, popřípadě zajistil výkon práce jiným způsobem. Zaměstnankyně musí počítat s tím, že v takovém případě může být pro zaměstnavatel obtížné dřívější nástup do práce umožnit.
Naopak, pokud nahlásíte kratší rodičovskou dovolenou, nastoupíte do práce a poté požádáte o další rodičovskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen Vám ji do tří let věku dítěte poskytnout.
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.