Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená a rodičovská dovolená

27.07.2016

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Dne 8.1.2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a dne 21.7.2016 mi mateřská dovolená skončila. Myslela jsem, že mi bude končit až začátkem měsíce srpna, tudíž jsem nestihla poslat písemnou žádost mému zaměstnavateli o čerpání dovolené, která by navazovala na skončení mateřské dovolené. Chci se zeptat, jestli ještě není pozdě a můžu svému zaměstnavateli tuto žádost napsat a zda mám právo dovolenou na zotavenou čerpat aniž by plynule navazovala na mateřskou? Na rodičovskou dovolenou jsem ještě nenastoupila.

Předem mnohokráte díky za odpověď.

S pozdravem

Vážená paní,
podle § 217 odst. 5 zákoníku práce platí, požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět. Jestliže jste nepožádala zaměstnavatele včas, tj. před/se skončením mateřské dovolené, není zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět. Nicméně doporučuji zaměstnavatele o čerpání požádat, je možné, že Vaší žádosti vyhoví. V případě, že Vaší žádosti nevyhoví, patrně dojde ke krácení Vaší dovolené za rok 2016. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce platí ,nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1 ZP, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, tj. rodičovská dovolená zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 ZP před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Patrně dojde ke krácení dovolené v rozsahu 1/12. Dovolenou bude možné vyčerpat po skončení rodičovské dovolené.
Pro úplnost uvádím, že po skončení mateřské dovolené je třeba zaměstnavatele požádat o čerpání rodičovské dovolené. Podle § 196 zákoníku práce platí, že prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Jinak by zaměstnavatel mohl využít situace a Vaší nepřítomnost v práci vyhodnotit jako neomluvenou absenci se všemi důsledky.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO