Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nepacené volno, ukončení pracovního poměru

24.07.2016

Dobrý den,
předem děkuji za odpověď na mé níže uvedené dotazy.
Po 3 letech jsem se vrátila z rodičovské dovolené zpět na své původní místo k zaměstnavateli. Zaměstnavatel se při návratu z RD nechoval zrovna korektně, prvně můj návrat ústně odmítal a pak písemně oznámil, že se můžu vrátit na původní místo (viz http://www.aperio.cz/poradna/38553 za tyto odpovědi taky děkuji, více mi osvětlily problematiku), týden před ukončením RD, s plným vědomím, že nemám po dobu letních prázdnin možnost zajistit mateřskou školku pro dítě a že v září jedu s dítětem na 4 týdny do lázní, mne oznámil, že se můžu vrátit na svou původní pozici …
V den mého nástupu byli nadřízení na dovolené, tudíž instrukce jsem dostala od „kolegů“. Instrukce spočívali v heslech do počítače a informaci, že se mám učit problematiku jiného oboru (původně byla firma rozdělena na dvě oddělení, která byla v průběhu mé RD sloučena). Ze současné prac. pozice provádím cca 25-30%, ostatní náplň mně nebyla „vrácena“. Vedoucí fuknce také „zanikla“, ale zaměstnavatel to písemně „nepřizná“. Od druhého dne návratu jsem již plně pracovala v určené práci.
Zaskočila mne první výplatní páska. Ačkoli před nástupem na MD+ RD mám výplatní pásky s „měsíčním tarifem“ 28.000 Kč + „odměny“ (přímo pod těmito názvy uvedeno ve výplatní pásce), tak nyní na první výplatní pásce po návratu z RD činí „měsíční tarif“ 15.000 Kč bez „odměn“. Poslední mzdový výměr mám z roku 2012 ve znění „základní měsíční mzda“ 15.000 Kč + „odměny“. Nicméně je možné, i když to nepředpokládám, že mi nějaký mzdový výměr chybí. Každopádně před nástupem na RD byl „měsíční tarif“ na všech výplatních páskách 28.000 Kč + odměny a výplata byla počítána z tohoto tarifu. Žádný jiný nový mzdový výměr či přeřazení na jinou prac. pozici jsem nepodepisovala. Měla bych mít stejné finanční ohodnocení při navrácení na své původní místo? (zaměstnavatel odpověděl písemně 17.6., že má žádost byla schválena (rozuměj žádost o ranní směny) a že můžu nastoupit na původní pracovní pozici ...) Nutno podotknout, že původní nadřízení již ve firmě nepracují. Také v první výplatě (za 4 odprac. dny 27.-30.6.) chybí sleva na dani na poplatníka. Má zaměstnavatel správně vystavenou výplatní pásku? Pokud je výplata chybně vypočítána, jak mám postupovat?
Zároveň jsem splnila svoji oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně a informovala jsem je o neplaceném volnu, které čerpám po dobu 3 týdnů. 20.7. mně volala paní ze zdravot. pojišťovny, že jsem stále vedena v „kolonkách“ na rodičovské dovolené a nemají informaci, že jsem zpět v pracovním poměru. Co se týče mé informace o neplaceném volnu, tak paní říkala, že s touto informací nic neudělá, že je povinnosti účetní firmy podat takové přehledy, aby byla pojišťovna schopna tyto data zaevidovat. Prý se mám dohodnout s účetní firmy … Co se týče ukončení RD potvrdím zdrav.poj. dokumentem z ÚP o ukončení pobírání rodič. příspěvku, ale chtěla jsem se zeptat, byla to moje povinnost informovat zdravot. poj. nebo je to povinnost firmy?
Vzhledem k demotivujícímu přístupu zaměstnavatele a „osekání“ prac. povinností zvažuji změnu zaměstnání. V případě, že by zaměstnavatel nechtěl přistoupit na dohodu – s okamžitým ukončením prac. poměru, pomůže mi, když uvedu na dohodě či výpovědi, že důvodem odchodu je péče o dítě mladší 4 let? Musí zaměstnavatel v takovém případě přistoupit na datum odchodu dle, řekněme, mého požadavku v dohodě / výpovědi? Případně, co by mi pomohlo, abych ukončila poměr okamžitě či k datu který budu potřebovat a nemusela „běžet“ 2-měsíční výpovědní lhůta?
Poslední dotaz, mám-li „paragraf“ na nemocné dítě, můžu nechat dítě v péči otce a vyjímečně se večer vzdálit na 3 hodiny?Netuším, zda-li „chodí“ tzv. kontroly i při „paragrafech“. Úpřímně, věc se má, že mám už 4 měsíce zakoupen lístek do divadla, ale pokud bych měla porušit „zákon“, tak tam samozřejmě nepůjdu. Je nějaká lhůta do kdy musí být dodán zaměstnavateli nemocenský/ošetřující lístek?
Přeji hezký den a vážím si vaší pomoci

Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Stejně tak je to i s odměnou za práci – je povinen Vás odměňovat podle pracovní smlouvy.
Zaměstnavatel by měl poskytnout zdravotní pojišťovně všechny potřebné údaje o svých zaměstnancích. Co se týká zdr. pojištění v době neplaceného volna, doporučuji nahlásit se na zdr. pojišťovně jako osoby celodenně řádně pečující o dítě mladší 7let, pak nebudete muset platit zdr. pojištění.

K případnému skončení pracovního poměru: možnosti máte v podstatě dvě – dohoda o ukončení pracovního poměru a výpověď ze strany zaměstnance. Dohoda o skončení pracovního poměru vyjadřuje vůli zaměstnavatele i zaměstnance pracovní poměr ukončit, k podpisu dohody nemůže nikdo nikoho nutit. Byla-li uzavřena dohoda, skončí pracovní poměr sjednaným dnem. Pokud zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí, budete muset podat výpověď, musíte však počítat s tím, že od prvního dne následujícího měsíce po podání výpovědi běží dvouměsíční výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí až po jejím vypršení /pokud výpověď podáte v červenci, pracovní poměr skončí posledního září/.

Jestliže čerpáte OČR, nejste omezena žádnými vycházkami, nikdo Vás nemůže kontrolovat. „Ošetřovačku“ odevzdáte zaměstnavateli po ukončení, lístek na peníze se většinou odevzdává po uplynulý měsíc na počátku dalšího, pokud chcete, aby byla nemocenská vyplacena, jinak při konci PN.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO