Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: sociální dávky, pendleři

20.07.2016

Dobry den,ja i manzel jsme pendleri. Kazdy den jsme doma. Ja budu pracovat v DE v zari jiz rok a manzel je tam uz dele jako rok. Premyslime o miminku a vubec nevim na co mam narok jak dlouho muzu byt doma,kde o co zadat (jiz od zacatku tehotenstvi - aktualni praci jako tehotna vykonavat nemohu),po materske bych se rada vratila do prace do CR alespon na nejakou dobu.Potrebuju poradit v pripade tehotenstvi jak krok za krokem postupovat,abych nebyla nikde nic dluzna a nebylo nic nezakonne.moc dekuji

Vážená paní,
pokud jde o stát pojištění, platí i v případě pendlerů obecné pravidlo – pojistné odvádějí a dávky pobírají od státu, v němž vykonávají svou výdělečnou činnost. Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy se pendleři stanou nezaměstnanými. V takovém případě mohou uplatnit nárok na dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě svého bydliště a v případě jejich přiznání budou předpisům státu bydliště podléhat i v ostatních oblastech sociálního zabezpečení. Vedle povinnosti zaregistrovat se u místního kontaktního pracoviště ÚP však máte možnost doplňkově se zaregistrovat i u úřadu práce ve státě posledního zaměstnání, který Vám sice žádné dávky poskytovat nebude, ale mohl by Vám také pomáhat s nalezením nového pracovního uplatnění v tomto státě.
Širší práva mají pendleři a jejich rodinní příslušníci v oblasti zdravotního pojištění, kdy mohou v plném rozsahu čerpat zdravotní péči ve státě svého bydliště.
Pokud začínáte pracovat jako pendler, doporučujeme o této skutečnosti informovat:
a) Zdravotní pojišťovnu, jejíž jste pojištěncem Vy a Vaši rodinní příslušníci;
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště – pokud pobíráte některou z dávek poskytovaných tímto úřadem.

Jakmile ukončíte svou výdělečnou činnost v jiném členském státě a rozhodnete se vrátit do ČR, měli byste kontaktovat následující instituce:
a) Zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě jste - kromě výjimek – nebyli v ČR zdravotně pojištěni. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.
Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému zdravotního/sociálního zabezpečení jiného státu, příp. byli pojištěni jiným způsobem. Požádejte tedy zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému zdravotního/sociálního zabezpečení.
Ve výjimečných případech můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, např. výplatními páskami či jiným dokladem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě po celou dobu pojištěni. Doporučujeme tak učinit po dohodě s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pojištění v ČR nelze obnovit po dobu, po kterou trvá pojištění v jiném členském státě (např. z důvodu pobírání nemocenských dávek, dávek v nezaměstnanosti apod.).
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště: pokud si přejete hledat jeho prostřednictvím nové zaměstnání (podrobněji k nezaměstnaným osobám viz kapitola 4.4), nebo žádáte o dávky poskytované tímto úřadem.
Pokud jde o ČSSZ – nemusíte nic ohlašovat, nicméně doporučujeme uchovat doklady o pojištění v zahraničí, pokud Vám byly tamními orgány vystaveny.
Po ukončení výdělečné činnosti v jiném členském státě a návratu do ČR nemáte vždy nárok na českou podporu v nezaměstnanosti.
Obecně platí, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém jste naposledy pracovali.
Výjimka platí jen v případě, pokud jste během posledního zaměstnání bydleli v ČR, což splňují zejména příhraniční pracovníci (pendleři) a osoby pracující v zahraničí jen krátkodobě – tito pracovníci mohou po skončení zahraniční výdělečné činnosti žádat o dávky v nezaměstnanosti na českém ÚP.

V případě přeshraničních pracovníků, tj. pokud jste si zachovali během zaměstnání v jiném členském státě bydliště (centrum zájmu) v ČR, můžete se evidovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP ČR a požádat o českou podporu v nezaměstnanosti. Před odjezdem do ČR byste měli požádat zahraniční instituci o vystavení formuláře U1, který dokládá doby pojištění zohlednitelné při posuzování nároku na dávky v nezaměstnanosti a výši výdělku, ze kterého se česká podpora v nezaměstnanosti vypočte. Tento formulář v ČR předložíte kontaktnímu pracovišti ÚP ČR. Další možností je požádat o dávky v nezaměstnanosti ve státě posledního zaměstnání a buďto je pobírat a práci si hledat v tom daném státě, nebo si je nechat vyplácet po omezenou dobu do ČR a práci si hledat u českého ÚP. Po ukončení výplaty zahraničních dávek pak můžete mít nárok ještě na pokračování v pobírání české podpory v nezaměstnanosti. Podrobné informace Vám poskytne úřad práce v místě Vašeho bydliště.
Zodpovídáme pouze dotazy týkající se českého práva, informujte se tedy v Německu, zda Vám vznikne nárok na mateřské dávky z titulu Vašeho zaměstnání v Německu. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství(PPM) v ČR je splnění účasti na nemocenském pojištění v ČR nejméně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM a v době nástupu na PPM trvání účasti na tomto pojištění nebo alespoň ochranné doby z něj. Nárok na PPM by Vám tedy nevznikl.

Po narození dítěte v ČR vzniká nárok na rodičovský příspěvek (ev. až po ukončení pobírání PPM nebo nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem), o dávku se musí žádat. V případě, že jediná výdělečná činnost v rodině bude Německo (v případě, že v ČR již pracovat nebudete), je primárním státem výplaty dávky Německo, proto byste o rodinné dávky měli žádat v Německu. ČR by bylo sekundárním státem výplaty dávky z titulu bydliště dítěte (doplácelo by ev. rozdíl do výše dávek v ČR, pokud by německé dávky byly nižší). Pokud by byla výdělečná činnost v obou státech, bydliště v ČR, primárním státem výplaty dávky by byla ČR a Německo ev. doplácelo rozdíl.

Informace také můžete získat na některém ze styčných míst pro jednotlivé oblasti sociálního zabezpečení pro oblast rodinných dávek:
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na poříčním právu 1
128 01 Praha 2
www.mpsv.cz
Kontakt:
Tel: +420 221 921 111
Fax: +420 224 918 391
Email: posta@mpsv.cz.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO