Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: sociální dávky, pendleři

20.07.2016

Dobry den,ja i manzel jsme pendleri. Kazdy den jsme doma. Ja budu pracovat v DE v zari jiz rok a manzel je tam uz dele jako rok. Premyslime o miminku a vubec nevim na co mam narok jak dlouho muzu byt doma,kde o co zadat (jiz od zacatku tehotenstvi - aktualni praci jako tehotna vykonavat nemohu),po materske bych se rada vratila do prace do CR alespon na nejakou dobu.Potrebuju poradit v pripade tehotenstvi jak krok za krokem postupovat,abych nebyla nikde nic dluzna a nebylo nic nezakonne.moc dekuji

Vážená paní,
pokud jde o stát pojištění, platí i v případě pendlerů obecné pravidlo – pojistné odvádějí a dávky pobírají od státu, v němž vykonávají svou výdělečnou činnost. Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy se pendleři stanou nezaměstnanými. V takovém případě mohou uplatnit nárok na dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě svého bydliště a v případě jejich přiznání budou předpisům státu bydliště podléhat i v ostatních oblastech sociálního zabezpečení. Vedle povinnosti zaregistrovat se u místního kontaktního pracoviště ÚP však máte možnost doplňkově se zaregistrovat i u úřadu práce ve státě posledního zaměstnání, který Vám sice žádné dávky poskytovat nebude, ale mohl by Vám také pomáhat s nalezením nového pracovního uplatnění v tomto státě.
Širší práva mají pendleři a jejich rodinní příslušníci v oblasti zdravotního pojištění, kdy mohou v plném rozsahu čerpat zdravotní péči ve státě svého bydliště.
Pokud začínáte pracovat jako pendler, doporučujeme o této skutečnosti informovat:
a) Zdravotní pojišťovnu, jejíž jste pojištěncem Vy a Vaši rodinní příslušníci;
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště – pokud pobíráte některou z dávek poskytovaných tímto úřadem.

Jakmile ukončíte svou výdělečnou činnost v jiném členském státě a rozhodnete se vrátit do ČR, měli byste kontaktovat následující instituce:
a) Zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě jste - kromě výjimek – nebyli v ČR zdravotně pojištěni. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.
Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému zdravotního/sociálního zabezpečení jiného státu, příp. byli pojištěni jiným způsobem. Požádejte tedy zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému zdravotního/sociálního zabezpečení.
Ve výjimečných případech můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, např. výplatními páskami či jiným dokladem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě po celou dobu pojištěni. Doporučujeme tak učinit po dohodě s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pojištění v ČR nelze obnovit po dobu, po kterou trvá pojištění v jiném členském státě (např. z důvodu pobírání nemocenských dávek, dávek v nezaměstnanosti apod.).
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště: pokud si přejete hledat jeho prostřednictvím nové zaměstnání (podrobněji k nezaměstnaným osobám viz kapitola 4.4), nebo žádáte o dávky poskytované tímto úřadem.
Pokud jde o ČSSZ – nemusíte nic ohlašovat, nicméně doporučujeme uchovat doklady o pojištění v zahraničí, pokud Vám byly tamními orgány vystaveny.
Po ukončení výdělečné činnosti v jiném členském státě a návratu do ČR nemáte vždy nárok na českou podporu v nezaměstnanosti.
Obecně platí, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém jste naposledy pracovali.
Výjimka platí jen v případě, pokud jste během posledního zaměstnání bydleli v ČR, což splňují zejména příhraniční pracovníci (pendleři) a osoby pracující v zahraničí jen krátkodobě – tito pracovníci mohou po skončení zahraniční výdělečné činnosti žádat o dávky v nezaměstnanosti na českém ÚP.

V případě přeshraničních pracovníků, tj. pokud jste si zachovali během zaměstnání v jiném členském státě bydliště (centrum zájmu) v ČR, můžete se evidovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP ČR a požádat o českou podporu v nezaměstnanosti. Před odjezdem do ČR byste měli požádat zahraniční instituci o vystavení formuláře U1, který dokládá doby pojištění zohlednitelné při posuzování nároku na dávky v nezaměstnanosti a výši výdělku, ze kterého se česká podpora v nezaměstnanosti vypočte. Tento formulář v ČR předložíte kontaktnímu pracovišti ÚP ČR. Další možností je požádat o dávky v nezaměstnanosti ve státě posledního zaměstnání a buďto je pobírat a práci si hledat v tom daném státě, nebo si je nechat vyplácet po omezenou dobu do ČR a práci si hledat u českého ÚP. Po ukončení výplaty zahraničních dávek pak můžete mít nárok ještě na pokračování v pobírání české podpory v nezaměstnanosti. Podrobné informace Vám poskytne úřad práce v místě Vašeho bydliště.
Zodpovídáme pouze dotazy týkající se českého práva, informujte se tedy v Německu, zda Vám vznikne nárok na mateřské dávky z titulu Vašeho zaměstnání v Německu. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství(PPM) v ČR je splnění účasti na nemocenském pojištění v ČR nejméně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM a v době nástupu na PPM trvání účasti na tomto pojištění nebo alespoň ochranné doby z něj. Nárok na PPM by Vám tedy nevznikl.

Po narození dítěte v ČR vzniká nárok na rodičovský příspěvek (ev. až po ukončení pobírání PPM nebo nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem), o dávku se musí žádat. V případě, že jediná výdělečná činnost v rodině bude Německo (v případě, že v ČR již pracovat nebudete), je primárním státem výplaty dávky Německo, proto byste o rodinné dávky měli žádat v Německu. ČR by bylo sekundárním státem výplaty dávky z titulu bydliště dítěte (doplácelo by ev. rozdíl do výše dávek v ČR, pokud by německé dávky byly nižší). Pokud by byla výdělečná činnost v obou státech, bydliště v ČR, primárním státem výplaty dávky by byla ČR a Německo ev. doplácelo rozdíl.

Informace také můžete získat na některém ze styčných míst pro jednotlivé oblasti sociálního zabezpečení pro oblast rodinných dávek:
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na poříčním právu 1
128 01 Praha 2
www.mpsv.cz
Kontakt:
Tel: +420 221 921 111
Fax: +420 224 918 391
Email: posta@mpsv.cz.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.