Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sleva na dani na vyživované dítě

22.07.2016

Dobrý den,chci se zeptat,jestli v roce 2017 budu mít nárok si podat zdanitelnou slevu na Fú na dvě děti z prvního manželství/obě jsou svěřeny do mé péče/,když od 12.5.2016 jsem na mateřské dovolené,1.7.2016 se mi narodilo třetí dítě, mám ho s přítelem,který se mnou žije ve společné domácnosti.Před mateřskou jsem byla zaměstnaná,takže stále jsem v zaměstnaneckém poměru,i když jsem od ledna 2016 na nemocenské.
Chci se zeptat jestli teda budu mít já nebo můj přítel nárok na zvýhodnění na děti z předchozího manželství? A kdyby to nešlo,jestli je nějaká možnost,aby jsme o to nepřišli?Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,
zákon jednoznačně stanoví, že slevu na dani může uplatňovat poplatník, se kterým dítě žije ve společné domácnosti, přičemž přechodný pobyt dítěte mimo domácnost (např. z důvodu studia nebo léčení) nemá vliv na uplatnění odpočtu. Za domácnost se v souladu s ustanovením § 115 občanského zákoníku považují fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby (společné finanční hospodaření). Každý občan může být (pro účely zdanění) příslušníkem jen jedné domácnosti. Při posuzování nároku na odpočet se vychází z faktického stavu, tzn. podle toho, kde se dítě zdržuje (okolnost, že dítě je hlášeno k trvalému pobytu jinde, není rozhodující). Příslušnost k domácnosti u nezletilých stanoví dohoda rodičů nebo rozhodnutí soudu, případně je rozhodující faktický stav.
Za vyživované dítě se považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud dítě je nezletilým dítětem a nebo zletilým dítětem až do dovršení 26 let (soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se nemůže soustavě připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost).
Daňový bonus na vyživované náleží, pokud poplatník má příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, a pokud výše daňového bonusu činí alespoň 100 Kč ročně (maximálně do výše 60 300 Kč),
Měsíční daňový bonus náleží, pokud úhrn měsíčních příjmů ze závislé činnosti u poplatníka dosáhne alespoň polovinu minimální mzdy, pro stanovení daňového zvýhodnění je možné posuzovat dohromady pouze děti, které lze podle ust. § 35c odst. 6 ZDP považovat za vyživované poplatníkem.
Pokud jste tedy takového příjmu v roce 2016 nedosáhnula, nemůžete si daňový bonus na vyživované děti nárokovat. Váš partner si nemůže na první dvě děti bonus nárokovat, protože není jejich otcem a není Vaším manželem. Kdyby tomu tak bylo, šlo by o děti druhého z manželů, jak předpokládá zákon a mohl by daňový bonus uplatnit on. Na třetí společné dítě si daňový bonus uplatnit může, protože je tomu dítěti otcem.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO