Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o novorozence mladšího 72 hodin

16.07.2016

Nedaří se mi najít pediatra v dostupné vzdálenosti . Na dotazy o přijetí do péče odpovídají kladně - při zmínce o ambulantnim porodu nebo porodu doma najednou není možno. Pokud nejsou vylozene proti, nenavštívi nás doma ani neprovedou odběr z paticky - měla jsem za to,že toto jsou úkony plně hrazené pojišťovnou. Ale nejsem že spadove oblasti těchto lékařů - proto mohou odmítnout návštěvní službu? Žádala jsem o pomoci i pojišťovnu - nepomohli. Lékaře mi nedoporucili. Vlastně odpověděli, že nás lékař klidně může odmítnout a máme být v porodnici těch 72 hodin. Porodní asistentku, která by o dítko první dny pečovala jsem nenašla vůbec. Na soukromou porodní asistentku uz nemám finanční prostředky. Je něco co bych ještě mohla udělat? Koho kontaktovat? Opravdu se na nasmohou všichni vykašlat? ??? Děkuji

Dobrý den.
Lékař nemůže odmítnout převzít do péče pacienta ze spádového území a v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči. Každé odmítnutí převzetí pacienta do péče musí být lékařem pacientovi písemně potvrzeno . Listina základních práv a svobod v čl. 31 zaručuje každému právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.To že se dítě narodilo doma se nedá klasifikovat ani způsobem, že by rodiče přestali poskytovat součinnost pro další poskytování zdravotních služeb. To že nejste ze spádového území, by samo o sobě nemělo být důvodem k odmítnutí návštěvní služby- ptejte se tedy vždy nejdřív "jsme z ulice xy můžete k nám zajít na návštěvní službu?" a v případě kladné odpovědi řekněte že půjde o domácí či ambulantní porod.
Povinnost dětského lékaře převzít dítě ihned po narození do péče a jeho povinnost se souhlasem rodičů provést prohlídku doma a např.(se souhlasem rodičů) provést novorozenecký screening, je dostatečně v platných právních předpisech upravena. To vyplývá i z práva dítěte na zdraví, které je jasně zakotveno jak v Listině základních práv a svobod, tak i z pojetí osobnostních práv upravených v občanském zákoníku.
Právo na zdravotní péči mají i novorozenci mladší 72 hodin i ti novorozenci kteří se narodili doma , nelze tedy části těchto dětí zdravotní péči upírat ,či komplikovat přístup k ní , popř. omezovat jakkoli jejich právo na výběr poskytovatele zdravotní péče .
Praktický lékař pro děti a dorost je tedy povinen ( s výjimkou výše zmíněných zákonem stanovených důvodů pro odmítnutí pojištěnce ) přijmout dítě do své péče i tehdy je li dítě mladší 72 hodin . Oprávnění rodičů jako zákonných zástupců jednat za dítě nevzniká až 72 hodin po porodu, je zde již v momentu narození. Od tohoto momentu rodiče mohou zásadně rozhodovat o tom, zda a ve kterém zdravotnickém zařízení bude novorozenec čerpat zdravotnické služby. Na screeningová vyšetření se odebírá krev 3. – 5. den krev z patičky novorozence na filtrační papír, odesílá se do centra metabolických chorob a odtud posílají informaci, zda jsou tyto odběry pozitivní nebo negativní. Jde o testy na fenylketonurii, hypothyreózu a kongenitální adrenální hyperplazii.

Pokud jsou výsledky hraniční pak i u dětí které s narodily v porodnici je ambulantní pediatr povinen u hraničních výsledků udělat ještě odběry znovu, takže by i ambulantní pediatr měl a musí být schopen vyšetření provést.
Ad zdravotní pojišťovna: Pokud nemůžete pro své dítě či děti pediatra najít, pak doporučuji se obrátit na ZP a požadovat, aby Vám sdělila, ke kterému pediatrovi se v místě Vašeho bydliště můžete zaregistrovat. Pojišťovna má totiž ze zákona povinnost zajišťovat péči pro své pojištěnce, proto by měla postupovat tak, aby byla Vašim dětem zajištěna dostupná zdravotní péče.Nemohou Vás prostě odbýt. Žádost o sdělení ke kterému pediatrovi se v místě Vašeho bydliště můžete zaregistrovat, podejte písemně, odešlete doporeučeně s dodejkou.

96/2001 Sb.m.s. Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
zákon 372/2011 Sb. Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.