Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru

08.07.2016

Dobrý den,
jsem těhotná a pracovní smlouva mi skončila v 7. týdnu těhotenství. Novou jsem nepodepsala a tudíž mi nebyly vyplaceny prémie (kolektivní smlouvou garantovaná + od nadřízeného). Ve lhůtě 7 dnů jsem se domluvila se svým gynekologem odešla na PN (jelikož jsem již po třech potratech). Nyní jsem na stáži v nové firmě (v rámci vycházek), kde mi nabízejí smlouvu na dobu neurčitou (o těhotenství neví). Mám toto těhotenství přiznat ještě před podpisem či během zkušební doby či až po skončení zkušební doby. Nyní jsem v 11. týdnu. Děkuji za radu

Vážená paní,
nemáte žádnou povinnost oznamovat zaměstnavateli své těhotenství, pokud nepracujete někde, nebo s něčím, co je těhotným ženám zakázáno.
Zaměstnavatel je oprávněn zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoli důvodu. Ochranná ustanovení ohledně výpovědi se na těhotnou zaměstnankyni v tomto případě nevztahují.
Do zkušební doby se nezapočítává doba překážek v práci na straně zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost) a dovolené, o tuto dobu se zkušební doba prodlužuje.

Pokud nastoupíte na PN ve zkušební době, zaměstnavatel s Vámi může i v této době ukončit pracovní poměr. Pouze zaměstnavatel podle ust. § 66 odst. 1 věty druhé zákoníku práce nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Vaše pracovní neschopnost může pokračovat i v případě, že s Vámi bude ukončen pracovní poměr. A tady by hodně záleželo na tom, kdy by s Vámi popř. zaměstnavatel ukončil PP. Po skončení PP Vám totiž poběží ochranná lhůta, která ale nebude trvat 180 dní, jak je uvedeno v podmínkách nároku na PPM, ale pouze tolik dní, kolik trval Váš pracovní poměr. Pokud bude trvat ochranná lhůta ještě 6 týdnů před porodem, budete mít nárok na PPM. Pokud ne, tak Vám ošetřující gynekolog nebudete ukončovat PN, ale na základě potvrzení od OSSZ , že nemáte nárok na PPM, v ní bude pokračovat ještě 6 týdnů po porodu. V tomto případě/stejně jako při pobírání PPM/ si budete moci zvolit délku a výši RP.

Po skončení zkušební doby budete proti výpovědi zaměstnavatele z důvodu těhotenství chráněná. Ve smyslu zákoníku práce se zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je mj. v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně, resp. zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.

V ustanovení § 363 odst. 1 zákoníku práce je výslovně stanoveno, že zákaz výpovědi dané zaměstnankyni, která je těhotná (anebo, je-li na mateřské dovolené), patří k těm ustanovením, od nichž se zaměstnavatel nesmí odchýlit.
Ze zákazu výpovědi v ochranné době z důvodu těhotenství však existují výjimky, a ty stanovuje § 54 zákoníku práce. Jde o případy, kdy zaměstnavatel dává zaměstnanci v ochranné době výpověď pro organizační změny podle § 52 písm. a) a b) - tedy ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, nebo přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část. V případě přemístění to však neplatí v případě, jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána.

V případě přemístění tedy zákaz platí pouze tehdy, pokud se zaměstnavatel nebo jeho část přemisťuje mimo místo, které bylo sjednáno v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce. Pokud tedy má zaměstnankyně v pracovní smlouvě sjednáno místo výkonu práce například "Praha", zaměstnavatel jí nemůže dát v ochranné době platně výpověď, pokud se přesunul z Prahy 5 na Prahu 8. Výpověď by však umožnilo, pokud by se zaměstnavatel přesouval z Prahy například do Kostelce nad Černými lesy.

Jinak je možné dát těhotné ženě výpověď jen v případech, ve kterých jsou dány důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem. Mezi tyto důvody patří odsouzení zaměstnankyně pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody delšímu než 1 rok nebo porušili zaměstnankyně pracovní povinnosti dané zákonem zvlášť hrubým způsobem2. Naproti tomu okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní (obdobně také se zaměstnankyní na mateřské dovolené a zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou) zaměstnavatel podle současné právní úpravy (§ 55 odst. 2 zákoníku práce) nesmí. Uvedený zákaz výpovědi tak představuje vyšší standard ochrany zaměstnaných těhotných žen.3

Rozvázání pracovního poměru v ochranné době je důvodem neplatnosti výpovědi. Není přitom významné, zda zaměstnavatel věděl o tom, že dává výpověď chráněnému zaměstnanci nebo že ochranná doba již začala běžet, zákaz výpovědi v ochranné době působí objektivně a právní následky tohoto zákazu nastávají bez ohledu na to, že ho zaměstnavatel porušil nezaviněně. Výpověď podaná v ochranné době je neplatná, i kdyby měla výpovědní doba skončit až po uplynutí ochranné doby. Jinak řečeno, ochranná doba trvá po celou dobu těhotenství, i když nebylo dosud zjištěno a i když o něm při dání výpovědi nevěděla ani sama zaměstnankyně. Výpověď z pracovního poměru je neplatná i tehdy, bude-li teprve dodatečně zjištěno, že zaměstnankyně byla v době řádného doručení výpovědi těhotná.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.