Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: rodičovský příspěvek - cizí prvek

30.06.2016

Dobrý den,

žiji s rodinou v Rakousku a řeším nyní problém ohledně rodičovského příspěvku. Chtěla bych se Vás tedy zeptat na radu, popřípadě na kontakt na někoho, kdo by byl schopný mi v této záležitosti poradit.

O co přesně jde :)

Manžel pracuje od 1. 1. 2015 v Rakousku, kde jsme se také celá rodina přestěhovala. Trvalé bydliště ale máme stále v ČR. V době kdy jsme se stěhovali jsem byla na mateřské, která mi trvala do 2. 2. 2015. Syn se tedy narodil v ČR.

Rodičovský příspěvek jsme vyřizovali v Rakousku, protože nás tam odkazovaly české úřady (syn i já totiž jako nezaopatřené osoby spadáme pod manželovo zdravotní pojištění).

Já jsem si do konce mateřské držela své původní zaměstnání, ale pak jsem dala výpověď, aby vyřizování v Rakousku bylo jednodušší (tím jsem byla úplně nezaopatřená osoba a neměla jsem tak závazky v ČR).

Po předložení všech dokumentů a kdy se Rakousko domluvilo s ČR nám po roce (tzn. 3. 2. 2016) byla určena výše a délka rodičovského příspěvku, tzn. do 31. 12. 2016

Nyní jsem začala podnikat (jako OSVČ v ČR). Podnikání mám jako vedlejší činnost (doložila jsem úředně přeložené potvrzení o rodičovské z Rakouska na ČSSZ), ale s koncem rodičovské ji budu muset mít jako hlavní činnost.

Chci se tedy zeptat, protože v ČR lze mít rodičovskou dovolenou až do 4 let věku dítěte, zda je možné si zažádat o rodičovskou v ČR s tím, že peníze, které ještě nebyly vyplaceny by se rozpočítaly a rodičovská by se tak prodloužila alespoň do těch 3 let mého syna (do 4 let by to bylo ještě lepší).

V Rakousku to v podstatě udělali tak, že vzali těch 220 000 Kč, které bych měla v ČR a rozpočítali to do 2,5 let ( do 31. 12. 2016 - i když to není přesně 2,5 let mého syna).

Jde mi o ten statut, že jsem na rodičovské dovolené, abych stále mohla mít podnikání jako vedlejší činnost a mohla být ještě se synem doma. Myslíte, že to lze takto udělat a že je šance, že by se to mezi Rakouskem a ČR vyřídilo, když předchozí vyřízení jim trvalo rok?

Byla bych moc ráda za Vaši radu, popř. kontakt na osobu, která by mi v této věci mohla pomoci.

S pozdravem
Šindelářová

Vážená paní,
uvádíte, že jste na rodičovské dovolené, ale rodičovskou dovolenou (ve smyslu zákoníku práce musí zaměstnavatel zaměstnanci či zaměstnankyni poskytnout rodičovskou dovolenou v délce o jakou zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte), na rozdíl od rodičovského příspěvku, který je dávkou státní sociální podpory a upravuje ho zákon o státní sociální podpoře. V době čerpání rodičovské dovolené můžete pobírat rodičovský příspěvek, ale není to nutné. Skutečnost, že pobíráte rodičovský příspěvek neznamená, že zároveň čerpáte rodičovskou dovolenou ve smyslu zákoníku práce.
Uvádíte, že jste ukončila zaměstnání, nemůžete tedy již být na rodičovské dovolené. Jste pouze osobou, která pobírá rodičovský příspěvek.
Podle pravidel přednosti, která určují, která země je povinna vyplácet dávky, je primárním státem výplaty dávky Rakousko - výdělečná činnost manžela a faktické bydliště rodiny. ČR by mohlo být státem sekundárním, tj. by v případě, že je v Rakousku vyplácená dávka nižší než by byla v ČR, vyplácela rozdíl do výše dávky vyplácené v ČR.

Výše vyplacené dávky (obdobné rodičovskému příspěvku) v zahraničí se zohledňuje v situacích, ve kterých se vyskytuje tzv. přeshraniční prvek. Tím může být např. fakt, že jeden z rodičů dítěte je výdělečně činný v jiném členském státě EU, popř. do jiné členské země přesune své bydliště. Za takových okolností výše uvedený předpis určí, který členský stát je příslušný k výplatě dané dávky. Kritérií určování příslušnosti je více, mezi ty nejzákladnější patří kritérium státu výdělečné činnost, popř. kritérium státu bydliště. U rodinných dávek, kam rodičovský příspěvek patří, se jednotlivá kritéria mohou vzájemně kombinovat a vznikat tak situace, kdy je určen stát s primární a stát se sekundární příslušností k výplatě dávky. V takovýchto situacích nařízení č. 883/2004 umožňuje tzv. odečítání, resp. zohledňování výše dávky poskytované jiným členským státem.

Informace také můžete získat na některém ze styčných míst pro jednotlivé oblasti sociálního zabezpečení pro oblast rodinných dávek:
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na poříčním právu 1
128 01 Praha 2
www.mpsv.cz
Kontakt:
Tel: +420 221 921 111
Fax: +420 224 918 391
Email: posta@mpsv.cz.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.