Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Prominutí popěrné lhůty otcovství

03.07.2016

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně problému mojí sestry, která je bohužel poněkud pohodlná a nechala zajít svoji situaci příliš daleko.

Už dvacet let je pouze formálně vdaná a manželem je občan Kazachstánu a co vím, snad nedohledatelný. V průběhu manželství si sestra našla přítele a pořídila si s ním tři děti. Všechny tři děti mají v rodném listě uvedeného jako otce jejího manžela, protože tehdy nemysleli na budoucnost. Děti jsou ve věku 13,11 a 9 let. V současné době se sestra dostala do situace, kdy ji přítel před pár lety opustil a odmítá přispívat na děti z toho důvodu, že není uveden v rodném listě dětí, že vlastně nemá důvod platit na ně, když oficiálně nejsou jeho, i když je biologickým otcem. Sestru to dostalo do situace, že dluží kam se podívá, nedávno dokonce došlo k vyklizení z bytu pro neplacení nájmu. Bojím se o její děti, že jednou budou na ulici nebo půjdou do dětského domova, protože mají vlastně jen matku, která ale nejspíš časem nebude schopna se o ně postarat.
Biologický otec má zájem o to, být v rodných listech dětí, ale ideálně, aby pro to nemusel nic udělat, což asi bude problém, předpokládám. Prosím o radu, jak co nejrychleji a nejméně složitě, pokud vůbec způsob existuje, v této situaci postupovat.

Děkuji.

S pozdravem

Dobrý den,
pokud se dítě narodí v době mezi stošedesátým dnem od uzavření manželství a třístým dnem od jeho zániku nebo prohlášení za neplatné, může manžel matky dítěte popřít své otcovství jen tehdy, pokud je vyloučeno, aby skutečně byl otcem dítěte. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Otcovství popírá vůči dítěti a matce, jsou-li oba naživu, a nežije-li jeden z nich, vůči druhému; není-li naživu žádný z nich, manžel toto právo nemá.Takový důkaz se provádí znaleckým posudkem. Matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel. Ustanovení o popření otcovství manželem platí obdobně. Nový občanský zákoník stanoví novinku v možnosti popřít otcovství i po uplynutí výše uvedených lhůt. § 792 stanoví, že je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Návrh na popření proto může podat ten, kdo by k tomu byl jinak oprávněn v popěrné lhůtě (otec nebo matka). Svůj návrh však by měl otec nebo matka odůvodnit také z hlediska okolností, proč popěrnou lhůtu mu či jí jinak zákonem stanovenou nevyužil(a). Z důvodu procesní opatrnosti lze doporučit, aby byl návrh na popření otcovství dvoufázový, aby byl podán návrh na popření otcovství a také návrh na prominutí popěrné lhůty. Rozhodně je v návrhu třeba uvést okolnosti, z nichž je dovozován zájem dítěte na popření a soulad popření s veřejným pořádkem, neboť pouze to je důvodem pro popření otcovství, i když lhůty jinak k tomu určené již uplynuly. V takto komplikovaném případě by bylo rozhodně dobré nechat se zastoupit advokátem se zkušenostmi se spory týkajícími se dětí, protože jde o velmi specifickou oblast a běžný advokát má specializaci na jiné oblasti. Zkušený advokát nejprve zpravidla uvede důvody pro to, aby bylo zmeškání popěrné lhůty prominuto, a navrhne, aby soud takto výslovně rozhodl. Pak uvede okolnosti, z nichž vyplývá důvodnost popření otcovství a vysloví k němu odpovídající návrh. Soudu tak budou určeny jasné linie, v nichž se má pohybovat, a průběh řízení bude jasnější. Ve Vámi popisovaném případě by bylo možno uvažovat o tom, že soud nazná, že existují vážné zájmy dětí na tom, aby bylo otcovství jejich právního otce popřeno a následně aby bylo určeno otcovství jejich biologického otce.
Ještě doporučuji, aby bylo zajištěno výživné, okamžitě upozornit jejich biologického otce, že tedy se chová, jako by otcem nebyl a pak nemá nárok ani na styk s dětmi, protože jejich otcem není (sám to tvrdí). U soudu pak stojí za to vědět, že výživné lze žádat až tři roky zpětně.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO