Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: dovolená po rodičovské dovolené

22.06.2016

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Pokud jsem si nevyčerpala řádnou dovolenou po skončení mateřské dovolené, můžu si ji vyčerpat po skončení rodičovské dovolené? A tato "stará" dovolená se chová jako řádná dovolená? Tudíž si ji můžu čerpat v průběhu roku na základě dohody se zaměstnavatelem? Nebo musím ihned po skončení dovolené? Beru na vědomí její následné krácení. Děkuji moc za dotaz a přeji příjemný den.

Vážená paní,
pokud žena nevyčerpá dovolenou na zotavenou po skončení mateřské dovolené, dovolená nepropadá, je možné ji vyčerpat po skončení rodičovské dovolené. V takovém případě ale zaměstnankyně nemá nárok na celou dovolenou, ta se bude krátit podle obvyklých pravidel, tedy zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu, neboť rodičovská dovolená se pro účely dovolené nepovažuje za výkon práce a zákaz krácení dovolené z důvodu nástupu na rodičovskou dovolenou podle ustanovení § 223 odst. 1 zákoníku práce platí pouze v situaci, kdy je tato čerpána v návaznosti na mateřskou dovolenou.

Jinak řečeno, pokud si žena vyčerpá dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou, nárok na dovolenou se nekrátí a odpovídá dovolené za celý kalendářní rok. Pokud si však na tuto možnost vzpomene, až když čerpá rodičovskou dovolenou, bude se jí nárok na řádnou dovolenou krátit. A to podle pravidla, které platí pro klasickou nemocenskou.

V dalších letech, kdy už je žena pouze na rodičovské dovolené, nemá na dovolenou nárok, nárok na dovolenou jí znovu vznikne, až se vrátí zpět do zaměstnání.

Pokud žena o možnosti čerpat dovolenou po mateřské nevěděla, může se pokusit zpětně se se zaměstnavatelem dohodnout. Pozdější čerpání dovolené mu sice zákoník práce nenařizuje, ale je možná dohoda.

Čerpání dovolené upravuje § 217 ZP. Úprava vychází ze zásady, že čerpání dovolení určuje vždy zaměstnavatel. Současně jsou uvedeny případy, kdy zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené a také případy, kdy je naopak na žádost zaměstnance čerpání dovolené povinen určit. Případy, kdy zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené, jsou uvedeny v odstavci 4. Mimo jiné nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské a rodičovské dovolené. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel podle § 217 odst. 5 ZP povinen její žádosti vyhovět.

Zaměstnavatel vám v žádném případě nemohl, jak uvádíte „mezi první mateřskou a rodičovskou dovolenou proplatit". Mohl vám ji pouze poskytnout na základě výše uvedené žádosti a následně pak proplatit náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou. Podle § 222 ZP totiž zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za 4 týdny nevyčerpané dovolené pouze v případě skončení pracovního poměru. Postup při čerpání dovolené v souvislosti s překážkami v práci, mezi které patří i mateřská a rodičovská dovolená, upravuje § 218 ZP. Zaměstnavatel je obecně povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené překážky v práci uvedené v § 217 odst. 4, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku. Pokud zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
ení-li čerpání dovolené určeno (zaměstnavatelem) nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má podle ust. § 218 odst. 3 zákoníku práce právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Vznik práva zaměstnance určit si sám čerpání dovolené však neznamená zánik tohoto práva pro zaměstnavatele, záleží pouze na tom, kdo tohoto práva využije jako první. Ztráta kontroly zaměstnavatele nad určením čerpání dovolené je ve své podstatě sankcí za porušení jeho povinnosti určit čerpání dovolené zásadně v roce, kdy na ni vznikl nárok, nebo výjimečně z naléhavých provozních důvodů nebo pro překážky na straně zaměstnance do konce roku následujícího.

Jestliže tedy zaměstnavatel neurčil čerpání dovolené nebo části dovolené, která nebyla vyčerpána v kalendářním roce, za který přísluší, ani v roce následujícím, a to nejpozději do 30. 6. následujícího kalendářního roku, pak získává právo určit nástup dovolené též zaměstnanec. Za určení čerpání dovolené zaměstnavatelem je třeba považovat i to, jestliže zaměstnavatel zaměstnanci určí čerpání dovolené do 30. 6. následujícího kalendářního roku, i když k čerpání dovolené na základě tohoto určení má dojít až po tomto datu, např. v červenci nebo kolem vánočních svátků atp.

Rozhodující je, zda do 30. 6. následujícího roku zaměstnavatel určil zaměstnanci čerpání dovolené, nikoliv termín, na který bylo čerpání dovolené určeno. Jestliže však zaměstnavatel o čerpání dovolené do 30. 6. následujícího kalendářního roku nerozhodne, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Zaměstnanec je povinen oznámit čerpání dovolené ve stejné lhůtě, ve které oznamuje čerpání dovolené zaměstnavatel zaměstnanci.

Dovolená nevyčerpaná ani v následujícím kalendářním roce nepropadá (právo na ni nezaniká). Pokud zaměstnavatel neurčí dovolenou nejpozději do 30. 6. následujícího kalendářního roku, má právo určit si čerpání dovolené též zaměstnanec. Nebude-li dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, bude zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.