Dobrý den, mám specifický dotaz. Jsem v 1. měsíci těhotenství a můj zaměstnavatel mi řekl, že pokud budu těhotná (zatím to ještě neví), tak to pro něho bude likvidační a snaží se mě donutit k výpovědi. Z toho důvodu jsem si našla nové zaměstnání, ale mám obavy, jestli pokud mě nový zaměstnavatel např. propustí z práce během zkušební doby, bude platit ochranná lhůta jenom stejně dlouhou dobu, jako jsem pracovala u něj, nebo se počítá ochranná lhůta od ukončení poměru s předchozím zaměstnavatelem, kde už jsem byla těhotná a kde jsem napracovala 13 měsíců (tudíž by platilo 180 kalendářních dnů). Případně jestli má na ochrannou lhůtu vliv způsob ukončení pracovního poměru – chtěla bych ho totiž ukončit co nejdřív dohodou. A co se týče výše PPM – bude se vypočítávat pouze z těch pár měsíců u nového zaměstnavatele nebo za celý kalendářní rok, i když jsem za tu dobu byla zaměstnaná návazně u dvou zaměstnavatelů? Moc Vám předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud nyní ukončíte zaměstnání (a tím nemocenské pojištění), tak Vám, protože jste již těhotná, počne běžet ochranná lhůta, která bude 180 dnů. Pokud v této době nastoupíte do nového zaměstnání, ochranná lhůta se přeruší, pokud by pracovní poměr skončil, bude pokračovat ta původní ochranná doba počítaná dle původní délky pracovního poměru. Pokud do jiného pracovního poměru nenastoupíte, bude se výše PPM počítat z nynější mzdy, pokud byste měla nový pracovní poměr, počítala by se výše PPM z nové mzdy (není však důležité, kolik byste odpracovala dnů, ale jak vysoký by byl průměrný měsíční výdělek).
Spíše než ale na pár měsíců nastupovat do nového zaměstnání zvažte, co vlastně zaměstnavatel myslí tím, že by vaše těhotenství pro něj bylo likvidační. Váš odchod na mateřskou dovolenou pro něho žádnou finanční zátěž neznamená, dávky jsou vypláceny státem, jiného zaměstnance by si musel hledat ať podáte výpověď a nebo nastoupíte na mateřskou dovolenou. Pokud jste těhotná, nemůže Vám dát legálně výpověď, není se tedy třeba ničím nijak zvlášť stresovat. Je také možné, že Vaše těhotenství bude rizikové a budete v pracovní neschopnosti, kromě prvních dvou týdnů, kdy musí zaměstnavatel platit náhradu mzdy, tak dávky nemocenského platí také stát z Vašeho nemocenského pojištění. Pokud byste i tak chtěla pracovní poměr ukončit, je důležité vědět, že i tak můžete být v pracovní neschopnosti až do případného nástupu na PPM. Musíte jen správně propočítat ochrannou dobu. Těhotenství trvá 40 týdnů, nejdříve lze nastoupit na PPM na počátku osmého týdne před plánovaným termínem porodu (zbývá tedy 32 týdnů), ochranná doba trvá maximálně 180 dnů, což je 25 týdnů a 5 dnů (zbývá tedy necelých 7 týdnů). Pokud tedy ukončíte pracovní poměr po této lhůtě, pak by měl nárok na PPM vzniknout, i když do jiného zaměstnání nenastoupíte. Setrvání v současném pracovním poměru je dobré zvážit zejména v případě, že počítáte rovnou s dalším dítětem, pokud Vám zůstane pracovní poměr, zůstane Vám i nárok na příští PPM, zatímco po ukončení pracovního poměru (a tím nemocenského pojištění) nebudete již u druhého dítěte mít nárok na dávku.
Pokud by bylo třeba si ještě nějaké skutečnosti ujasnit, můžete také využít naši bezplatnou telefonickou a nebo osobní poradnu. Informace naleznete na http://www.aperio.cz/643/osobni-a-telefonicke-poradenstvi.
S pozdravem
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.