Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na ppm

16.06.2016

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu, pomoc.
Pokusím se Vám nastínit celou situaci.
Dne 31.5.2016 mi v práci po jedena a půl leté pracovní spolupráci zkončila smlouva a hned 6.6. jsem se nhlasila na pracovní úřad.
nyní jsem zjistila, že jsm těhotná.
Počítám-li to dle lékářskýc výpočtů, jednalo se v tu dobu o 5 týden těhotenství.
U lékře ještě nemám tuto zprávu potvrzenou, jelikož se na prohlídku chodí až v 7.týnu, čili jsem objednaná na 20.6.2016 a tudíž nemám u lékaře zatím žádný záznam.
Porsím Vás o radu, či odkaz na někoho, kdo mi může poradit, jak nyní postupovat.
Jsem tedy momentálně nezaměstnaná. Je nějaká ochranná lhůta, otěhotním -li ještě v době, kdy jsem byla zaměstnaná?
Mám-li si nyní hledat práci, jak mám zatajit těhotenství? Je mi to velmi proti srsti :(
V dosavadním zaměstnání jsem měla na poměry našeho karje slušnou mzdu, ze které by se jistě lépe počítala mateřská nebo nemocenská.
Prosím Vás o radu , jaká je nejrozumnější a nejekonomičtější varianta?
Předem velice děkujiza radu.

Vážená paní,
základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).

Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Započítává se též doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost.

Podpůrčí doba (doba poskytování dávky) u PPM začíná nástupem na PPM. Podpůrčí doba činí 28 týdnů u pojištěnky, která porodila, a to i v případě, že se jedná o zaměstnankyni, která je neprovdaná, ovdovělá, rozvedená či z jiných vážných důvodů osamělá. U pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů, přičemž po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby PPM náleží, jen jestliže pojištěnka dále pečuje alespoň o dvě z těchto dětí. U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba nejdéle 22 týdnů. Do nich se v některých případech započítává doba, kdy případně pobírala PPM matka, kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce. Pokud tento pojištěnec pečuje zároveň o dvě nebo více dětí, činí podpůrčí doba 31 týdnů, přičemž po uplynutí 22 týdnů podpůrčí doby PPM náleží, jen jestliže pojištěnec dále pečuje alespoň o dvě z těchto dětí.

S ohledem na výše uvedené, je dobré znát termín porodu stanovený lékařem. Domnívám se, že do ochranné lhůty se nevejdete, že nástup na ppm nastane později než 180 dnů od skončení pracovního poměru. Aby Vám vznikl nárok na ppm, musela byste být zaměstnaná (tj. účastna na nemocenském pojištění, nebo by musela trvat ochranná doba z něj). V případě, že získáte další zaměstnání bude se Vám započítávat i účast na nemocenském pojištění z předchozího zaměstnání v období posledních dvou let před nástupem na ppm. Pokud nezískáte nové nové zaměstnání a nevejdete se do ochranné lhůty, po narození dítěte by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. O rodičovský příspěvek budete muset požádat.

Nemáte povinnost zaměstnavateli těhotenství hlásit (pokud by nešlo o zaměstnání, které by pro těhotné bylo nevhodné), je zcela na Vás, jak se k tomu postavíte, je běžné, že u nových pracovních smluv je sjednávána zkušební doba v délce tří měsíců, kdy obě strany mohou ukončit pracovní poměr bez udání důvodu.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.