Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Bránění ve styku s dítětem

13.06.2016

Dobrý den, můj syn nastoupil v dubnu vojenský výcvik a požádal mě zda bych mu napsala odvolání proti náhradě souhlasu otce, které si požádala matka,aby se její dcera léčila v Německu. Matka se chce odstěhovat s její matkou a dcerou do Německa. Jde na to oklikou, jela na kliniku do Ostravy kde se léčí deformita lebky. Dcera mého syna Elena 16měsíční má na první pohled nepatrnou deformitu,ale píší ji středně těžkou. U soudu synovi doporučili právní zástupce matky, sociální pracovnice i soudkyně, aby souhlasil s léčbou své dcery v Německu. Nesouhlasil, uvedl obavy o svůj otcovský styk s dcerou a dále, že Česká republika poskytuje kvalitní péči v tomto oboru v Ostravě i v Praze. Soudkyně mu sdělila, že soud se odročuje a budou rozhodovat už bez něj a přijde mu rovnou rozhodnutí soudu. Mezitím jsem mu sepsala vyjádření k dané situaci a donesla za něj k soudu. Přišel rozsudek ve prospěch matky. Mimo tuto situaci jde i o to, že svou dceru dle rozsudku o styku otce s dcerou mu ji matka ani jednou nepředala, pořizuje si od lékařů různá potvrzení, že je nemocná nebo odjede pryč, nenahrazuje mu návštěvy. Až se vrátí ze soustavného výcviku z Vyškova chce podat zmařené návštěvy. Dříve nechtěl, doufal, že se situace s matkou zlepší a chtěl danou situaci řešit nejdříve přes krizové centrum. Tam matka s dcerou nešla s tím, že je dcera nemocná. I já jako babička s mým ex máme rozsudek a rozpis návštěv. Měla proběhnout první návštěva dle rozsudku a matka nám zaslala potvrzení od lékaře, žen je Elenka nemocná. Na sms kdy si můžeme nahradit návštěvu nereaguje.To vše jsem dodala pro upřesnění dané situaci. Matka Elenky je psychicky ovlivněna svou matkou babičkou Elenky, která utekla též od jejího otce ze Slovenska do Čech,aby mu svou dceru nemusela půjčovat až do dospělosti. Prosím poraďte, děkuji. S pozdravem.

Dobrý den,
bránění v určeném styku s dcerou je na místě řešit při případném soudním řízení, které by na návrh otce probíhalo o změně styku s dcerou či o změně péče (otec může navzdory již existujícímu rozsudku žádat jakoukoliv změnu, například střídavou péči), rozhodně je na místě spolupracovat s orgánem sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který by v případném sporu byl ustanoven zástupcem dítěte. Také by mohl působit jako mediátor mezi matkou a otcem dítěte. Pokud rodič porušuje soudní rozhodnutí a odmítá umožnit druhému rodiči nařízený styk, je možné tento styk vymáhat exekučně, ale to je tak extrémní řešení, že rozhodně dobrým budoucím vztahům nijak neprospěje. Pokud je dítě nemocné a jeho zdravotní stav umožňuje například převoz autem, není to důvod pro to, aby se styk s rodičem či jinou osobou (s babičkou například) neuskutečnil, v určené dny se má druhý rodič starat i o nemocné dítě. Je však nesporné, že holčička je velmi malá a bude se na toto nahlížet jinak, než u staršího dítěte.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.