Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zkušební doba dle zákona o státní službě

12.06.2016

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu v následující situaci. V dubnu 2015 jsem nastoupila do státní správy na dobu určitou 1 roku. Po několika měsících jsem v souladu s novým služebním zákonem přestoupila do služebního poměru, který mi měl, stejně jako původní smlouva na základě zákoníku práce, skončit v dubnu 2016.

Dostala jsem nabídku v práci dále pokračovat, ovšem za podmínky, že moje služební místo bude přesoutěženo, což se i stalo. Od května jsem tedy na svém sice původním místě, ale kvůli povinnosti přesoutěžení mám také půlroční zkušební dobu. Po složení úřednických zkoušek, které budu skládat v příštích týdnech, budu mít smlouvu na dobu neurčitou.

Mezitím jsem zjistila, že jsem těhotná. Zkušební dobu mám do konce října t.r., na mateřskou (6-8 týdnů) mám jít na konci září či začátku října. Ale to budu stále ve zkušební době.

Můj dotaz tedy je, co to pro mě znamená. Vzhledem k tomu, že se jedná o místo na dobu neurčitou, nerada bych o něj přišla. Jaká mám v této situaci práva já a jaká zaměstnavatel a jak se mohu případně bránit, pokud by mě zaměstnavatel propustil.

Předem Vám velice děkuji za informace a pomoc.

Dobrý den,
v souladu s § 42 zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě bylo-li výběrové řízení vyhlášeno na obsazení volného služebního místa ve služebním poměru na dobu neurčitou, má státní zaměstnanec úspěšném vykonání úřednické zkoušky nárok na změnu doby trvání služebního poměru, a to na dobu neurčitou. Zkušební doba stanovená podle § 29 odst. 2 tím není dotčena. V tomto ustanovení je uveden důvod, proč Vám byla stanovena zkušební doba a to, že uvedené místo bylo po výběrovém řízení obsazeno zaměstnancem, který nevykonal dosud úřednickou zkoušku. Z výše uvedeného bohužel vyplývá, že zkušební doba zůstane v platnosti o po té, co úspěšně složíte úřednickou zkoušku. Dle ustanovení § 74 odst. 1 písm. f) služební poměr skončí zrušením služebního poměru služebním orgánem nebo státním zaměstnancem ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu, a to dnem doručení písemného oznámení o zrušení služebního poměru, není-li v něm uveden den pozdější; služební orgán nesmí ve zkušební době zrušit služební poměr v době prvních 14 dnů trvání dočasné neschopnosti k výkonu služby. Zákonem o státní službě je tedy služebnímu orgánu dána stejná možnost jako stanoví zákoník práce a to ve zkušební době služební poměr zrušit bez udání důvodu. Mohlo by se tak stát, že by Váš služební poměr mohl být zrušen. Otázkou praktickou však zůstane, zda to bude stát služebnímu orgánu za to. Bude muset vypsat nové výběrové řízení, což není zdaleka nic jednoduchého. Pokud by ale měl obsadit Vaše služební místo nějakým náhradníkem a Váš služební poměr by zůstal zachován, stačilo by na dobu určitou přijmout zaměstnance dle zákoníku práce, což je samozřejmě snazší, než vypisovat a nechat proběhnout nové výběrové řízení. Obávám se, že nyní s touto situací stejně nic neuděláte, tak nechte věci plynout, nemusíte služebnímu orgánu ihned oznamovat, že jste těhotná (pokud nejde výjimečně o práci s těhotenstvím neslučitelnou), nemusíte mu ani odpovědět na dotaz v tomto smyslu, je možné, že si Vás pro Vaše odborné kvality bude chtít zachovat i pro pozdější dobu a řešit to ukončením služebného poměru nebude.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.