Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: rodičovský příspěvek - cizí prvek

07.06.2016

Dobrý den.Dobrý den,
reaguji na náš tel.rozhovor z 29.1.2016 ohledně rodičovského příspěvku v Lucembursku.
Situace je taková:
V roce 2013 se nám narodilo první dítě v Belgii, kde jsme s manželem oba pracovali. Po ukončení rodičovské dovolené v Belgii a ke stejnému datumu i mé pracovní smlouvy, jsme se vrátili do ČR a zde jsem zažádala o doplacení rozdílu rodičovské dle zákona a tento rodičovský příspěvek mi byl vyplácen v max.výši 11.500,- kč od 1.1. 2014 až do 1.3. 2015. Mezi tím jsem ale opět otěhotněla a jelikož jsem již neměla žádnou pracovní smlouvu- ta byla v Belgii ukončena dohodou k 6.12.2013, nechala jsem se zaevidovat na pracovním úřadě a pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti- tu minimální cca 3.700 a každý následný měsíc míň a míň, neboť jsem šla do evidence přímo z rodičovské dovolené. V evidenci jsem byla do narození druhého dítěte- 1.7.2015. Pak jsem opět nastoupila na rodičovskou dovolenou a měla jsem automaticky nárok opět na nejnižší příspěvek, Prvních 9 měsíců 6.700 a pak 3.700, protože jsem byla v evidenci na úřadě práce.
1.září 2015 nastoupil manžel na pracovní smlouvu v Lucembursku a celá naše rodina-já a dvě děti tu s ním bydlíme v pronájmu. Dokonce tu i syn bude od 15.2. navštěvovat mateřskou školu.Jsme tu i zaregistrováni na městském úřadě, navštěvujeme zde lékaře, nejen v akutních případech a le i při běžných dětských kontrolách a očkování, protože jsme tu automaticky všichni pod manželem zaregostrovaní na pojišťovně a v ČR nám pojištění u VZP ukončili. Také mi byl od 1.9.2015 ukončen nárok na čerpání rodičovské dávky v ČR s tím, že si o ní musíme zažádat tady v Lucembursku-respektive manžel, jakožto pracující osoba a stejně tak o příspěvky na děti, které jsme ale v ČR nepobírali a ani o ně nežádali a vše nám bude zpětně doplaceno od toho 1. září. Nechtěla jsem tomu věřit a tak jsem si raději zavolala přímo do Prahy a vše mi potvrdili a odůvodnili mi to tím, že jsem šla na rodičovskou dovolenou z pracovního úřadu a tudíž nikde nemám žádnou pracovní smlouvu a proto je k vyplácení dávek, dle nějakých dohod států v evropské unii, určeno Lucembursko a že musím počítat s tím, že to nějaký ten měsíc trvá, než to vyřídí a proto nebudu nějakou tu dobu pobírat nic, ale že mi to v Lucembursku vše zpětně doplatí.

Problém celý je ten, že od září v ČR nic nepobírám- rodičovskou, a tady, když jsem si tu v Lucembursku byla 29.1.2016 i s potřebným mezinárodním formulářem E411, potvrzeným z ČR, se informovat a hlavně si tedy zažádat o rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek), pán na přepážce mi oznámil, že na ní nemáme nárok, jelikož tu ani manžel ani já nepracujeme více jak rok a když jsem se ho zeptala, jestli se věc změní, když tu ten rok odparacujeme- respektive manžel, když má pracovní smlouvu, bylo mi řečeno, že ne, jelikož by se muselo dítě narodit v té době, kdy běží pracovní smlouva a to se tak nestalo. I přesto jsem ale zažádala vyplněním žádosti o rodičovskou dovolenou a jejím zasláním na adresu Luc.soc.úřadu, protože jinak nešlo zažádat, zaměstnanci mě pokaždé odbyli a nedali mi možnost o rodič.dovol. zažádat přímo na přepážce.
Po měsíci mi přišlo vyjádření k mé žádosti a ani já a a ni manžel nemáme nárok na rodičovs.dovol. zde v Lucembursku, protože jsme v době narození dcery nespadali do jejich soc.systému- nebyli jsme zde registrovaní. V ČR jsem musela MPSV zpětně vrátit 22,800 kč, protože jsem neoprávněně pobírala přísp.při rodi.doveolený 3x7,600. Nevěděla jsem, že musím hlásit změnu pracoviště mého manžela a přišli jsme na to při zažádání o formulář E411 (kvůli žádosti na přídavky na děti v Lucembursku), a příspěvek mi byl odebrán již za září až do listopadu 2015 (musela jsem jej zpětně vrátit) a od té doby nic nepobírám. O zamítnutí rodič.dovolené zde v Luc. jsem informovala český MPSV, ale jelikož střed zájmu je Lucembursko, nemohu opět žádat v ČR o rodi. dovolenou. Tvrdí mi, že Lucembursko nerespektuje evropské nařízení č. 883/2004 a prováděcí nařízení 987/2009. Na rodičovské dovolené jsem byla pouze 3 měsíce, což je i v porovnání míň, než je zde v Lu nárok, a obdržela jsem celkovou částku 22,800 kč, což je také míň a myslím si že i pro kteroukoliv maminku nedostačující částka pro péči o malé miminko... Požádala jsem o pomoc Solvit, ale bezvýznamně...pletli rodičovské příspěvky s rodič.dovolenou a tvrdili mi, že na ni tady v Lu nemám nárok, ale já vím a jsem přesvědčená o tom, že nárok mám a že Lucembursko v tomhle případě porušuje zákon a pokud ne, tak bych měla obdržet od MPSV zpětně od září 2015 veškeré příspěvky o které jsem přišla a to minimálně k dnešnímu datumu....
Chtěla bych vás poprosit o pomoc,neboť mi připadá, že mě všichni házejí přes palubu, protože si neví rady...
Děkuji. Hezký den. Kustová

Vážená paní,
úřad práce ČR postupuje v případě žádostí o rodičovský příspěvek podle zákona a koordinačních pravidel platících v rámci Evropské unie. Státem, který je primárně povinen rodičovský příspěvek vyplácet, je ten, ve kterém dotyčný rodič odváděl pojištění a ve kterém mu na dávku vznikl nárok.
V EU už několik let platí nařízení, která mají zajistit, aby migrující osoba zaměstnaná ve více členských státech neztratila své nároky na sociální dávky z důvodu jiného občanství, bydliště, či proto, že v žádném z nich nesplnila potřebnou dobu pojištění stanovenou předpisy příslušné země. Tato koordinační pravidla též umožňují výplatu dávek do jiného členského státu než je stát, ve kterém nárok na dávku vznikl.

Primárně kompetentní k výplatě rodičovského příspěvku je vždy ten stát, ve kterém rodič pracoval. Tam by také měl podat žádost o jeho přiznání a výplatu. V případě, že rodiče žijí v České republice, mohou o dávku požádat i v ČR, přestože není primárně kompetentním státem k výplatě dávky. Úřad práce ČR tuto žádost postoupí příslušné zahraniční instituci současně se sdělením o jeho primární kompetenci na základě výdělečné činnosti klienta. Jakmile si rodiče podají žádost o rodičovský příspěvek v primárně kompetentním státě a se zahraničním úřadem spolupracují, měla by jim tamní příslušná instituce začít dávku vyplácet nejpozději do dvou kalendářních měsíců od postoupení žádosti. Pokud ÚP ČR obdrží informaci o nevyplácení dávky v zahraničí, odešle zahraniční instituci urgenci o její primární kompetenci. Teprve poté začne příspěvek vyplácet, na základě prozatímního rozhodnutí o použitelných pravidlech, sekundárně kompetentní stát, což je ČR.
V případě, že rodič se zahraniční institucí nespolupracuje, ÚP ČR dávku prozatímně nevyplatí.
Vzhledem k tomu, že mezinárodní pravidla jsou složitější, může se stát, že rodina čeká na přiznání a výplatu dávky (nejčastěji rodičovského příspěvku) více měsíců.

Pokud mají kompetentní instituce v jednotlivých zemích rozdílné názory na to, který stát má dávku vyplácet, přichází na řadu výplata dávek na základě prozatímního rozhodnutí. I v těchto případech by nemělo docházet k časové prodlevě přiznání rodinných dávek.

SOLVIT, který zřídila pro klienty Evropská komise (více na http://ec.europa.eu/solvit/index_cs.htm) je institucí, která by se měla Vaším případem zabývat.
Další instituce, na které se můžete obrátit:

MPSV - Ministersvo práce a sociálních věcí
Poskytne bližší informace o nároku na výplatu rodinných dávek.
http://www.mpsv.cz

Občanský rozcestník - CSS (Citizen Signpost Service)
Poskytne podrobnější informace o Vašich právech na rodinné dávky.
Pomoc je poskytována zdarma ve lhůtě 7 dnů.
http://ec.europa.eu/citizensrights/front_end/index_cs.htm

Doporučuji Vám, abyste se obrátila na MPSV pro konkrétní informace týkající se Vaší složité situace.
S pozdravem
Milada Rejzková

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.