Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání rodičovské dovolené a dřívější nástup zpět do práce

30.05.2016

Dobry den,
potrebova by jsem poradit...jsem zrovna na rodicovske dovolene jenze pritel mel uraz a musel nastoupit na nemocenskou, tudiz budu muset nastoupit na nejakou dobu do prace (kvuli financim), ale jakmile mu nemocenska skonci a on se vrati do prace, chci v zamestnani skoncit a vratit se zpet na rodicovskou...muj dotaz zni....je nejaka dana lhuta jak dlouho dopredu musim informovat zamestnavatele ze se vracim zpet na rodicovskou?...Nebo mu to staci oznamit treba tyden dopredu...a musi mi vyhovet? Dekuji za odpoved,

Cerpani rodicovske dovolene a drivejsi nastup do prace...
Dekuji za odpoved na muj dotaz...a jen pro doplneni...Ja jsem u zamestnavatele nahlasila cerpani rodicovske dovolene do 30.6 2016....takze chapu dobre ze od 1.7 2016...mi musi umoznit nastup zpet... (rodicovskou dovolenou pobiram teprve od dubna 2016) takze se chci jeste zeptat zda kdyz chci teda zpet do prace a napr.po 3 mesicich zpet na rodicovskou...musim zase pozadat o prodlouzeni rodicovske dovolene zamestnavatele napr.uz do tri let veku ditete..?

Dobrý den,
pokud jste zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do věku 3let dítěte, zaměstnavatel nemá povinnost Vás přijmout dříve, než dítě dovrší tento věk. Pokud jste ve své žádosti neuvedla žádnou dobu, má se za to, že jste požádala právě do věku 3let dítěte. Můžete se samozřejmě zkusit dohodnout se zaměstnavatelem o dřívějším nástupu.
S následným odchodem zpět na RD - do věku 3let dítěte máte možnost kdykoliv nastoupit na RD a zaměstnavatel Vám to musí umožnit /tedy i třeba ze dne na den/.
Jinak během čerpání rodičovské dovolené můžete uzavřít pracovní poměr i u jiného zaměstnavatele, zde je pouze jedno omezení a to, pokud by byla práce stejná, jakou vykonáváte u původního zaměstnavatele, musí Vám k tomu dát souhlas.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělit práci podle pracovní smlouvy. Před ukončením RD je dobré se zaměstnavateli ozvat, jestli počítá s Vašim nástupem zpět do práce. Během MD a RD mohly u zaměstnavatele nastat změny a dojít k reorganizaci, přičemž mohla vzniknout Vaše nadbytečnost.
Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.

Pokud by pro Vás zaměstnavatel neměl vhodnou práci, nepřistupujte na ukončení pracovního poměru dohodou, ale nechte si dát výpověď. Od prvního dne následujícího měsíce Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta /výpověď Vám zaměstnavatel může dát nejdříve 1.7. výpovědní lhůta tedy poběží od 1.8. a pracovní poměr skončí posledního září 2016/. Po tuto dobu budete doma na překážkách a dostávat 100% průměrného výdělku. Vy pak ještě před vypršením výpovědní lhůty znovu požádáte zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou, čímž se výpovědní lhůty přeruší a těch několik dní doběhne po skončení RD, tedy po 3. narozeninách dítěte. /toto je asi nejoptimálnější řešení z hlediska financí/.
Pokud Vás zaměstnavatel přijme 1.7.2016 zpět do práce a dá Vám odpovídající práci, tím lépe. Kdykoliv v průběhu doby, než budou dítěti 3roky, ho opět můžete písemně požádat o nástup na RD.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.