Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou a těhotenství

23.05.2016

dobrý den,byyla jsem v zaměstnaneckém poměru od 1.1.2015 do 31.12.2015.v říjnu 2015 jsem zjistila,že jsem těhotná a šla marodit.marodila jsem ale pouze do konce ledna 2016.protože jsem o miminko přišla.a od února jsem nastoupila do nové práce.za leden 2015 mi prý nikdo nehradil zdravotní pojištění.Musím doložit na mojí ZP,že jsem byla v neschopnosti a že za mě zdravotní zaplatí stát.myslela jsem,že dokud mi trvá pracovní neschopnost tak i přes to,že jsem měla smlouvu na dobu určitou se mnou zaměstnavatel nemůže rozvázat pracovní poměr a musí čekat až ukončím pracovní neschopnost.v nové práci mám smlouvu do července 2016 a znovu se pokoušíme o miminko.Pokud bych tedy ted otěhotněla v době trvání pracovního poměru a šla na nemocenskou(z důvodu práce s chem.látkami)znamená to že po skončení pracovího poměru 31.7.2016 jsem vlastně nezaměstnaná?Ovlivní to nějak mateřský a rodičovský příspěvek?

Dobrý den.
Pokud byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, končí sjednaným dnem (pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou jinak), i když je zaměstnankyně k tomuto dni těhotná, v pracovní neschopnosti nebo čerpá mateřskou dovolenou. Váš pracovní poměr tedy skončí k 31. 7.2016; pokud budete ke dni skončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti, nemocenské Vám bude náležet i nadále.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá doba trvání pracovního poměru, včetně doby pracovní neschopnosti, ovšem nikoli pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru. Pokud splníte výše uvedené podmínky, nárok na dávku Vám vznikne, výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání. Pro orientační výši dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/11580
Pokud budete po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství; pokud nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok, ukončí pracovní neschopnost zpravidla uplynutím 6 týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu dokonce 6. týdne po porodu je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a nárok na ně Vám umožní zvolit výši, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Pokud byste neměla nárok ani na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, bude Vám z důvodu péče o dítě náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Bližší informace o rodičovském příspěvku naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.