Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na peněžitou pomoc v mateřství

29.05.2016

Dobrý den,
budu mít nárok na PPM pokud v době nástupu na MD budu mít odpracováno oněch 270 dní, avšak na polovičním úvazku a v kombinaci s neukončeným studiem?
Situace: studentka + poloviční úvazek, nikdy předtím zaměstnaná, otec OSVČ
Nejsem si jistá, jak je to s placením nemocenského pojištění - dělí se o platbu škola a zaměstnavatel? Budu mít tedy i po odpracování povinného období 270 dní nárok na PPM?

Dobrý den,

pokud je z Vašeho polovičního úvazku odváděno nemocenské pojištění a toto pojištění trvá již 270 dní, vznikne Vám z dané pracovní činnosti nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jako studentce Vám nárok na dávku nevzniká. Pouze kdyby bylo studium úspěšně ukončeno, pak by se mohlo započítat do potřebné doby pojištění ve lhůtě 2 let přd vznikem nároku na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která je nižší než rodičovský příspěvek, náleží Vám dle § 30b odst. 3 zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, rodičovský příspěvek, který Vám dorovná peněžitou pomoc v mateřství do výše rodičovského příspěvku. Nárok na tuto dávku máte poprvé v měsíci, ve kterém se dítě narodí.
Žádost o rodičovský příspěvek se podává na předepsaném tiskopisu na úřadě státní sociální podpory, tím je úřad práce. K žádosti budete muset doložit mj. potvrzení, na kterém Vám OSSZ vyznačí dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství a její výši.
Příslušné tiskopisy si můžete vyzvednout přímo na úřadě státní sociální podpory, naleznete je též na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2. Následně budete pobírat rodičovský příspěvek.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

Pokud budete chtít, můžete učinit volbu délky rodičovského příspěvku na základě příjmu otce(pokud mu vzniká nárok na dávku), který potvrdí správa sociálního zabezpečení na formuláři Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - k dispozici na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/forms.jsp?NID=EFOKdavky.Potvrzeni.XRodPZ. Již není nutno čerpat fakticky peněžitou pomoc otcem pro nárok na volbu rodičovského příspěvku, žadatelem můžete být Vy na základě příjmu otce.

Právní úprava:
zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.