Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nesprávný úřední postup?

24.05.2016

Dobrý den, odpovídám ještě na můj dotaz "Konkurz a kompenzace odstupného". Pro doplnění chci ještě uvést, že jsem od konk.správce obdržela i Evidenční list důchod.pojištění za duben 2016 (bylo odvedeno, i když jsem tam fyz.nebyla). Dále ještě doplňuji, že jsem se telefonicky informovala 29.3. na ÚP trvalého bydliště, kde mám řešit převod evidence uchaz.o zam. a pracovnice mi řekla, ať si to vyřídím v místě aktuálního bydliště. Tak jsem 22.4. šla na ÚP v místě aktuálního bydliště (mám čekací lístek z toho dne), kde jsem po vyplnění formulářů byla přerušena pracovníkem ÚP s tím, ať si převod vyřídím v místě trvalého bydliště. Tam jsem se tedy dostala 6.5., tzn. 5.den po ukončení PP. Dále se mnou jednaly zaměstnankyně ÚP v místě mého trvalého bydliště, které mi později napsaly, že na kompenzaci nemám nárok, protože jsem přišla o 2 dny pozdě (myslela, jsem že mám nárok, protože jsem v evidenci uchazečů o zam....). Odvolání jsem sepsala, čekám na odpověď.

Dobrý den.
V případě, že se uchazeč o zaměstnání eviduje na úřadu práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, vyplácí se dávka až od data zaevidování, nikoliv zpětně k datu ukončení pracovního poměru a navíc je na uchazeče pohlíženo tak, že jeho posledním „zaměstnáním“ byla náhradní doba, tedy že bude dostávat minimální podporu (viz má předchozí odpověď). Znovu uvádím, že ve vašem případě k tomuto faktu ještě přistupuje to, že jste u zaměstnavatele před zařazením do evidence u úřadu práce u vašeho posledního zaměstnavatele neodpracovala ani jeden den, takže tak, jako tak je na vás nahlíženo, že posledním „zaměstnáním“ byla náhradní doba, tedy že budete dostávat minimální podporu.
Dodávám, že na evidenčním listě je vyznačeno to, že jste od - do čerpala rodičovskou dovolenou, tudíž, zde není odvod, ale náhradní doba účasti na důchodovém pojištění. Žádný výdělek jste v době rodičovské dovolené neměla.
Domnívám se, že na kompenzaci odstupného nárok máte a to z důvodu špatně poskytnutých informací úřadem práce. Toto ovšem musíte něčím doložit, jinak skutečně, protože jste se zaevidovala až 6. pracovní den od skončení pracovního poměru nikoliv 3.pracovní den (4. 5.), jak říká zákon, tak na kompenzaci mít nárok nebudete. Pak byste včas musela přihlásit svoji pohledávku v konkurzu - blíže např. zde http://www.epravo.cz/top/clanky/vzory-podani-prihlaska-pohledavky-do-konkursu-s-vysvetlivkami-23719.html.

Dodávám, že úřednici s vámi jednali nekorektně (dle mého názoru, by se mohlo jednat o nesprávný úřední postup s nárokem na odškodnění - musela byste žalovat stát); nebyl dodržen zákon o zaměstnanosti. Žádost o evidenci můžete podat na kterémkoliv úřadu v ČR a ty si ji mají mezi s sebou přeposlat. Spíš si myslím, že si úředníci nebyli jisti, jak ve vašem atypickém případě postupovat, takže vás nakonec poslali do místa trvalého bydliště (systém: ať to raději vyřídí někdo jiný bez ohledu na to, že uchazeče můžu poškodit).
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů říká:
㤠19
(1) Fyzická osoba si může zabezpečit zaměstnání prostřednictvím krajské pobočky Úřadu práce, a to jako zájemce o zaměstnání nebo jako uchazeč o zaměstnání. Informace o možnostech zaměstnání a volných pracovních místech může fyzická osoba požadovat u kterékoliv krajské pobočky Úřadu práce.

(2) Krajská pobočka Úřadu práce je povinna poučit zájemce o zaměstnání a uchazeče o zaměstnání o právech a povinnostech, zejména o povinnosti poskytovat krajské pobočce Úřadu práce potřebnou součinnost při zprostředkování zaměstnání a o povinnosti řídit se pokyny této pobočky.“

V ostatním odkazuji na informace uvedené v předchozí odpovědi. Přeji vám, aby vše dobře dopadlo, ale připravte se na to, že to nebude snadné.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.