Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dědictví nezletilého

25.05.2016

Dobrý den,
mám dotaz ohledně dědictví nezletilého. Pokud jsem jako dítě zdědil dům a další majetek společně s matkou po úmrtí otce (1996),jaký podíl jsem dostal? (chybí zde informace, kdy byl dům prodán- domnívám se že před 1. lednem 2014, dědilo se pravděpodobně ze zákona).
Matka měla zřejmě od soudu povolení dům v době mé nezletilosti prodat. Mohla matka s mým podílem nakládat bez mého vědomí - v době nezletilosti / zletilosti? Kde zjistím, kolik jsem měl dostat peněz v případě, že matka zatajuje informace? Lze na nějákém úřadě zjistit jaký podíl z majetku jsem zdědil a za kolik se dům prodal? Neměl mě někdo o tom v 18 letech povinnost informovat? Jak se domoci informací o majetku popřípadě existuje nějaký postih matky, pokud peníze použila na vlastní potřeby?

Dobrý den,
jako účastník dědického řízení (to jste byl, i když jste byl nezletilý) máte právo nahlédnout do spisu. Obraťte se na místně příslušný soud, dle posledního bydliště otce. Ideální je znát spisovou značku řízení, ale lze vyhledávat i dle jména, adresy, rodného čísla... jak zůstavitele, tak Vašeho jako účastníka řízení. Pokud jste dědil ze zákona, měl byste zdědit (pokud nebyli jiní dědicové) polovinu zůstavitelova majetku. Nicméně musíte počítat s faktem, že Vaši rodiče měli pravděpodobně bezpodílové spoluvlastnictví, které nejprve po smrti otce bylo vypořádáno, tedy pravděpodobně byl společný majetek rozdělen na polovičku. Polovička připadající otci pak byla předmětem dědického řízení. Pokud tedy byl například dům v bezpodílovém spoluvlastnictví, pak byste (teoreticky, neznám další okolnosti) měl zdědit jednu čtvrtinu. Matka by byla vlastníkem tří čtvrtin. Tyto informace byste měl najít v usnesení soudu, které naleznete ve spisu.
Stejně tak byste mohl nechat hledat ve spisech místně příslušného opatrovnického soudu dle místa Vašeho tehdejšího bydliště, jaké přivolení soud vydal matce k nakládání s Vaším majetkem. Je ale také možné, že matka dům prodala, aniž by takové přivolení měla, kupující by to pravděpodobně bez podrobné znalosti zákona neřešil.
Dalším zdrojem cenných informací ve věci by pro Vás mohl být katastr nemovitostí. Ze současné databáze Informačního systému katastru nemovitostí je možno získat výpis s platností ke konkrétnímu datu až do roku 2004. Můžete tedy získat informace ke konkrétní nemovitosti k nějakému datu, kdy se domníváte, že byla nemovitost ještě ve spoluvlastnictví Vaší matky a Vás. Na takovém výpisu pak naleznete spisovou značku dědického řízení, kterým bylo Vaše vlastnictví do katastru zapsáno. Stejně tak naleznete na aktuálním výpisu z katastru číslo řízení a typ smlouvy, kterým byl do katastru zapsán nový vlastník. Ve sbírce listin příslušného katastrálního pracoviště si pak můžete nechat vyhotovit prostou nebo ověřenou kopii listiny, která Vás bude zajímat. Při žádosti o kopii listin ze sbírky požaduje katastrální pracoviště ověření totožnosti. Můžete tak získat kopii kupní smlouvy, kterou byla nemovitost převedena. Kontaktní údaje na příslušná katastrální pracoviště naleznete na www.cuzk.cz
Po výsledku Vašeho "pátrání" pak je na Vás jak s těmito informacemi naložíte, je možno podat na matku žalobu, aby vydala bezdůvodné obohacení, majetek, který je Váš. Je nutno myslete však také na fakt, že vyživovací povinnost mezi dětmi a rodiči je vzájemná, i dítě je povinno případně vyživovat své rodiče, či se podílet například na nákladech na domácnost, pokud jeho majetkové poměry tomu odpovídají. Soud by takové okolnosti při řešení míry bezdůvodného obohacení pravděpodobně posuzoval.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.