Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: RP a jeho volba

24.05.2016

Dobry den, mohla bych mít pár dotazůna Vás :) Před tím, než jsem otěhotněla jsem přes 5 let pracovala nepřetržitě,ale změnila jsem práci a podarilo se mi otehotnet v rámci zkusebni doby v nove práci. Protoze delala vzdy s chemikaliemi a infekčním prostředí sla jsem na nemocenskou s rizikovym tehotenstvim.....Protože jsem se nevesla do ochranne doby (byla jen 3 mesice v poslednim zamestnani), jsem doted na neschopence a jeste do konce sestinedeli budu, ted muj dotaz kdy zhruba mela zazadat o rodicovsky prispevek, treba dva tydny pred skoncenim neschopenky či jaké je tam rozpětí přesně? a jeste mam jiny trvaly pobyt nez momentální prechodne bydliste, mohu zazadat o rodicovsky prispevek na úřadě práce přechodného bydliště a oni at žádost o rodičovský příspěvek preposlou na urad prace meho trvaleho bydliste? Nerada bych jenom kvůli tomu jela 200 km do vzdáleného trvalého bydliště. Další dotaz, chci si navolit delku pobirani rodicovskeho prispevku, nevim zda mohu pres sebe navolit, kdyz jsem vlastne momentalne na neschopence, a pak bez zamestnani, ale navolila bych přes muze- pracuje pres 6 let, ma smlouvu na dobu neurcitou, i dostatecny prijem na 2 letou variantu RP,.... co musi manzel dolozit, ma jit za ucetni u nich v praci a chtit po ni at ke dni narozeni male mu da vypis denniho vymerovaciho zakladu rok zpetne?a pak ten vymerovaci denni zaklad s rodnym listem ditete a OP dojit na UP a zazadat o rodicovsky prispevek. A poslední dotaz, za rok 2016 jsem byla pouze na neschopence (nemocenské) a pak budu pobírat rodičovský příspěvek (žádný jiný výdělek), jak je to s odečitáním daní za manželku v tomto případě? Těch 68000 Kč je v čistém či hrubém z neschopenky, aby si mě mohl na konci roku odečíst z daní. Omlouvam se za ten román. Dekuji moc predem za odpoved

Dobrý den,
jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami. Příklad: 15. 9. 2016 končí matce poskytování nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Matce vzniká nárok na nemocenské za období od 1. 9. 2016 do 15. 9. 2016 ve výši 6300 Kč. Matka se rozhodne pro pobírání RP ve výši 11500Kč měsíčně. Náleží jí tedy RP za měsíc září ve výši rozdílu RP a nemocenské, tj.11500–6300 Kč, tj. ve výši 5200 Kč. Od října činí výše RP 11500 Kč měsíčně.

Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte. V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše RP z toho vyměřovacího základu rodiče, který je vyšší.
O jednotlivé dávky státní sociální podpory se žádá podáním příslušné písemné žádosti na předepsaném formuláři společně s požadovanými přílohami na úřad práce na originálním nebo staženém tiskopisu z https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp
Příslušnými úřady jsou úřady práce podle místa trvalého pobytu žadatele. Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR lze vyhledat na http://portal.mpsv.cz/kontakty Žádost by měla být vyřízena do 30 dnů.

K vyplněnému formuláři Žádost o rodičovský příspěvek se předkládá občanský průkaz všech
osob uvedených v žádosti a u dětí do 15 let rodný list a dále případně i tyto dokumenty:
• Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku
• Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Lze
stáhnout na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp (potvrzuje správa sociálního zabezpečení)

Co se týká uplatnění slevy na manželku, tak pokud její příjem v roce 2016 nepřesáhne částku 68000Kč, /tak tomu bylo v roce 2015, nevím, zda se bude měnit/ může si ji manžel uplatnit jako vyživovanou. Do příjmů se započítávají veškeré výdělky v „hrubém“ (včetně příjmů, které se nezdaňují nebo neuvádějí v daňovém přiznání), podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, peněžitá pomoc v mateřství, náhrada mzdy při pracovní neschopnosti, invalidní i starobní důchod, výživné manžela/lky po rozvodu.
Často se chybuje u peněžité pomoci v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství představuje dávky vyplácené v rámci nemocenského pojištění, proto se tyto dávky zahrnují do příjmů manželky pro účely uplatnění slevy na manželku.
Do příjmu se naopak nezapočítává např. rodičovský příspěvek (je to na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství dávka státní sociální podpory), porodné, přídavky na dítě, výživné na dítě (alimenty) nebo dávky v hmotné nouzi.

Právní úprava:
Zákon č. 586/1991 Sb., o dani z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.