Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: rodičovský příspěvek - cizí prvek

19.05.2016

Dobry den, rada bych se zeptala na rodicovsky prispevek. Vzala jsem si v zahranici cizince (obcan treti zeme) 4 mesice pote se nam narodilo dite, zadala jsem o porodne i rodicovsky prispevek. Manzel nemel vizum a od svatby se mnou nezil v cr. Vizum doslal az pul roku po narozeni ditete. A nyni kdyz po spolecnem roce v cr jsme vyrizovali prispevek na bydleni mi na up sdelili ze musim vratit porodne a rodicovsky prispevek za pul roku, protoze tu manzel nebydlel s nami a nemela jsem na nej narok. Jsem zadatelka obcanka cr dite take cr. Je to mozne?

Vážená paní,
rodič žádající o rodičovský příspěvek a dítě zakládající nárok na tuto dávku (občané ČR, kteří nemigrovali v rámci EU) musejí pro přiznání rodičovského příspěvku splnit podmínku trvalého pobytu a bydliště v ČR. U cizinců ze třetích zemí (mimo Evropskou unii) je třeba mít nepřetržitý přechodný pobyt na území ČR delší než 365 dnů a bydliště ke dni podání žádosti.Cizinci mimo zemí EU musí pro nárok na rodičovský příspěvek
splňovat stejné zákonem stanovené podmínky jako občané ČR.
Podmínka trvalého pobytu je u těchto občanů splněna po uplynutí
doby 365 dní ode dne hlášení na území ČR. Občané EU podléhají
Nařízením EU č. 987/2009 a 883/2004. V praxi to tedy
znamená, že tuto dávku jim vyplácí ta členská země, ve které naposledy
odváděli sociální pojištění. Kompetentní stát k výplatě
se stanoví na základě výdělečné činnosti obou rodičů, popř.
na základě bydliště dítěte.
Ministerstvo práce a sociálních věcí může v odůvodněných případech na žádost podmínku trvalého pobytu prominout. V případě, že Vám bude dávka

K porodnému:

že pro účely sociální dávky „porodné“ se jako okruh společně posuzovaných osob (tedy rodina), uvažuje otec dítěte + matka dítěte + samotné děti. Pouze v případě, že je otec dítěte neznámý, pak se posuzuje jen samotná matka a dítě.

Na porodné pak má nárok žena, která porodila první nebo druhé dítě, pokud příjmy rodiny, v rozhodném období nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

A dále pak, což je ve vašem případě rozhodující, je zde ustanovení paragrafu 3, Zákon o státní sociální podpoře:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

(2) Dávky státní sociální podpory dále náleží podle odstavce 1 i v případě, kdy osoba a osoby společně s ní posuzované nemají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), pokud jsou

a) cizinci hlášenými na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu1e), s výjimkou žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v pobytovém středisku Ministerstva vnitra, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení,

…atd.

Rozhodující je tedy nejen to, že samotný žadatel o dávku musí mít trvalý pobyt nebo být občanem v ČR, ale i všechny společně posuzované osoby. A v případě porodného mezi společně posuzované osoby patří i otec dítěte.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO