Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: /prava pracovní doby otce

06.05.2016

Dobry den,v cervenci se nam s manzelkou ma narodit druhe dite.V mem zamestnani se od rijna prechazi z nepravidelne rozvrzene pracovni doby (4dni v tydnu 10hod.smeny) na 8hodinove pet dni v tydnu,ale s tim,ze nam muzou pridat az 12 osmicek v roce navic jako soboty a k tomu kazdy den hodinu prescas navic.To znamena ze muzu klidne pracovat sest dni v tydnu 9:45.To je skoro jako ted desitky ale sest dni po sobe!Muzu teda pozadat zamestnavatele o zmenu pracovni doby?Treba jak by mela zadost vypadat?Chci pouze o upravu bez sobot a prescasu navic.Standardni hod.fond si dodrzim.Prekazku v organizacni strukture smeny bych navrhl.Dekuji za pomoc.S pozdravem.

Dobrý den.
Dohodnout se zaměstnavatelem na jiné pro vás vhodné úpravě pracovní doby se můžete, nebránili v tom zaměstnavateli vážné provozní důvody (§ 241 ZP).
Definici „vážných provozních důvodů“ zákoník práce neuvádí. Dle judikatury Nejvyššího soudu (rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 17. 12. 2003, sp. zn. 21 Cdo 1561/2003) je rozhodující zejména vyhodnocení, jak významný zásah do provozu zaměstnavatele by představovala skutečnost, že by zaměstnanci byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo její jiná vhodná úprava, ve srovnání se stavem, kdy zaměstnanec pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činností) zaměstnavatele, jedná se o vážné provozní důvody.
V této souvislosti je nutné upozornit na novější rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 9. 7. 2014, sp. zn. 21 Cdo 1821/2013, které konstatovalo, že vážné provozní důvody nebudou naplněny ani tehdy kdy řešením situace (tedy vyhovění žádosti o kratší pracovní dobu) může být také přijetí dalšího zaměstnance na kratší pracovní dobu nebo dohodu o pracovní činnosti právě v rozsahu, v němž je žádost o kratší dobu podána.
S ohledem na výše uvedené musí být každá žádost chráněného zaměstnance o úpravu pracovní doby zaměstnavatelem hodnocena individuálně s ohledem na pozici zaměstnance a na provoz, ve kterém zaměstnanec pracuje. Aby však zaměstnavatel mohl žádost zaměstnance posoudit, musí se dozvědět, o jakou konkrétní úpravu pracovní doby zaměstnanec žádá. Žádost ve znění „požaduji kratší pracovní dobu“ nelze kvalifikovaně posoudit. V takovém případě bude zaměstnavatel muset zaměstnance vyzvat, aby svoji žádost doplnil o skutečnosti, kolik hodin týdne požaduje pracovat, jaká může být maximální délka jeho směny, popřípadě kdy může nejdříve začínat a kdy nejpozději končit atd. Pouze pokud má zaměstnavatel podrobné údaje k žádosti zaměstnance, může, tuto žádost kvalifikovaně posoudit.
Zaměstnavatel může navrhnout i jinou úpravu pracovní doby, než kterou požaduje zaměstnanec. Nemusí se tak držet pouze návrhu zaměstnance, a pokud je možné z provozních důvodů zaměstnanci vyhovět pouze částečně, je to určitě vhodnější, než celou žádost zamítnout.
Zaměstnavatel by měl také zvážit, zda se chce se zaměstnancem na úpravě pracovní doby domluvit na dobu neurčitou, nebo pouze na určité sjednané období (např. 1 rok) s tím, že se následně situace u zaměstnance a provozní důvody zaměstnavatele znovu přehodnotí. I takovéto časové rozmezí by tedy mělo být součástí těchto dohod, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním mezi stranami.
Zaměstnancům (mužům i ženám) pečujícím o dítě mladší jednoho roku zaměstnavatel výkon práce přesčas nesmí nařídit, dohodnout se s nimi na přesčasové práci ovšem může.
Právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.