Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce na Slovensku

03.05.2016

Dobrý den, prosím vás o radu v rodičovsko-pracovní záležitosti. Jsem na rodičovské dovolené se synem (1,5 roku, RD v plánu do 3 let). Partner pracuje na Slovensku, já mám pracovní poměr na neurčito v ČR. Plánuji se za ním přestěhovat do Bratislavy, kde mi známý nabízí přivýdělek. Šlo by o výpomoc s několika projekty (marketing, propagace jeho firmy), neměla bych stanovenou pracovní dobu, šlo by převážně o práci z domova. Výplata na měsíční bázi dle dokončených projektů. Hledám formu smlouvy, která by byla pro obě strany nejvýhodnější. Chtěla bych se obejít bez živnostenského listu a nutnosti placení odvodů na Slovensku. Známý navrhuje "Zmluvu o dielo". Je to vhodná varianta? Prý by za mě platila odvody jeho firma.
Pokud je živnostenský list jediná právně čistá varianta, můžu si ho vyřídit v ČR? Kde bych platila odvody?
V ČR pobírám rodičovský přispěvek, už jen 4 měsíce. Pokud se vrátíme do Prahy, nastoupila bych zpět do zaměstnání. Pokud zůstaneme v Bratislavě, měla bych možnost dlouhodobější spolupráce s firmou známého.

Syna plánuji dát do soukromé školky. Na Slovensku prý existuje příspěvek na školku pro pracující rodiče. Partner je zaměstnanec. Měli bychom na něj nárok jako češi, i s mou Smlouvou o dílo?

Dobrý den,
ať se rozhodnete pro jakoukoliv formu „zaměstnání“ na Slovensku, je třeba k výkonu výdělečné činnosti shodné s předmětem podnikání vašeho stávajícího zaměstnavatele jeho souhlas - § 304 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud váš známý má na mysli skutečnou „Smlouvu o dílo“, pak tato smlouva nemá s pracovním právem a vztahem zaměstnavatel a zaměstnanec nic společného. Smlouva o dílo je nově v ČR upravena v ustanoveních § 2586 - § 2635 občanského zákoníku. Tato úprava platí jak na smlouvy mezi podnikateli, tak na smlouvy uzavřené mezi nepodnikateli.
Dílo je pojato standardně jako činnost (práce), přičemž práce jako plnění smlouvy o dílo se od práce poskytované zaměstnancem na základě pracovní smlouvy liší zejména tím, že podle smlouvy o dílo vykonává zhotovitel činnost samostatně, podle vlastního rozvrhu, s vlastními prostředky a na vlastní riziko, nepodléhaje ani soustavnému dozoru, ani řízení objednatele. Jinak řečeno, v případě, že uzavřete takovouto smlouvu, nejste zaměstnanec, zaměstnavatel vám za odvedené dílo zaplatí, ale z ceny díla neodvádí nic, ani daně, ani sociální a zdravotní pojištění. Jedná se o váš příjem a jako s takovým byste s ním musela naložit, minimálně odvést daň.
V dotaze uvádíte, že by za vás zaměstnavatel provedl odvody, což spíše vypadá, že někdy se lidově říká Smlouva o dílo, ale ve skutečnosti se jedná o dohodu o provedení práce.
Nevím, jak je dohoda o provedení práce upravena na Slovensku. U nás je to tak, že se dohoda o provedení práce může sjednat se zaměstnancem na 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. S příjmu do 10 000 Kč měsíčně odvede zaměstnavatel daň, z částky nad 10 000 Kč odvede zaměstnavatel nejen daň z příjmů, ale i sociální a zdravotní pojištění. Myslím si, že dohoda o provedení práce by pro vás byla elegantním řešením, ale je třeba si zjistit podmínky na Slovensku.
Pokud chcete živnostenský list je třeba se obrátit na příslušný živnostenský odbor v ČR, kde vám vysvětlí vše potřebné pro podnikání mimo ČR.
Ke školce. V ČR existuje tzv. „školkovné“, jehož úpravu najdete v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, § 35 bb – sleva za umístění dítěte ve školce. Slevu uplatní jeden z poplatníků (otec, matka, dědeček, babička), žije-li dítě s poplatníkem ve společné domácnosti. Slevu lze uplatnit za rok do výše minimální mzdy za každé vyživované dítě v domácnosti. Jaké jsou podmínky na Slovensku zjistí váš partner u svého zaměstnavatele na Slovensku.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.