Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a evidence u úřadu práce

30.04.2016

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na správný postup, protože ani jeden z úřadů, kterých se to týká mi bohužel není schopen odpovědět :(

V tuto chvíli jsem SNAD na mateřské dovolené (od 18.4., TP mám 30.5.2016).
Od 1.12.2015 jsem v evidenci úřadu práce poté, co mi skončila smlouva na dobu určitou (do té doby jsem pracovala více než 4 roky v kuse na standardní plný úvazek).Podle všeho bych tak měla být v ochranné lhůtě 180 dní od ukončení zaměstnání a mít na mateřskou nárok. Na ČSSZ mi však řekli, že to teprve musí posoudit, takže to nemůžu brát jako jistotu.
V tuto chvíli však řeším, že ÚP po mě chce co nejdřív (nejpozději do poloviny května) potvrzení, že jsem na mateřské, aby mě vyřadili z evidence. Chtěli po mě potvrzení od lékaře, ale lékař přeci neposuzuje nárok na mateřskou - pouze potvrzuje termín porodu. Takže jsem očekávala, že dostanu potvrzení od ČSSZ až mou žádost posoudí a tu budu moct včas zanést na ÚP.
Na ČSSZ jsem si proto volala. Mou žádost potvrzenou bývalým zaměstnavatelem tam mají, ale budou ji posuzovat až v květnu a potvrzení, které bych mohla donést všas na ÚP žádné nevystavují. Prý až po obdržení první dávky (tedy v druhé polovině květan) je možné si nějaké vyžádat. To je ale pro mě pozdě, protože do té doby už musím mít ukončenou evidenci na ÚP na základě potvrzeného nástupu na mateřskou.

Jak mám tedy postupovat? ÚP chce potvrzení od lékaře, že jsem nastoupila MD - ten ale nic takového nevydává, protože o tom nerozhoduje. Rozhoduje ČSSZ, která zas bude vše posuzovat na poslední chvíli a potvrzení mi žádné nevydá. Už nevím, kam se obrátit pro kompetentní odpověď a řešení...

Předem velmi děkuji za pomoc.

S pozdravem

Dobrý den.

Termínem mateřská dovolená se označuje překážka v práci ve smyslu zákoníku práce, kdy je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnankyně v práci v souvislosti s porodem a péčí o dítě.

Mateřskou dovolenou v tomto smyslu čerpat nebudete. V souvislosti s narozením dítěte Vám však vznikne nárok na dávku nemocenského pojištění – peněžitou pomoc v mateřství.

Dle § 25 odst. 2 písm. a) zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění, se uchazečem o zaměstnání nemůže stát fyzická osoba mj. v době, po kterou pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu.

Dle § 30 cit. předpisu krajská pobočka úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání vyřadí uchazeče, jestliže nastala některá ze skutečností bránících zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, které jsou uvedeny v § 25, s výjimkou skutečností uvedených v § 25 odst. 2 písm. a) až c), a uchazeč o zaměstnání nesplní oznamovací povinnost podle § 27 odst. 2.

Z uvedeného vyplývá, že pobírání peněžité pomoci v mateřství tedy není důvodem k vyřazení uchazeče z evidence (neboť se jedná o výjimku).

Pobírání peněžité pomoci v mateřství má dopad pouze na podporu v nezaměstnanosti – ta se dle § 44 odst. 1 písm. b) cit. předpisu neposkytuje po dobu poskytování dávek nemocenského pojištění.

Pro úplnost dodávám, že ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je upraveno v § 29 cit. předpisu a to tak, že uchazeči o zaměstnání ukončí krajská pobočka Úřadu práce vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dnem kdy nastala některá ze skutečností bránících zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, které jsou uvedeny v § 25, s výjimkou skutečností uvedených v § 25 odst. 2 písm. a) a c), a to na základě osobního nebo písemného oznámení uchazeče o zaměstnání, doručení písemné žádosti uchazeče o zaměstnání o ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, pokud není dán některý z důvodů pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání podle § 30, atd.

Doporučuji Vám tedy upozornit úřad práce na citovaná zákonná ustanovení, ze kterých vyplývá, že pobírání peněžité pomoci v mateřství není důvodem k vyřazení uchazeče z evidence.

Přeji Vám hodně sil v jednání s úřady.

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.