Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna styku s dítětem

01.05.2016

Dobrý den, v současné době řešíme v rodině poměrně komplikovanou situaci. Je mi 19 let, mé sestře 13 a máme problém s přítelkyní našeho otce. Matka se s ním rozvedla a on si cca před rokem našel přítelkyni. Do té chvíle mezi námi, matkou a otcem vládl v celku přátelský vztah. Jeho nová paní je však velice šikovná manipulátorka a naznačila nám, že se rozhodně nehodlá přátelit ani dělat o penízky mého otce. Hlavním nepřítelem jsem já, sestru ale také nemá ráda. Proběhlo mezi námi pár konfliktů, jeden dokonce fyzický. Strčila mou sestru za to, že šla vedle mého otce v obchodě. Bohužel to udělala velice šikovně a viděla jsem to zezadu jen já a může to dosvědčit samozřejmě i má sestra. Dneska přede mnou zakázala mému tátovi, aby mi přispěl na školu a to byla poslední kapka. Nemám prakticky žádné podložené důkazy, ale její dcera, se kterou se nyní nenávidí může mnoho faktů potvrdit, jelikož u toho také byla. Můj dotaz tedy zní, zda je reálné chtít po otcovi, aby se zařídil tak, abychom se s jeho přítelkyní (se kterou sdílí půl roku byt) nevídaly. Díky mému věku už je na mě, jestli k němu budu jezdit, nebo ne, ale sestra to má nařízené soudně. Musí ho navštěvovat jeden víkend za dva týdny. Trávit s ní čas je pro ní ponižující a flustrující. Nepouští otce nikam samotného a já se s ním díky tomu prakticky přestala stýkat. Chtěly bychom to udat na sociálku a zařídit, aby sestra byla zproštěna povinnosti trávit s otcem čas v její přítomnosti. On je naprosto slepý a věří jí všechno, co mu řekne, takže od něho žádné řešení nečekám. Potřebovala bych teda vědět, jaké máme šance, pokud proti nevychovanému a agresivnímu přístupu budu svědčit se sestrou a s její vlastní dcerou. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v každém případě stojí za to, abyste se ještě jednou pokusila vyřešit tuto konfliktní situaci s Vším otcem. Dá se předpokládat, že mu ztráta kontaktu s Vámi vadí a, že by mohl být ochoten nějaké úpravy, nějakého kompromisu, aby Vás mohl se sestrou vídat obě. Jak sama správně uvádíte, na Vás se již rozsudek týkající se styku s otcem nevztahuje a o tom, kdy budete otce vídat a za jakých okolností, rozhodujete sama. Nicméně vyživovací povinnost, pokud se stále soustavně připravujete na budoucí povolání studiem, trvá. Otázkou tedy je, jestliže potřebujete příspěvek na školu, zda není na místě buď na základě dohody a nebo na základě nové žaloby u soudu zvýšit výživné od otce. Jste zletilá, takže nyní již tyto věci musíte řešit sama. Za Vaši sestru by návrh na změnu styku musela podat Vaše matka. Nejde ani tak o to, obrátit se na orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), i když je často dobré s ním spolupracovat, ale o změnu styku je třeba žádat soud. Vaší sestře již je 13 let, jak uvádíte. Občanský zákoník nově výslovně stanoví, že o dítěti starším 12 let se má za to, že je schopno přijmout informace, které se dotýkají jeho zájmů, vytvořit se vlastní názor a tento názor sdělit. Názoru dítěte je pak soud povinen věnovat patřičnou pozornost. V soudním řízení tedy je nutno již jejího názoru dbát, je pravděpodobné, že tento názor bude prezentován prostřednictvím orgánu sociálně právní ochrany dítěte, soud však může názor dítěte chtít slyšet i sám. Stejně tak může chtít Vaše matka důkaz výslechem Vašeho názoru a názoru uvedené dcery přítelkyně Vašeho otce. Nicméně odhadnout, jak může soudní řízení dopadnout, by bylo věštěním z křišťálové koule.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.