Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec na rodičovské dovolené

25.04.2016

Dobry den, chtela jsem se zeptat, jaky je rozdil v tom, kdyz nastupuje na rodicovskou dovolenou tatinek misto maminky. Kdy musi dat otec zamestnavateli vedet, ze pujde na rodicovskou? Je nejaky rozdil v tom, jestli da v praci vypoved (aby se vyhnul pripadnym konfliktnim situacim se sefem) nebo oznami, ze pujde na rodicovskou? Ma sef moznost mu dat vypoved behem teto doby nez na RD nastoupi? Manzel neuvazuje, ze by se po skonceni rodicovske dovolene vratil zpet ke stejnemu zamestnavateli...Ma pro nej tedy nejake vyhody nastoupit na RD spis nez dat vypoved (pracovni misto tedy podrzet nechce)? Je na to napr.vazany rodicovsky prispevek, popr.pocita se obdobi RD v obou pripadech do duchodu? Dekuji.

Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku s čerpáním rodičovské dovolené nesouvisí, doba péče o dítě do čtyř let, která se považuje za náhradní dobu pojištění pro důchodové nároky také není svázána s existencí pracovního poměru. V této otázce tedy není třeba se zabývat tím, zda nastoupit na rodičovskou dovolenou a nebo zda ukončit pracovní poměr. V případě volby ukončení pracovního poměru je třeba vždy dopředu dostatečně počítat s výpovědní dobou, která je dvouměsíční a počíná běžet od prvního dne následujícího po podání výpovědi. Konkrétně, pokud by výpověď byla podána zítra, pracovní poměr by skončil 30. června. Pokud by byla podána za týden, pracovní poměr by skončil 31. července.
Zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu, do které by měl zaměstnanec předem oznámit, že hodlá nastoupit na rodičovskou dovolenou, vlastně vůbec nehovoří o tom, že by tento záměr měl zaměstnanec oznamovat. O rodičovskou dovolenou zaměstnanec požádá a zaměstnavatel nemá žádnou rozhodovací pravomoc, musí čerpání vzít na vědomí a strpět nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání. Obvykle je doporučováno, aby (jde-li o otce) zaměstnanec tento svůj záměr oznámil zaměstnavateli s dostatečným předstihem a umožnil mu tak na takovou situaci vhodně zareagovat a zajistit si náhradu. Toto samozřejmě platí v případě, že zaměstnanec chce se zaměstnavatelem zůstat v dobrém vztahu a zaměstnanec se chce bez problémů po ukončení rodičovské dovolené vrátit na své místo. To však, jak uvádíte, není problém Vašeho manžela, takže v extrémním případě by klidně mohl požádat o čerpání rodičovské dovolené od následujícího dne a zaměstnavatel by s tím nemohl nic udělat. Osobně to však považuji za zbytečně konfliktní řešení.
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen ze zákoníkem práce přesně vymezených důvodů, takže opatřit si takový důvod narychlo v době, kdy bude mít za krátký čas manžel nastoupit na rodičovskou dovolenou, je takřka vyloučeno. Kromě toho je to zaměstnavateli víceméně k ničemu, protože okamžikem nástupu na rodičovskou dovolenou by se zastavil běh výpovědní doby a tato by neuplynula dokud by neskončila ochranná doba, tedy rodičovská dovolená.
Podle mého názoru nemá smysl pracovní poměr ukončovat, nemůžete nikdy vědět, co bude za tři roky, jaká bude rodinná finanční situace, zda se nedostaví například nějaké onemocnení, zda se nakonec do zaměstnání otec nebude chtít vracet alespoň na nějaký čas, může nastat situace, že po skončení rodičovské dovolené sám zaměstnavatel bude chtít ze svých důvodu pracovní poměr ukončit. V případě, že by po návratu z rodičovské dovolené dostal zaměstnanec výpověď z organizačních důvodů, je s tím samozřejmě spjatý nárok na odstupné a případně po výpovědní dobu také nárok na náhradu mzdy.
Na závěr je nutno také uvést pro úplnost, že rodičovská dovolená je pracovní volno, které je zaměstnavatel povinen zaměstnanci udělit v souvislosti s prohloubením péče o dítě. Rodičovskou dovolenou mohou čerpat oba rodiče zároveň, rodičovský příspěvek je ale vyplácen jen jednou. Pokud byste tedy chtěla pak i Vy u zaměstnavatele nastoupit na rodičovskou dovolenou, je to možné, jen pozor na zkušební dobu, po tuto dobu neplatí ochranná doba zákazu výpovědi a zaměstnanec může být propuštěn z jakéhokoliv důvodu a také bez tohoto důvodu.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.