Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vulgární mluva tříletého syna

24.04.2016

Dobrý den, moc bych vás chtěla požádat o radu, protože už nevím, jak situaci řešit. Máme tříletého chlapečka, je to velmi živý tvor, ale je s ním spousta legrace. Je taky ale velmi svéhlavý a tvrdohlavý, něco mu poručit nebo přikázat, nemá cenu, proto na to jdu raději partnerskou metodou a musím říct, že se mi to ve většině případech i daří s ním vyjít a domluvit se. Co mě ale ted trápí, tak bohužel pochytil několik hodně vulgárních slov, bohužel to slyšel doma u rodiny a i tatínka. Slova typu kur.. apod. Přesně i ví, kdy je má použít. Např. když se mu něco nedaří, tak se vztekne a začne nadávat, nebo i nám, když se mu něco nelíbí a začne se zlobit, tak nám řekne ty pi.. ty ku... Nevím jak je správné reagovat. Zkoušeli jsme to ignorovat, nevěnovat tomu pozornost a doufali jsme, že ty slova zapomene, ale po dvou týdnech žádný úspěch. Pak manžel začal dávat po zadku, ale to si myslím, že není řešení, navíc já nejsem pro fyzické tresty. Zkoušela jsem si s ním mnohokrát o tom popovídat, že to jsou opravdu ošklivá slova a že my pak budeme moc smutní když nám to bude říkat. Pokaždé přísahá že už je neřekne, ale vždycky, když dojde k nějakému konfliktu, tak je použije. My si hlídáme opravdu, aby to už od nás neslyšel. Ted mu budou tři roky a já nevím, jestli mi rozumí, když s ním mluvím, jestli to dokáže chápat. Musím říct, že když se něco stane a on začne vzdorovat a zlobit se, tak mně už nenadává, s tím přestal. Ale tatínkovi to řekne a babičce která s námi žije, taky. Nevím jak mu to dostat z hlavy ven. Předem děkuji za radu. Jana.

Dobrý den,

děkuji Vám, že jste s dotazem obrátila na poradnu Aperio. Váš chlapec je právě ve věku, kdy se stává velmi citlivým ke svému okolí a začíná přejímat a napodobovat osoby okolo sebe. To je pro jeho rozvoj velmi příznivé, nicméně ne všechno, co se naučí je zdaleka žádoucí - právě jako jeho nevhodná mluva, jak uvádíte. Jako houba tedy do sebe natahuje všechno možné, svět vnímá hlavně biologicky a emocionálně (to vysvětluje také to, že vždycky dobře "ví", kdy vulgarismy použít - tato slova si totiž zapamatoval díky situacím s obdobným emocionálním nábojem). Rozumově však dosud nemá schopnosti pro to, aby skutečně porozuměl tomu, co vhodné je a co není. Může to pro něj být způsob, jak získat pozornost rodičů anebo jak vyjádřit své vlastní emoce, se kterými si dosud neumí poradit. Bývají v tomto věku velmi ambivalentní a proměnlivé.
Je přitom velmi dobré, že na to reagujete, tím mu dáváte důležitou zpětnou vazbu.
Můžete ještě více podporovat jeho empatii a zeptat se ho klidně, jak by se cítil on, kdyby jemu někdo řekl, že je pitomej kluk atd. Pak mu můžete říci, jak jste se přitom cítila vy. Stejně mohu doporučit, aby tento rozhovor provedl jeho tatínek i babička.
Zkuste se také hrubým slovům vymezit hrou. Například: můžete synovi nabídnout deset minut, které strávíte společně a kdy tak může mluvit. Buďte připravená nereagovat na hruná slova jako na nevhodné vulgarismy, ale vemte je jako hru. To bude pro chlapečka zcela nové. Říkejte třeba: "Cože? Ještě jednou, špatně jsem slyšela. A neznáš ještě něco?" nebo reagujte legračními slovy, které vlastně nadávkami nejsou ("Šátečku červenopuntíkatej!" "A já tě zase upusinkuju!"). Řekněte mu, že jindy hrubá slova slyšet nechcete, a pokud potřebuje něco podobného říci, může říct nějaké náhradní slovo, které společně vymyslíte. (To může být opravdu cokoli, třeba "bambulákov jeden!".)

Držím Vám palce, určitě se Vám toto náročné období podaří dobře ustát

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.