Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: výkon práce při pobírání ppm

22.04.2016

Dobrý den, mám dotaz momentálně jsem těhotná (6m) na neschopence. Ráda bych se stala společníkem v s.r.o.(v jiné než jsem zaměstnaná) je to možné? Mateřská mi začne 30.6. po tuto dobu nemohu tedy pracovat až do 30.12. pak již nebudu omezena.
Děkuji za odpověď
Hezký den

Vážená paní,

po dobu čerpání mateřské dovolené není dovoleno vykonávat zaměstnání, ve kterém se mateřská dovolená čerpá. Možnost výkonu zaměstnání pro jiného zaměstnavatele během čerpání mateřské/rodičovské dovolené právní předpisy nevylučují. Tato pracovní činnost má omezení. Matka může začít vykonávat pracovní činnost po skončení 6. týdne po porodu. Matka může vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož čerpá mateřskou/rodičovskou dovolenou, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Práci pro jiného zaměstnavatele lze vykonávat jak na základě pracovní smlouvy, tak dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce.
Pokud se týká peněžité pomoci v mateřství, podle § 16 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatně výdělečnou činnost. Jinou výdělečnou činnost vykonávat lze a nemá vliv na peněžitou pomoc v mateřství.

Od 1. 1. 2012 jsou společníci a jednatelé s.r.o. uvedeni v okruhu pojištěných osob podle § 5 ZNP. Po splnění zákonem stanovených podmínek mají tito pojištěnci nárok na dávky nemocenského pojištění jako běžní zaměstnanci. Nemohla byste tedy z této činnosti pobírat ppm, ale vzhledem k tomu, že podmínky účasti na nemocenském pojištění se posuzují z každého zaměstnání zvlášť, nárok na ppm by Vám z titulu Vašeho působení v s.r.o. stejně nevznikl.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.