Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další MD

21.04.2016

Dobrý den,
jsem na RD s prvním dítětem. Zvolila jsem 2 letou variantu, která končí 8.10.2016.
Nyní jsem znovu těhotná s termínem porodu 20.10.2016.
Mám několik nejasností. Před odchodem na MD mám nárok na úplné vyčerpání RP na 1. dítě ?
Platí stále odchod na MD 6 týdnů před porodem ? Koho a kdy nejlépe o změnách informovat ? Kdy ÚP ? Žádost o PPM odevzdávám opět zaměstnavateli ? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním ? Musím změny hlásit já nebo zaměstnavatel ? Z čeho se mi nyní vypočte PPM ? Z příjmů před nástupem na MD s 1. dítětem ? (Po skončení MD březen/ 2015 jsem u zaměstnavatele odpracovala týden na HPP a hned poté v dubnu 2015 vybrala dovolenou, při které jsem současně nastoupila na RD).
U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Platí tytéž podmínky jako u 1. dítěte ? Drží místo do 3 let věku, nárok na dovolenou za období MD (při splnění 60 dní) atp. Můžete mi prosím případně zaslat odkazy vztahující se na tuto tématiku ?
Od kdy se případně plánuje zavedení projednávaných návrhů poslaneckou sněmovnou na výši výplaty PPM pro ženy s vyššími příjmy ?
Ještě bych se ráda zeptala, zda odchod na MD se počítá od termínu porodu dle poslední menstruace nebo podle aktuálního týdne těhotenství, které mi do průkazky lékař vyplnil dle ultrazvuku. V záhlaví mám pouze datum dle poslední menstruace, dle UV v záznamu návštěvy. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud jste v současné chvíli na RD s prvním dítětem, pobíráte RP. Jestliže se Vám má narodit další dítě, pravděpodobně nestihnete vyčerpat celou částku určenou na RP, zbytek propadne.

Jestliže jste stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou. Na tu se nastupuje 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu /ten stanoví lékař/, nástup si zvolíte sama v uvedeném období. Nástup na MD musíte nahlásit na ÚP, protože nelze současně pobírat PPM a RP. RP na starší dítě Vám bude zastaven.

Jestliže tedy máte stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. PPM tedy v žádném případě nebude nižší a bude se počítat jako u předešlého dítěte.
Formulář pro výplatu PPM, který Vám dá Vám dá Váš ošetřující lékař zanesete svému zaměstnavateli.

Zdravotní pojištění za Vás bude i nadále platit stát, nic se na tom nemění. Sociální pojištění se platí jen z výdělků, v tuto chvíli ho tedy za Vás nikdo neplatí, ale doba péče o dítě do věku 4let se počítá jako doba náhradní do důchodu.

Čerpáním mateřské dovolené opět splníte podmínky pro nárok na dovolenou, kterou zaměstnavatel poskytuje, MD se totiž počítá jako dny odpracované. Podle nástupu na MD je docela možné, že Vám nárok na dovolenou vznikne za rok 2016 i 2017, protože v obou rocích budete čerpat MD více než 60 dní /zvláště pokud zvolíte nástup na MD až 6 týdnů před porodem i když na 100% Vám to nyní říci nemohu, nevím kdy nastoupíte na MD a kdy dojde k porodu/. Opět požádejte zaměstnavatele o její čerpání v návaznosti na ukončení MD a pak se nebude krátit.

Platí stejné pravidlo, že zaměstnavatel Vám po ukončení RD musí přidělit práci podle pracovní smlouvy /nemusí Vám zajistit návrat tzv. na „stejnou židli“, ale dle pracovní smlouvy/

Co se týká navýšení PPM pro ženy s vyšším příjmem, nemám větší informace než Vy. Vše musí projít klasickým legislativním procesem, jehož délku nelze odhadnout.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.