Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vzájemné dotýkání se dvou sourozenců

14.04.2016

Dobrý den,jsem máma dvou dcer 6 a 8 let.
Zastihla jsem je nahaté v posteli jak si spolu hráli a hladili se.Co to prosím znamená.Je to normální?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkuji Vám, že jste se s Vašimi obavami obrátila na poradnu Aperio. Rozumím tomu, že pro Vás moment "přistižení" Vašich dcer, jak se vzájemně hladí a dotýkají, mohl být velmi nepříjemný. Ráda bych však Vaše obavy, zda je to normální, úplně rozptýlila - zájem o tělo vlastní i druhého je v tomto věku opravdu běžný, i když se o tom na veřejnosti příliš nemluví. Zvědavost přitom v tomto věku nijak nesouvisí se sexuální dráždivostí (která je typická až pro období puberty a dospívání) a ani není žádnou úchylkou. Z pohledu dětské vývojové psychologie jde právě naopak o projev přirozené a zdravé dětské zvídavosti, v tomto věku ještě dosti naivní. Ráda bych Vás podpořila v zájmu o Vaše dcery. Toto období je totiž klíčové pro rozvoj zdravého pohledu sama na sebe, zdravého vztahu k vlastnímu tělu a zdravého sebevědomí – to vše pak v dospělosti jako když najdou.. Z toho důvodu je můžete nechat si v klidu tímto způsobem hrát, určitě je za to nijak nekárejte. Mohly by si z toho do budoucna odnést neuvědomovaný špatný pocit v sobě z toho, že uspokojování vlastních tužeb a zvědavosti není správné. Naznačte jim však, že tyto aktivity patří jen do soukromí.
Nejlepší je otevřeně si o sexualitě s dětmi popovídat. I když se to může zdát v tomto věku nepřiměřené, není tomu tak - děti jsou hladové po informacích, mnohdy jim právě chybí vysvětlení pro jejich touhy a zájem. A pokud si již nyní dokážete s dcerami otevřeně povídat, Vaše otevřenost a důvěra se Vám zúročí později – dcerky se Vás nebudou váhat zeptat na další věci týkající se sexuality. Navíc rozhovorem s nimi můžete předejít tomu, že si informace o sexuálním životě přeberou od svých vrstevníků ve zkreslené podobě.

A teď stěžejní otázka – JAK si s dcerami vlastně povídat o sexu? Výborná, otevřená a přitom hravá je knížka "Jak jsem přišel na svět" od Kateřiny Janouchové. V knize najdete příklady a dobrou podporu, jak vysvětlovat sex dětem.

Na dalších řádcích Vám rovnou přikládám konkrétní příklady a doporučení, jak na to.

1. Příklad: Jak vysvětlit početí šesti až devítiletému dítěti:
Nejdříve je dobré objasnit rozdíly ve fyziognomii muže a ženy.
Povídání může zjednodušeně vypadat asi takto: Tatínek a všichni muži mají penis, který slouží k čurání, ale také k milování. Pod ním je váček s varlaty – dvěma žlázami velikosti a tvaru švestek, ve kterých se tvoří spermie. Spermií je strašně moc a vidíte je jen pod mikroskopem. Každá má velkou hlavičku a dlouhý, mrštný ocásek. Spermie plavou ve spermatu, což je tekutina, která vytryskne z tatínkova penisu, když se s maminkou miluje.
Maminka má mezi nohami štěrbinku – pochvu, kam se sperma při milování dostane. Milování je přirozená věc – když se mají dva lidé rádi, chtějí si být sobě co nejblíže. Rádi se tedy objímají a líbají, tisknou se k sobě, mazlí se, až nastane okamžik, kdy z toho chtějí mít ještě větší potěšení. Tatínkův penis se vztyčí a ztvrdne, aby mohl proniknout do maminčiny pochvy. Vytryskne z něj sperma a spermie se s pomocí svých bičíků vydají na cestu dále. Putují přes dělohu do vaječníků, kde se jedna nejrychlejší vítězka spojí s vajíčkem, které se vytvořilo v mamince. Tak vzniká malý človíček.

2. Příklad: Jak vysvětlit těmto dětem porod
Z oplodněného vajíčka roste v mamince devět měsíců děťátko. Leží jako koťátko stočené v děloze, což je velká kapsa tvaru hrušky v břiše maminky. Její stěnou proudí krev, a přináší tak miminku pupeční šňůrou všechny potřebné látky k růstu. Po devíti měsících se děloha začne stahovat, protože už děťátko v sobě nechce a ono je schopné žít samostatně. Maminka se porodu nebojí, protože se těší na miminko. Děloha se stahuje stále silněji, a tak tlačí miminko ke svému východu, který se pomalu otvírá. Maminka při každém stahu zatlačí, čímž pomáhá miminku ven. Když se objeví v otvoru pochvy mezi maminčinými stehny hlavička miminka, pan doktor nebo porodní asistentka, kteří jsou při porodu s maminkou, miminko zachytí a podají ho mamince. Děťátko se poprvé nadechne, vykřikne a pak už je pořád s ní.

Asi to bude chtít pár nádechů a výdechů, než se do takového rozhovoru pustíte, ale věřím, že to zvládnete perfektně. Prokážete svým dcerkám opravdu velkou službu a zapůsobíte jako silný výchovný vzor, o který se budou moci kdykoli opřít.

Držím Vám palce

Šárka Faltová

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.