Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno do věku 4let dítěte

15.04.2016

Dobrý den,

velmi Vám děkuji za předešlou odpověď. Ráda bych si ještě dopřesnila několik informací týkající se situace matky, která zůstává doma s dítětem po třetím roce věku. Bohužel se nám potvrdilo, že místo ve státní školce letos pro syna nezískáme.

Pochopila jsem, že prvním krokem je dohodnout se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu.Dále požádám o snížení dávek rodičovského příspěvku a prodloužení čerpání do čtyř let věku dítěte. Syna bych chtěla dát na cca 2 dny v týdnu do soukromé školky a současně si najít časově méně náročnou práci na zkrácený úvazek u jiného zaměstnavatele (dočasně, na jeden rok, do dalšího zápisu). Zajímá mě, jestli takovýto zkrácený úvazek není v rozporu s neplaceným volnem u mého stávajícího zaměstnavatele. Můžu pracovat bez omezení, stejně jako u rodičovské dovolené do 3 let věku? Případně i u současného zaměstnavatele na jiném místě? Jaký je mezi 3.a 4. rokem věku dítěte status matky, která pobírá rodičovský příspěvek, u zaměstnavatele má však již neplacené volno? Jedná se stále o rodičovskou dovolenou? Je něco, na co je třeba si dát pozor, abych vyhověla všem předpisům?

Dále bych se chtěla zeptat na situaci, kdy by se ve školce po několika měsících nakonec uvolnilo místo a syna přijali jako náhradníka. Za takové situace bych se ráda vrátila na původní pozici do práce. Bude nutné dodržet původně zvolený scénář pobírání rodičovského příspěvku do 4let a návratu na původní místo až za rok? Předpokládám, že zaměstnavatel bude v tomto ohledu flexibilní, jak mi v minulosti naznačil. Jedná se mi o omezení jiného typu.

Děkuji.

Dobrý den,
ano prvním krokem je požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Zaměstnavatel musí s tímto volnem souhlasit. Není také povinen vzít Vás zpět dříve /dítě se dostane do MŠ jako náhradník/ než jste si domluvili. Proto je dobré žádat např. o neplacené volno na 3 měsíce, pak znovu… Vždy se ale vystavujete riziku, že tentokrát s tím již zaměstnavatel nebude souhlasit. Z Vašeho dotazu ale cítím, že máte mezi sebou dobré vztahy.
Na ÚP požádejte o snížení výplaty RP tak, abyste ho vyčerpala do 4let věku dítěte. Tady není rozhodné, jestli budete celou dobu na neplaceném volnu, nebo nastoupíte do zaměstnání zpět. RP Vám může být vyplácen i pokud bude dítě chodit do MŠ.
Pokud si najdete jiný pracovní poměr, můžete. Není to nic proti tomu, že u zaměstnavatele čerpáte neplacené volno. Jestliže budete pobírat RP v době mezi 3, a 4. Narozeninami dítěte, nejste již na rodičovské dovolené, protože tu může zaměstnavatel poskytnout pouze do věku 3let. Pak budete vedená jako zaměstnanec na neplaceném volnu. Po RD byste měla navštívit svou zdravotní pojišťovnu a zaregistrovat se zde buď jako - příjemce rodičovského příspěvku, nebo osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

Právní úprava:
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.