Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Očkování

16.04.2016

Dobrý den,
dočetla jsem se, že je možné dát do MŠ i nedoočkované dítě. Dcera byla po 2 letech rozočkována hexavakcínou - již má za sbou 2 dávky a čeká jí 3. Jestli jsem to správně pochopila, pokud by měla dostatečnou hladinu protilátek, nemusela by podstoupit 3., posilující dávku. Není mi však jasné, co dělat, když bych chtěla dostatečnou hladinu zjistit, byť na vlastní náklady. Praktická lékařka mi řekla, že pokud měla běžné reakce ( v tomto případě horečku, 2 měsíce bouly v noze po 1 dávce v místě vpichu a rozhozený spánkový režim v obou případěch), nemůže mě na tento rozbor poslat. V ústavu pro imunologii a alergologii v Plzni mi zase řekli, že bez doporučení dětského lékaře mi krev nenaberou a na rozbor nepošlou a zrovna tak ve SZÚ. Mohli byste mi tedy prosím napsat, kde a kdo tyto rozbory provádí? Dále bych se chtěla zeptat, zda je povinnost pro vstup do MŠ dítě očkovat vakcínou MMR a zda je dostačující 1 dávka jako v zahraničí proto, abych dceři nemusela dávat 2. a zároveň ji nemohli z MŠ vyloučit.Děkuji Vám za odpověď,

Dobrý den.
Navštivte alergologa imunologa- můžete i bez doporučení pediatra. Dle zákona č. 372/2011 sb.o zdravotních službách je praktický lékař povinen vyhotovit a předat specializovanému lékaři písemné doporučení za předpokladu, že to vyžaduje zdravotní stav pacienta.
Požádejte tedy pediatru o doporučení na alergologii, pokud nevyhoví jděte i bez doporučení,dle Vámi popsaného bych ale na Vašem místě zvažovala změnu pediatra.
Konstrukce zákona je taková,že vydávání doporučení praktickým lékařem je jeho povinností, avšak na druhé straně není povinností pacienta toto doporučení mít při návštěvě specializovaného lékaře.
Pokud měla Vaše dcera výše uvedené komplikace,pak důrazně doporučuji nechat holčičku vyšetřit nejen u imunologa ale zvažte i návštěvu jiného odborného lékaře(neurolog atp.), kteří vystaví lékařskou zprávu o možné kontraindikaci k očkování, kterou pak předáte u svého ošetřujícího lékaře. Měl by Vám uznat kontraindikaci a neočkovat.
Pro odmítnutí či posunutí očkování lze využít § 46 odst. 2 zákona o ochraně veřejného zdraví podle kterého se povinné očkování neprovede při zjištění imunity vůči infekci nebo zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky (tzv. trvalá kontraindikace). Trvalou kontraindikaci posuzuje příslušný odborný lékař-možná budete muset mezi lékaři i hledat.Dále zapátrejte v rodinné historii, zda někdo neměl třeba epilepsii nebo atopický exem, i třeba u dalších dětí v rodinězavzpomínejte, zda neměly někdy třeba febrilní křeče-pokud ano,hlaste výskyt těchto komplikací v příbuzenstvu, mohlo by se to použít jako další důvody pro odmítnutí či odklad očkování. Jednou z podmínek při očkování je, aby dítě bylo zcela zdrávo,po vyloučení možných kontraindikací, proto doporučuji trvat na tom, aby dcerka byla očkována až po důkladném zvážení všech pro a proti,aby se zajistilo že problémy, které měla při předchozím očkování se už s největší pravděpodobností nebudou opakovat a doporučuji při debatě s pediatrou vždy argumentovat zájmem dítěte, zájem jednotlivce je např. v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně nadřazen např. zájmům vědy. Dalo by se to tedy vztáhnout i na očkování.
Ad přijetí do školky: obecně podle zákona o ochraně veřejného zdraví – zákon č. 258/2000 Sb., § 46.
Předškolní zařízení (školky, jesle) mohou přijmout jen děti, které :
• mají všechna povinná očkování( viz. vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 sb.)
• doloží, že je proti neočkovaným nemocem imunní, nebo
• má trvalou kontraindikaci, kvůli které se nemůže očkování podrobit.
Zkuste při žádosti o přijetí do MŠ požádat ředitelku školky o udělení výjimky. K přihlášce do školky přiložte oficiální „Žádost o udělení výjimky z podmínek pro přijetí do MŠ“ a tam budete argumentovat svobodou myšlení a světonázoru,napíšete jako důvod svého odmítnutí očkování, školka by měla respektovat právo rodičů na svobodu myšlení. Detaily si nastudujte na www.ferovanemocnice.cz.Argumentujte tím že očkování se příčí Vašemu světonázoru a třeba i náboženskému přesvědčení.
K MMR: Přeočkování po té první dávce probíhá za šest až deset měsíců po základním očkování, v odůvodněných případech i později s tím, že horní věková hranice pro podání očkovací látky není omezena. Vyhláška nestanoví lhůty, do kdy musí být očkování provedena, záleží tak zejména na rodičích, konkrétním dítěti a jeho zdravotním stavu. 1.dávka by k přijetí do školky tedy měla stačit (nebudete li mít výjimku ani kontraindikaci, snažte se odkládat, u malých dětí jsou třeba časté rýmy a při rýmě by se očkovat nemělo)

Zkuste se obrátit i sem www.rozalio.cz – tam Vám poradí ohledně očkovacích látek atd.
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.