Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nouzové bydlení

09.04.2016

Dobry den. Mam dotaz ohledně mamky.. Bydli u známe, ktera se stehuje, takže si našla pronajem v baráku,ab neskoncila nekde na dlažbe, kde stary pan ji pronajme da se říct 2+1..matka je ted na marodnim a zije jen s mlads bratrem. Mam dotaz pan ji sepise smlouvu maj ze místnosti muzoupronajímat jako ubytovna. S tim ze do smlouvy napisi kolik plati najem neboť hodiny zde maji jedny na vse.a nechtějí prip nedoplatky. Zajima me na co ma matka nárok a kde co může žádat nebot z marodniho to nema jak zvladat. A kazdy úředník rika něco jiného.. Popr jak a kde najit vzor smlouvy. Dekuji moc

Dobrý den.
Ještě jednou jsem se zamýšlela nad případem vaší matky a proto posílám upravenou odpověď. Na místo podnájemní smlouvy (což v tomto případě nejde), by mohl vlastník domu uzavřít s Vaší matkou nájemní smlouvu na část domu.

Pán sice může napsat, co uzná za vhodné, ale v případě, že nemovitost ve skutečnosti není zkolaudována jako ubytovna, tak úřady takovouto smlouvu neuznají. Slovo ubytovna by se ve smlouvě nemělo objevit. Dle mého názoru se musí jednat o nájemní smlouvu na část domu - např. 3 místnosti s příslušenství, nájemné včetně služeb činí…Kč. Služby jsou vypočítány např. 2/3 ze skutečných nákladů za služby.
Pokud by šlo vyčlenit tyto místnosti, jako byt (samostatná bytová jednotka) bylo by daleko jednodušší. Problém je v tom, že tomu tak asi není, což si úřady snadno zkontrolují nahlédnutím do katastru nemovitostí.
Proto uvádím nájemní smlouvu na část domu. Její vzor naleznete na internetu.
Můžete zkusit požádat o dávku hmotné nouze podle zákona č. 111/2006 Sb., dávkách v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů. Podrobnosti si přečtěte zde: http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane. Podle těchto informací musíte posoudit, zda matka je nebo není v hmotné nouzi.
Jednou z dávek je doplatek na bydlení.
• Je dávka pomoci v hmotné nouzi, která společně s vlastními příjmy občana a příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory pomáhá uhradit odůvodněné náklady na bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí.
• Nárok na doplatek na bydlení má vlastník bytu, nebo jiná osoba, která užívá byt na základě smlouvy, rozhodnutí, nebo jiného právního titulu a po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci, jejichž příjem/příjem společně posuzovaných osob je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí/částka živobytí společně posuzovaných osob. Okruh společně posuzovaných osob pro účely doplatku na bydlení je stejný jako pro účel příspěvku na živobytí.
• Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení lze přiznat (s přihlédnutím k celkovým sociálním a majetkovým poměrům), i osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán, protože její příjem/příjem společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby/společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek této částky.
• Zákon o pomoci v hmotné nouzi pamatuje i na specifické situace spojené s bydlením. V případech hodných zvláštního zřetele může orgán pomoci v hmotné nouzi doplatek na bydlení poskytnout do části bytu, po splnění hygienických podmínek a udělení souhlasu obce do ubytovacího zařízení a po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení do jiného než obytného prostoru. Jako případ hodný zvláštního zřetele se vždy považuje ubytování v pobytových sociálních službách (např. azylový dům, domov pro seniory, chráněné bydlení).
• Výše doplatku na bydlení se vypočte tak, že se od částky odůvodněných nákladů na bydlení připadajících na aktuální kalendářní měsíc (snížené o příspěvek na bydlení náležející za předchozí kalendářní měsíc) odečte částka, o kterou příjem osoby/společně posuzovaných osob (včetně vyplaceného příspěvku na živobytí) převyšuje částku živobytí osoby/společně posuzovaných osob.
Další dávkou na bydlení je příspěvek na bydlení podle jiného zákona (zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů), ale zde by vaše matka musela splňovat, mimo jiné, podmínku trvalého pobytu na adrese bytu.
Tolik moje obecné informace, protože na konkrétní posouzení případu, není v dotaze dostatek informací.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.