Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

12.04.2016

Dobrý den,

Mám dotaz, zda mám nárok na mateřskou dovolenou? Pracovala jsem od roku 2009 u prvního zaměstnavatele do 31.8.2014. Od 1.9.2014 jsem do 9.8. 2015 byla u druhého zaměstnavatele, kvůli velké vzdálenosti dojíždění jsem změnila tuto práci a k 10.8.2015 jsem nastoupila k 3. zaměstnavateli, kde jsem ale zjistila, že jsem těhotná a kvůli práci s chemikáliemi, jsem od 12.10.2015 nastoupila na neschopenku na které jsem dosud. Protože jsem byla ve zkušební době, byl mi pracovní poměr ukončen k 31.10.2015. Tak se ptám, zda-li mám nárok na mateřskou či až po 6-nedělí na rodičovský příspěvek? Ptala jsem se již na úřadech, ale dostalo se mi jak kladné tak záporné odpovědi.
Děkuji moc předem za odpověď

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění splníte. Předpokládám, že jste otěhotněla za trvání posledního zaměstnání, a tudíž ochranná lhůta bude činit jen tolik dnů, kolik trvalo toto zaměstnání. Na peněžitou pomoc v mateřství můžete nastoupit nejdříve počátkem 8. týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud tento den bude spadat do ochranné lhůty, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. Vzhledem k tomu, že v dotazu neuvádíte přepokládané datum porodu, nemůže být odpověď konkrétnější.

Dobry den,
dalsí den (4.4.) jsem Vam psala dalsi mail s doplňujícími informacemi o termínu porodu, který se asi někde vytratil, termín porodu bych měla mít 8.6.2016 (ev. 10.6.2016). Vše se týká dotazu Vámi pojmenovaným Nárok na peněžitou pomoc v mateřství z 3.4.2016 (ev. 4.4..2016). Dle Vaší odpověďi bych neměla mít nárok na mateřskou, ale volala si v pondělí dalšímu úředníkovi a ten mi potvrdil, že mohu do 28.4.2016 nastoupit na mateřskou. I ho několikrát ptala, jestli nevadí, že to poslední zaměstnání trvalo necelé 3 měsíce. Otěhotněla jsem opravdu až v průběhu září. Takže teď mi poradte komu a čemu věřit, 3 ze 4 úředníků mi potvrdili, že mohu jít na mateřskou, jedna že ne. Všichni byli z OSSZ. Takže jsem opravdu zmatená, protože já také pochopila dle jejich výkladů zákona, že nemám nárok, ale prý že ty zaměstnání na sebe plynule navazují, tak nebere tak. Nerada bych ukončila nemocenskou a zažádala o mateřskou a pak skoro 2 měsíce byla bez prostředků....
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,
bohužel Vám nemohu nabídnout jinou odpověď. Uvedenou problematiku jsem konzultovala s pracovnicí OSSZ, která můj výklad potvrdila jako správný. Pokud chcete, mohu se s uvedeným dotazem obrátit na ČSSZ či Ministerstvo sociálních věcí – zde je však třeba počítat s delší lhůtou pro odpověď.
Ve Vašem případě Vám doporučuji obrátit se na příslušné pracoviště OSSZ – dle § 59 odst. 1) písm. f) zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, lékař rozhodne o ukončení pracovní neschopnosti pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve; naopak dle § 57 odst. 1 písm. f) cit. předpisu, ošetřující lékař rozhodne o vzniku (ve Vašem případě pokračování) dočasné pracovní neschopnosti pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pro rozhodnutí lékaře ve věci Vaší pracovní neschopnosti je tedy nezbytné otázku vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství vyjasnit – buď nárok na dávku vzniká, pak lékař pracovní neschopnost ukončí, nebo nevzniká (což OSSZ doloží potvrzením), a pak lékař ukončí pracovní neschopnost až uplynutím 6 týdnů po porodu, nebudou-li zde jiné důvody pracovní neschopnosti.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.