Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Samoživitelka

03.04.2016

Dobrý den,
obracím se na Vas s prosbou o pomoc. Jsem matka živitelka, pobíram 3.stupen inv. duchodu 5700Kč(nezapočitala se mi střední škola 2roky,au-pair). Mam 4lete devčatko, jenž je neustale nemocne, paní lekařka mi doporučila, at nechodí do školky, však nemohu začit ani chodit do prace si přivydělat. Bydlím se svoji nemocnou matkou, však rada bych se přestehovala. Je možne požadat o nejake přispevky, pomoc, pokud dcera nemuže do školky?Otec dcery platí 2000Kč. Děkuji, s utcou

Dobrý den.
Dle Vámi uvedeného Vám pravděpodobně vznikne nárok na přídavek na dítě. Tato dávka je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.
Věk nezaopatřeného dítěte Přídavek na dítě v Kč měsíčně
do 6 let 500 Kč
6 – 15 let 610 Kč
15 – 26 let 700 Kč
Pro výpočet dávky se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok. O dávku se žádá na úřadu práce - oddělení státní sociální podpory.
Ze systému státní sociální podpory by Vám mohl vzniknout rovněž nárok na příspěvek na bydlení. Tato dávka přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.Poskytování příspěvku na bydlení se posuzuje podle výše příjmů a nákladů rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory, na kterou má podle § 24 zákona o státní sociální podpoře nárok nájemce bytu, uživatel družstevního bytu a vlastník bytu, pokud náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu těchto osob a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Agenda dávek státní sociální podpory spadá pod Úřady práce. Nárok na příspěvek na bydlení budete mí až po 3 měsících, kdy bude bydlet v novém bytě. Nárok je pak možné uplatnit 3 měsíce zpětně, ale nemůžete počítat s dávkou ihned po přestěhování.
Pokud bude příjem i přes dávky státní sociální podpory nízký, můžete se obrátit (rovněž na Úřad práce) s žádostí o pomoc v hmotné nouzi.
Dávkami pomoci v hmotné nouzi, jsou:
1.příspěvek na živobytí
2.doplatek na bydlení
3.mimořádná okamžitá pomoc
Příspěvek na živobytí- Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.
Doplatek na bydlení - řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory. Dávka je poskytována nájemci nebo vlastníku bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí a na příspěvek na bydlení. Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení i ve výjimečných případech, kdy žadatel nemá nárok na příspěvek na živobytí, případně i žadateli, který nemá nárok na příspěvek na bydlení, protože využívá jinou než nájemní formu bydlení.Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí.
Mimořádná okamžitá pomoc- j e poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit- může být poskytnuta např. na nákup či opravu domácího spotřebiče nebo na potřeby dětí z oblasti školní nebo zájmové činnosti(kroužky, školní pomůcky, školka v přírodě, ozdravný pobyt atp.)
Ještě Vás upozorním na aplikaci „Sociální poradce“ na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce . Po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde taktéž informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit.
Já předpokládám,že vzhledem k výši příjmu byste mohla s úspěchem žádat o tyto dávky: příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, mimořádná okamžitá pomoc.

Právní předpisy:

Zákon č. 110/2006 Sb., O životním a existenčním minimu, v platném znění
Zákon č. 117/1995 Sb., O státní sociální podpoře
Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.