Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

02.04.2016

Přeji dobrý den,
v předchozích dvou letech jsem pracovala jako OSVČ, ale nyní jsem od 1.3.v zaměstnání. Chci se zeptat, jakým způsobem se bude počítat výše mateřské a rodičovský příspěvek v případě, že jsem těhotná a přešla jsem z OSVČ do zaměstnání? Nemocenské pojištění jsem si jako OSVČ platila minimálně dva roky. Očekávaný nástup na PPM je v září tohoto roku.
Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
nárok na PPM vznikne když:
Pojištěnec splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, před podáním žádosti
Pojištěnec OSVČ musí navíc splnit podmínku, aby účast na nemocenském pojištění trvala (kromě celkové délky 270 dní za poslední 2 roky) nejméně 180 dní v posledním roce.
V době podání žádosti musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění a nebo být v ochranné lhůtě, která je nejdéle 180 dnů.

Výše PPM se určuje v souladu s § 18, odst. 3 a 4, zákona o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., v platném znění.

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

PPM se tedy počítá z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední pojištěná činnost (pokud nastoupíte do zaměstnání, tak je touto poslední činností to zaměstnání) trvala kratší dobu než oněch 12 měsíců, tak se zohledňují příjmy jen z tohoto kratšího posledního období. Jestliže tedy nastoupíte do zaměstnání, pro výpočet výše PPM by měl být rozhodující příjem z tohoto zaměstnání.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.