Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Služební poměr a návrat z rodičovské dovolené

24.03.2016

Dobrý den, pracuji ve služebním poměru u PČR. Dle zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru,je prý zaměstnavatel povinen "držet" mi původní služební místo po dobu 6 měsíců po porodu, pokud bych chtěla být na rodičovské déle, např. 3 roky, může mě po návratu zpět do služby ustanovit do jiného místa výkonu, pokud již na "moje" sl. místo v době čerpání rodičovské ustanovil někoho jiného. Je to pravda? Jsem svobodná matka, o dítě se starám sama, mám strach, abych po návratu z rodičovské zpět do služby nemusela dojíždět přes celý okres kvůli tomu, že jsem se chtěla co nejdéle starat o své dítě. Existuje výjimka, na základě které by byl nadřízený povinen držet mi původní služební místo po celou dobu čerpání rodičovské? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
V zákoně č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, je upravena v § 33 písm. a), tzv. neplacená záloha. Do zálohy neplacené se zařadí příslušnice nebo příslušník, jimž je udělena rodičovská dovolená. V § 34 téhož zákona je dále upraveno ustanovení na služební místo po vynětí ze zálohy, kdy příslušník musí být po vynětí ze zálohy činné, pro studující, zvláštní nebo neplacené, do níž byl zařazen podle § 33 písm. a), ustanoven na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž byl ustanoven před zařazením do této zálohy.
Dále podle tohoto § 34 platí, že příslušník může být po vynětí ze zálohy pro přechodně nezařazené, která trvala po dobu kratší než 1 rok, nebo po vynětí ze zálohy činné, zálohy pro studující nebo zálohy neplacené, do níž byl zařazen podle § 33 písm. a), ustanoven na služební místo, pro které je stanovena nižší služební hodnost, jestliže o to požádá.
Zákon rozlišuje služební místo, tj. v podstatě služební hodnost a místo služebního působiště, tj. místo výkonu práce.
Při návratu z rodičovské dovolené, máte služební místo zabezpečeno vždy.
V § 6 citovaného zákona je upraveno místo služebního působiště tak, že příslušník vykonává službu podle potřeb bezpečnostního sboru na území České republiky nebo v zahraničí. Místo služebního působiště na území České republiky je určeno územím obce, v níž příslušník vykonává službu. Za místo služebního působiště příslušníka provádějícího kontrolu cestovních dokladů nebo celní kontrolu zboží a osob, které překračují státní hranice, se považuje území obce v České republice, i když místem výkonu služby je oblast území sousedního státu vymezená mezinárodní smlouvou (dále jen "hraniční přechod").,
Proto u místa služebního působiště bude záležet na vaší služební smlouvě, kterou by měl zaměstnavatel dodržet. Pokud tam máte konkrétní obec místa služebního působiště, tak vás zaměstnavatel musí zaměstnat v tomto místě. Pokud je místo obecně vymezeno, pak je to složitější, zaměstnavatel vás může zaměstnat v rámci uvedeného vymezení. Pokud v místě působiště dle vaší smlouvy místo pro vás nemá, musíte se dohodnout na jiném místě, ale v podstatě jsme v zákoně nenalezla žádnou vaši ochranu ani pro tento případ a zaměstnavatel vám může určit jiné místo služebního působiště. Podotýkám však, že problematikou služebního zákona se speciálně nezabývám a bylo by dobré, kdybyste věc konzultovala ještě např. na vašem odborovém svazu nebo na příslušném ministerstvu.
Doplňuji ještě ze zákona:
„ ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY VÝKONU SLUŽBY PŘÍSLUŠNIC A PŘÍSLUŠNÍKŮ PEČUJÍCÍCH O DÍTĚ
§ 85
Omezení při výkonu služby
(1) Těhotná příslušnice nesmí při výkonu služby konat činnosti, které jsou těhotným ženám zakázány, a činnosti, jejichž výkon ohrožuje podle lékařského posudku její těhotenství; to platí obdobně i pro příslušnici do konce devátého měsíce po porodu a příslušnici, která kojí.
(2) Příslušnice uvedená v odstavci 1 může být ustanovena na jiné služební místo v jiném místě služebního působiště, převelena nebo vyslána na služební cestu jen s předchozím souhlasem. Za stejných podmínek může vykonávat službu v noci, službu přesčas nebo služební pohotovost.
(3) Příslušnice a příslušník, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nebo osamělá příslušnice a osamělý příslušník, kteří pečují o dítě mladší než 3 roky, mohou být ustanoveni na jiné služební místo v jiném místě služebního působiště, převeleni nebo vysláni na služební cestu jen po jejich předchozím souhlasu.

(4) Ministerstvo v dohodě s Ministerstvem financí, Ministerstvem spravedlnosti, zpravodajskými službami a Ministerstvem zdravotnictví stanoví vyhláškou seznam činností zakázaných těhotným příslušnicím, příslušnicím do konce devátého měsíce po porodu a příslušnicím, které kojí.“
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.