Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Příjem čtyřčlenné rodiny

30.03.2016

Dobrý den, prosím o radu, jelikož sama jsem nenašla řešení. Jsem rozvedená, samoživitelka se třemi dětmi (6měs.,15měs. a 5let). Otec dětí platí výživné 2100kč/měs. dohromady na všechny děti a nekontaktujeme se. Toto mám vcelku zvládnuté a cítím se dobře. Bojím se, co bude po rodičovské. Mám pouze základní vzdělání, otec dětí byl dobře situovaný a starší nežli já, nyní je situace jiná a výživa všech dětí je na mně. Pokoušela jsem se dostat na nějakou SŠ a získat vzdělání, ale všude požadují, abych docházela na studium 1-2x týdně minimálně na 6hod a pak také na praxi, což je nemyslitelné, nemám pro děti žádné hlídání do doby, než nastoupí do státní školky, jiné placené hlídání si nemohu dovolit. Měla bych zájem studovat, ale nenašla jsem způsob. Žádala jsem na několika školách i o individuální plán, ale nikde mi jej neschválili. Až bude nejmladší dítě ve školce, tedy za 3 roky cca, budu v situaci, kdy mám pouze základní vzdělání, žádnou praxi, žádné zkušenosti, neumím žádný cizí jazyk a s počítačem umím pracovat také jen minimálně. Žádné jiné dovednosti, ve kterých bych vynikala, také nemám. Pracovat pak mohu pouze od 8hod (MŠ od 7:00) do 15hod (MŠ do 16:00). To je 7hod - přestávka na oběd, tedy 6,5hod. Zároveň je nutné počítat s tím, že budu opakovaně pobývat doma s dětmi při jejich případné nemoci, nyní to je i 2 měsíce v kuse, prostřední dítě je navíc alergik a má s tím spojené problémy. Sama mám také poměrně slabou imunitu a bývám několikrát za rok nemocná a užívám ATB. Při některých stavech bych dokázala chodit do zaměstnání, ale při některých by to vhodné nebylo. Za těchto 6,5hod práce potřebuji i při ošetřovném, či nemocenské dosáhnout stále na takový plat, abych z něj + 2100kč výživné uživila čtyřčlennou rodinu (nájem v pronajatém bytě, inkaso, strava, léky (i 2000kč/měs.) škola, školka, telefon, internet, kroužky, oblečení, obutí a další.) Nároční nejsme, žijeme nyní skromně, ale i ten základ pro 4 osoby nelze stlačit pod 20tis. kč už s ohledem na nájemné. Logicky mi to tedy nějak nevychází, že bych na nemocenské/ošetřování dítěte dostala tedy 70% z platu za 6,5hod úvazek stále nad 20tis. kč. Nevím však jak tuto situaci řešit, co mohu ovlivnit, co dělat? Děkuji za radu.

Dobrý den,
především je velmi neobvyklé, aby výživné na tři děti činilo dohromady na tři děti 2100 Kč. Uvádíte, že otec dětí byl dobře situovaný, je tedy třeba myslet na to, že občanský zákoník stanoví, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů, uvedené výživné je až neuvěřitelně nízké. Dále je třeba vědět, že občanský zákoník umožňuje i výživné rozvedeného manžela. Bývalý manžel může požadovat výživné, jen pokud není schopen sám se živit a zároveň tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství. Pokud například pečuje po rozvodu o společné dítě, nebo kvůli zdravotnímu stavu v době rozvodu.
Soud pak musí zvážit:
•jak dlouho manželství trvalo,
•jak dlouho je rozvedeno,
•zda se manžel snažil hledat si zaměstnání,
•zda se manžel v době trvání podílel na péči o rodinnou domácnost,
•zda se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu a tak podobně.
Bylo by tedy nutno posoudit, zda fakt, že máte velmi omezenou možnost zaměstnání a své vlastní výživy pramení z manželství například z toho, že pečujete o tři malé děti.
V každém případě musíte počítat s tím, že vyživovací povinnost rodičů a mezi manželi vždy předchází vyživovací povinnosti státu, takže se nejprve musíte starat o přiměřené výživné od otce dětí, teprve pak je na místě uvažovat o nějakých dávkách státní sociální podpory. Podle příjmu společně posuzovaných osob je možno uvažovat o žádosti například o přídavek na bydlení, o přídavky na děti a další sociální dávky, podrobnosti zjistíte na příslušnému úřadu práce, odboru sociálních dávek.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.