Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné mezi manžely

28.03.2016

Dobrý den,
Manžel má mimomanželský poměr, nyní se od naší rodiny stěhuje pryč – o děti se prý starat chce (říká, ale reálně jej často nahrazují jeho rodiče, zvláště o víkendech), ale pouze v omezené míře (do 40% času). Rozvod zatím právně neřešíme. Péči o domácnost a ze 60 (oficiálně, v rámci nějaké naší současné dohody) a více (reálně) procent o dvě děti (3 a 6 let) musím tedy zajistit ve zbylém čase sama – vzhledem k tomu, že mi zaměstnavatel neumožnil pracovat částečně z domova, musela jsem požádat o zkrácení úvazku (pracuji na plný, což i s dojížděním znamená 10 a více hodin denně), což zaměstnavatel odmítl a z tohoto důvodu mi neprodloužil smlouvu na dobu určitou. Já budu za pár dní bez práce a tedy bez příjmu (resp. na podpoře).
Vzhledem k tomu, že manžel na mou žádost, aby z tohoto důvodu do doby, než najdu vhodnou práci slučitelnou s péčí o děti v tomto rozsahu, platby navýšil, reagoval negativně, ráda bych podala žalobu na výživné na manželku.
Jak mám postupovat a v jaké výši je realistické toto výživné žádat? Jak dlouho zpravidla trvá toto soudní řízení a od kdy mi soud výživné přizná? Jak soudní řízení probíhá? Předpokládám, že zde platí vyživovací povinnost manželů a že by měl manžel zajistit stejnou životní úroveň všem členům rodiny.
(znám výši jeho příjmů i výživného na děti z prvního manželství, ale nejsem si jista, jak vypočítat částku, o kterou mohu spravedlilvě žádat. Jednak hraje roli to, že se nyní nestaráme o děti rovným dílem, dále nejsou stejné ani naše výdaje – manžel je ředitelem firmy, takže např. jezdí služebním vozem, dále mu firma hradí časté pracovní obědy a večeře, taxi, parkovné, notebook, telefon – přístroje i hovory a datové připojení), zatímco já toto vše musím platit sama.
Děkuji za radu.

/Dobrý den,
občanský zákoník stanoví, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost, a to tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná.
Pokud toto není splněno a jeden z manželů na tom trvá, má právo toto požadovat po druhém manželovi. Pokud se manželé nedohodnou, může podat žalobu a výživné na manžela. Pro rozhodování o rozsahu této vyživovací povinnosti není rozhodné (podstatné), zda povinný manžel setrvává ve společné domácnosti nebo nikoliv. Tuto vyživovací povinnost je ale nutné odlišovat od povinnosti hradit náklady společné domácnosti, o které také může rozhodnout soud, protože výživné náleží přímo oprávněnému manželovi. Dosud Váš manžel společnou domácnost s Vámi sdílel a tak také musel nést náklady.
Jak dlouho by mohlo soudní řízení trvat, skutečně odhadnout nelze, pokud by mělo hrozit, že Vaše životní úroveň bude nízká a nebudete mít z čeho žít, můžete požádat o vydání předběžného opatření a žádat výživné do doby, než soud definitivně rozhodne. V žalobě uveďte právě ty skutečnosti, které uvádíte ve svém dotazu, vyčíslete Vaši situaci, že jste přišla o zaměstnání kvůli neslučitelnosti práce a péče o děti, uveďte, že otec péči o děti svěřuje jiným osobám a sám ji nevykonává, uveďte Vaši životní úroveň a životní úroveň otce, uveďte jaké benefity plynou z jeho zaměstnání. Uveďte, že šlo o jeho rozhodnutí opustit rodinu, Vám by tedy z tohoto rozhodnutí neměla plynout nižší životní úroveň. Částku si stanovte tak, aby Vaše životní úroveň byla odpovídající.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.