Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zletilé dítě

22.03.2016

Dobrý den, dostali jsme se do rodinných problémů, a proto jsme se obrátili na Vás o radu a pomoc. Jsme tří členná rodina matka, syn a dcera. Bydlíme v rodinném domku na vesnici. Jsem momentálně vedená na UP se zdravotním omezením, tudíž je pro mě obtížné najít si práci a je problém i s dojížděním do města o víkendech a svátcích. Syn loňského roku v červnu dokončil studium. Od listopadu si našel zaměstnání. Dcera nadále studuje. Byli jsme na soc. dávkách a stále jsme z důvodu, že syn nemá smlouvu, ale má dohodu o určitých odpracovaných hodinách. Není ochoten přispívat na společné bydlení a veškeré vybavení používá. V listopadu 2015 se nám rozbil bojler, sprch. baterie ač měl příjem vše nechal abych to finančně pokryla já. Řekla jsem mu, že dodatečně mi přispěje neurčitou částkou, ale nestalo se tak. Na zahradě nic neudělá, a když jo tak se musím několik dní doprošovat. Co se týká interiéru domu staví se k tomu taktéž laxně. Veškeré opravy a poruchy musím zabezpečit já přes sousedy a známé. Synovi bylo v únoru 23 let. Veškerou mužskou práci v tomhle případě, kterou by měl zastat syn vykonává přítel mé dcery s mým přispěním jak i na zahradě tak i uvnitř domu. Má pokoj v podkroví a já s dcerou obýváme přízemí. Zdevastoval a poškodil spoustu věcí v celém domě. Z celého podkroví kde má pouze svůj pokoj si udělal skladiště kde najdete všude na zemi odpadky, vajgly, petky, obaly od chipsů atd.. Nelze jej přinutit k úklidu a tak to uklízí dcera spolu se mnou. I když ví, že mám zdravotní omezení stále mě nutí jít do práce a v tomhle případě až začne přispívat na domácnost. Přesto vše mu pořád dělám svačiny, peru oblečení a dělám komínky. Ničeho si neváží, slovně mě neustále napadá "Jdi do práce". Momentálně jsem se ptala ve třech různých zaměstnáních a neuspěla jsem. Došlo to tak daleko, že na mě vyvíjí psychický nátlak. Se zrušením trvalého pobytu nesouhlasí, ačkoliv se doma nezdržuje, pouze přijde z práce domů, osprchuje se, někdy se nají a odejde k přítelkyni, kde stráví celou noc. Ráno si opět přijde pro svačinu a odchází do práce. Má problém mi dát i 500 kč na měsíc s větou "Co po mě chceš, sociálka ti to všechno proplatí". Tento kolotoč je pořád dokola. Nevím si už s ním rady. Údajně mu trv. pobyt zrušit nelze, i když se doma skoro vůbec nezdržuje. Prosím poraďte jak mám postupovat dál. Děkuji

Dobrý den,
syn je zletilý a protože ukončil soustavnou přípravu na povolání, nemáte k němu již ani vyživovací povinnost. V žádném případě se o něj již nemusíte starat. Musí si uvědomit, že vyživovací povinnost je obousměrná a v případě, že u rodiče existuje oprávněná potřeba, tak dítě zase naopak musí vyživovat svého rodiče.
Trvalý pobyt je jen administrativní adresa, která s právem bydlení na takové adrese vlastně nesouvisí, můžete synovi postavit kufry za dveře a ať se stará jak umí. Nicméně to je právní stránka věci, praktické provedení je na Vás a případně na tom, jak se za Vás postaví a ve věci pomůže dcera s partnerem.
s pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.