Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zájemce o zaměstnání

17.03.2016

Dobrý den, 4.října mi v končí v práci smlouva a já nemám v plánu si ji prodlužovat. Ráda bych ale předtím, než si najdu práci novou, odjela na půl roku do zahraničí do Asie jako dobrovolník, tudíž nebudu výdělečně činná. Chtěla bych se zeptat, jaký v tomto případě zvolit postup. Zaregistrovat se na Úřadě práce s tím, že nahlásím pobyt v zahraničí a nebudu si žádat o podporu v nezaměstnanosti a s tím, že práci si v ČR budu hledat až po návratu? Zajímalo by mě také, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, zda ho za mě platí po dobu registrace na Úřadě práce stát nebo si ho musím po dobu pobytu mimo ČR platit sama? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den.
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů rozeznává zájemce o zaměstnání a uchazeče o zaměstnání.
Fyzická osoba se může zajímat o zprostředkování zaměstnání za pomoci krajské pobočky Úřadu práce buď jako zájemce o zaměstnání, což je v podstatě forma shodná s postavením fyzické osoby v soukromých agenturách práce, nebo jako uchazeč o zaměstnání. Uchazeči o zaměstnání vznikají při splnění stanovených podmínek nároky na dávky podle tohoto zákona, jakož i na další dávky podle zvláštních právních předpisů, a rovněž mu ze statutu uchazeče o zaměstnání vyplývají další nároky. Zájemce o zaměstnání má pouze právo na zabezpečení zaměstnání, popřípadě rekvalifikace podle tohoto zákona, nikoliv na podporu v nezaměstnanosti a na podporu při rekvalifikaci.
Uchazeč o zaměstnání (s nárokem na podporu) musí poskytovat krajské pobočce Úřadu práce potřebnou součinnost při zprostředkování zaměstnání a řídit se jeho pokyny (např. projednat doporučené zaměstnání ve lhůtě stanovené úřadem práce, dostavit se na krajskou pobočku Úřadu práce ve stanoveném termínu, poskytnout součinnost při vypracování IAP, jeho aktualizaci a vyhodnocování, a to v termínech stanovených krajskou pobočkou Úřadu práce, a plnit podmínky v něm stanovené).
Nedokážu posoudit, jak bude nahlížet úřad práce na vaši dobrovolnickou činnost v zahraničí (neuvedla jste nic konkrétního, např. kdo to organizuje, budete pracovat zadarmo?) Obávám se, že plnění součinnosti s úřadem práce vám neodpustí. Bude dobrá se na úřadu práce o tomto poradit. Rozhodně na takovýto případ zákon o zaměstnanosti nepamatuje.
Zájemce o zaměstnání (ten bez podpory), by asi byl pro váš případ možný, ale zřejmě bude úřad práce požadovat doložení vaší dobrovolnické činnosti v zahraničí.
Ovšem i zde platí, že Krajská pobočka Úřadu práce ukončí vedení v evidenci zájemců o zaměstnání na základě žádosti zájemce o zaměstnání nebo v případě, že zájemce o zaměstnání neposkytuje krajské pobočce Úřadu práce při zprostředkování zaměstnání potřebnou součinnost nebo ji maří. Krajská pobočka Úřadu práce je povinna po ukončení vedení v evidenci zájemců o zaměstnání údaje týkající se jeho osoby zablokovat do doby, než nastanou nové důvody pro jejich další zpracování.
Jak je to se zdravotním pojištěním u zájemce o zaměstnání?
Dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je stát plátcem pojistného pouze za uchazeče o zaměstnání nikoliv za zájemce o zaměstnání. Tito jsou samoplátci.
Vy, když budete cestovat do ciziny, musíte se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu, uvést zcela jasně o co se jedná (vaše dobrovolnická činnost v zahraničí) a podle toho vám pak vaše zdravotní pojišťovna poskytne informace, co máte či musíte ve věci vašeho zdravotního pojištění udělat.
Sociální pojištění v sobě zahrnuje nemocenské pojištění a důchodové pojištění (také příspěvek na státní politiku zaměstnanosti).
Nemocenské pojištění upravuje zákon č. 187/2006 Sb., a zjednodušeně napsáno, účast na nemocenském pojištění je odvozena od trvání pracovního poměru, výkonu činnosti OSVČ. Takže pokud nebude pracovat nebudete účastna nemocenského pojištění. V případě nemoci nebudete dostávat dávky nemocenského pojištění, jako je nemocenské, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství,… Ošetření nemocného se děje na základě zdravotního pojištění.
Důchodové pojištění upravuje zákon č. 155/1995 Sb. Doba vedení v evidenci úřadu práce se při splnění podmínek zákona (tady ne celá doba za život člověka a ne vždy) je náhradní dobou. Účast na důchodovém pojištění, pro ty co nepracují, je dobrovolná.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.