Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Kvalifikační dohoda

11.03.2016

Dobrý den,
prosím o zodpovězení mého dotazu. Vracím se po dvou rodičovských dovolených do práce. Smlouva, kterou jsem při nástupu do zaměstnání podepsala, obsahuje ustanovení, že mne můžou v rámci společnosti přesouvat kamkoliv po České republice. Bohužel momentálně se 2 malými dětmi je to už pro mne problém. Další problém je, že jsem v rámci společnosti absolvovala zahraniční stáž, kterou mi sám zaměstnavatel navrhoval, ale dost neseriózně jednal v tom, že den před odjezdem mi dal podepsat dohodu, která mě zavazuje zůstat u společnosti po dobu tří let, jinak musím firmu dost vysoce finančně odškodnit. Pokud bych tyto informace měla již při rozhodování, zda na stáž pojedu, nejela bych. Ale měla jsem již zařízené ubytování, místo v kanceláři, zabaleno, atd., tak jsem podepsala. Jeden rok mám odpracovaný, další rok jsem odpracovala na první rodičovské dovolené. V této dohodě ale stálo, že se doba na mateřské a rodičovské dovolené nepočítá do těchto tří let. Může být rok odpracovaný na částečný úvazek na rodičovské dovolené aspoň částečně započítán? Můžu napadnout způsob, jakým mi byla dohoda dána k podpisu?
Místo pracoviště na kterém jsem pracovala se neruší, ale při nástupu mi pravděpodobně bude nabídnuto místo jinde. Jaké mám možnosti? Co když mi zaměstnavatel výpověď nebude chtít dát? Já výpověď dát nemohu, jinak musím firmu vyplatit. Mám možnost žádat o finanční krácení, když již částečně mám něco odpracováno?
Pokud bychom pracovní poměr ukončili dohodou, což nevím, jestli půjde, mám i tak povinnost firmu odškodnit?
Předem děkuji za rady.

Dobrý den,
z toho, co jste v dotaze popsala, usuzuji, že vaše zahraniční stáž se dá považovat za prohlubování nikoliv za zvyšování kvalifikace. Kvalifikační dohoda se uzavírá při zvyšování kvalifikace, ale může být uzavřena také při prohlubování kvalifikace (§ 230 ZP), jestliže předpokládané náklady dosahují alespoň 75 000 Kč; v takovém případě nelze prohloubení kvalifikace zaměstnanci uložit. Bohužel, stáž jste absolvovala a kvalifikační dohodu uzavřela, těžko lze toto nyní napadat.
Zákoník práce v § 235 uvádí, že do doby setrvání zaměstnance v zaměstnání na základě kvalifikační dohody se nezapočítává doba rodičovské dovolené v rozsahu rodičovské dovolené matky dítěte (§ 196 ZP). Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Vy píšete, že máte v dohodě uvedeno, že se nepočítá ani mateřská dovolená. Toto byste u zaměstnavatele měla napadnout pro rozpor se zákonem. Pokud jste na rodičovské dovolené pracovala, tak požadujte započtení této doby.

Jinak je důležité, zda dohoda má podstatné náležitosti dané zákonem.
Kvalifikační dohoda musí obsahovat

a) druh kvalifikace a způsob jejího zvýšení nebo prohloubení,
(bude popsáno, o jakou stáž se jedná, jak si kvalifikaci prohloubíte)

b) dobu, po kterou se zaměstnanec zavazuje setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po ukončení, zvýšení nebo prohloubení kvalifikace,

c) druhy nákladů a celkovou částku nákladů, kterou bude zaměstnanec povinen uhradit zaměstnavateli, pokud nesplní svůj závazek setrvat v zaměstnání.
(u tohoto bodu často zaměstnavatelé chybují, že neuvedou vůbec nebo neuvedou druhy nákladů a celkovou částku nákladů; pak jde dohoda napadnout pro nesplnění podmínek zákona).

Povinnost k náhradě se poměrně sníží – zbývá odpracovat jeden rok, takže byste měla třetinovou povinnost.
K ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel nemá žádný zákonný důvod, proč by vám dával výpověď. Pokud nemůžete do práce nastoupit, musíte pracovní poměr ukončit a protože u výpovědi běží výpovědní doba, pak zbývá jedině dohoda. Pokuste se se zaměstnavatelem jednat o způsobu ukončení pracovního poměru i o výši náhrady nákladů za vaši stáž. Ještě mě napadlo, zda není jiné řešení, než ukončení pracovního poměru, nelze vaši práci vykonávat z domova?

Právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.