Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nucení těhotné ke screeningu VVV

15.03.2016

Dobrý den,
jsem těhotná, cca 10 týden. Byla jsem na kontrole u gynekologa a odmítla jsem screening genetických vad (odběr krve a NT screening). Pak doktor řekl, že to nejde. Když jsem trvala na tom, že mám právo vyšetření odmítnout, tak se velmi rozčílil a řekl mi, že on má jako lékař svá práva a ať si najdu jiného gynekologa. Po delším argumentování (ve kterém nechyběly urážky jako "sobecká sluníčkářka") pochopil, že se odbýt nenechám a začal mi tvrdit, že by mě kvůli chybějícímu vyšetření mohli odmítnout vzít do porodnice. Můžou mě skutečně odmítnout přijmout do porodnice, když mi bude chybět toto vyšetření (případně i nějaké jiné)? Toto jednání mi přijde už za hranou zákona, mám pocit, že se mě poskytnutím nepravdivých informací snažil donutit k něčemu, s čím nesouhlasím. Jak se proti takovému postupu bránit? Jiného lékaře si najdu, ale co když to tam bude stejné? Jak často je možné měnit gynekologa? Nebo je možné docházet někam bez zaregistrování? Moc děkuji za odpovědi!

Dobrý den.
Svéprávný/á pacient/ ka a tedy i těhotná žena tedy po náležitém poučení kdykoliv odmítnout navrhovaný zákrok, vždy odmítnout péči o sebe ,tedy můžete odmítnout i screening VVV.
Nenarozené dítě je až do svého narození součástí Vašeho těla,takže o svém těle rozhodujete výhradně Vy. O způsobu péče v těhotenství rozhodujete tedy Vy. Lékař má povinnost Vás o možných léčebných a vyšetřovacích zpravit,plně informovat o rizicích a alternativách navrhovaných zákroků ,může Vám doporučit určitá vyšetření ,ale rozhodnutí je na Vás a lékař musí Vaše rozhodnutí respektovat. Na zdravotní péči v těhotenství máte právo, ale zda tuto péči využijete a v jakém rozsahu a do jaké míry, je jen na Vás je to jen na Vašem rozhodnutí.
Vyšetření VVV rozhodně nejsou povinná,žádný zákon Vám nepřikazuje podstoupit vše,co Vám gynekolog v těhotenství nabídne.Porodnice Vám nemůže kvůli tomu odmítnout péči, musí Vás přijmout . Porod je v podstatě považován za akutní stav vždy takže by vás v porodnici měli přijmout už z toho titulu ,že jde o porod a tedy akutní stav. Nemohou Vám neposkytnout péči jen proto, že jste nebyla na nějakém vyšetření, to by mohlo být chápáno jako diskriminace z důvodu světonázoru či víry.
Odmítnout VVV je Vaše právo a lékař nesmí Vás tedy svou klientku nikterak dehonestovat či urážet jen proto ,že si žena nepřeje některá vyšetření v těhotenství. Takovéto chování je v rozporu s etikou a já bych na Vašem místě zvážila stížnost k ČLK ,na neetické chování lékaře . Dále můžete na svého gynekologa podat stížnost k příslušné zdravotní pojišťovně-svým chováním porušil Vaše práva pojištěnce dle zákona 48/1997 Sb. Navíc screening vrozených vývojových vad je eticky diskutabilní už ze své podstaty, co například doporučí lékaři- při zjištění Downova syndromu….?Přitom děti s DS jsou vzdělavatelné,lidé s DS prožít normální život…Jsou i jiné vady, končící smrtí,pak rodič, rodič který se rozhodne nerespektovat diktát prenatální eugeniky volí důstojný odchod dítěte, nebo někteří rodiče prostě jen nechtějí vědět- protože se třeba nechtějí stresovat a vědí,že přijmou jakékoli dítě. Všechno to jsou volby, které je nutno respektovat. Osobně mi taky screening VVV vadí, vadí mi ostrakizace lidí s postižením v ČR,vadí mi,že i jen teoretická možnost narození dítěte s „jinakostí“je brána jako tragédie…Váš lékař, který Vám nadává do sluníčkářek,je simplexní ,neinformovaný jedinec, pokud není schopen respektovat druhé, není lékař, jen doktor medicíny. A to je rozdíl, MUDr. je titul lékař je i o morální kvalitě…
Vážená paní jsem sama osobou se zdravotním postižením,můj handicap vznikl po narození ,díky nedonošenosti. Mám VŠ vzdělání, pracuji. Mám tři děti a v prvním těhotenství jsem se setkala s vysoce neetickým přístupem lékařů. Naštěstí ve 2. A 3. Těhotenství jsem už měla lékaře, který respektoval. Screening VVV jsem odmítla u všech dětí. Všechny mé děti se narodily zdravé, bohužel nejmladší dcera posléze vážně onemocněla (cca v 6 ti měsících věku-asi v souvislosti s očkováním, dg. sdělena až v roce).Dnes se sice ještě trochu potýká s následky, ale je v prví třídě je to skvělá holčička a je velká naděje,že do dospělosti bude v pořádku. I kdyby Vaše dítě nakonec mělo nějaký handicap, není to tragédie a není to o Vašem sobectví-ba naopak. Je dobře,že jste si nenechala vnutit ,něco co nechcete. vtěhotenství můžete změnit gynekologa, nebo nemusíte chodit nikam, nebo můžete využívat péči porodní asistentky (tu byste si ovšem mudela hradit sama. Podle § 28 zákona o zdravotních službách máte právo na volbu lékaře a zdravotnického zařízení(změnu můžete učinit jednou za 3 měsíce) , můžete teoreticky chodit k lékaři a nebýt u něj registrovaná, ovšem takovou péči byste si opět musela plně hradit sama.
Přeji Vám v těhotenství už jen klid a pohodu pro Vás i pro miminko. Jste statečná žena.
Pokud se chcete bránit obraťte se na ČLK,na zdravotní pojišťovnu. Nebo ke správnímu orgánu, který ambulantnímu lékaři jakožto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb.
Právní předpisy:
372/2011 sb. zák. o zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.