Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ pojištění, dávky či příspěvky

15.03.2016

Dobrý den,

1) Od listopadu 2015 pobírám PPM a jsem OSVČ. Při vyřizování přehledů pro OSSZ a ZP jsem byla nyní nemile překvapena, že i přestože má mateřská činí 3600 Kč měsíčně, jsem povinna hradit povinné zálohy na zdravotní pojišťovnu, a to ve výši 578 Kč měsíčně. Nevím, kde se stala chyba a jak je možné, že z tak nízké dávky mám vůbec něco hradit. Může mít tato povinnost něco společného s tím, že jsem k tomuto dni měla cca 5000 dluh na pojistném za loňský rok? Pojistné i penále jsem k dnešnímu dni uhradila, avšak bylo mi řečeno, že zálohy platit musím.

2) Ráda bych se ještě zeptala, zda mám možnost nějakého příspěvku, když se mi narodila dvojčata? Podmínky pro získání porodného se na mne bohužel nevztahují. Já i manžel jsme OSVČ, máme ovšem minimální příjmy a daně nám po odpisu paušálu vycházejí na 0 Kč.

3) Četla jsem o tzv. těhotenské dietě, mohla by se mne týkat? Mám celiakii a pankreatickou dietu a jakýkoliv příspěvek by mi samozřejmě velmi pomohl.

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,
jestliže jste vedená jako OSVČ, musíte platit stanovené zálohy na pojištění. Částka 578Kč, kterou uvádíte, není zálohou na pojistné z PPM v částce 3600Kč, kterou pobíráte. PPM je dávka nemocenského pojištění, a z té se stejně jako z nemocenské odvody neplatí.
Uvedená částka Vám byla asi stanovena z přehledu příjmů za uplynulý rok, ze kterého se vypočítá výše záloh nových. Tato částka je tedy zálohou z předpokládaných Vašich příjmů ze SVČ.
Nepíšete nic o tom, jestli kromě SVČ máte uzavřen i nějaký pracovní poměr. Jestliže pobíráte PPM, nemůžete vykonávat výdělečnou činnost, ze které Vám plyne dávka nemocenského pojištění! /je to stejné, jako když budete nemocná, budete pobírat nemocenskou, tak nemůžete chodit do práce a vydělávat/. Zde bych Vás tedy požádala, abyste si situaci sama vyhodnotila a pokud je tomu opravdu tak, že jste pouze OSVČ a nyní pobíráte PPM, musíte svou SVČ pozastavit!
Vzhledem k tomu, že neznám veškeré potřebné informace, které jsou rozhodné pro přiznání dávek ze systému pomoci v hmotné nouzi a státní sociální podpory, mohu se vyjádřit pouze v obecné rovině.
Je nepochybné, že všichni členové rodiny budou pro nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi posuzovány společně. Členem rodiny je i osoba samostatně výdělečně činná, která tuto činnost vykonává zřejmě jako hlavní. Tím pádem, přestože nemá aktuálně příjem z podnikání, je této osobě pro účely stanovení výše příjmu k posouzení stavu hmotné nouze započítávána nejméně částka ve výši 50 % měsíční průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok. Pokud tuto činnost osoba oficiálně nezruší, popř. nepozastaví, je nezbytné této osobě uvedený příjem pro účely posouzení hmotné nouze započítávat.
Pro nárok na dávky či příspěvky se Vám jako rodině bude započítávat minimálně příjem v částce průměrné mzdy v národním hospodářství za rok 2015.
Co se týká příspěvku dietu v těhotenství, tak se vychází ze zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi je možné přiznat dávku: příspěvek na živobytí. Při posuzování sociální potřebnosti při bezlepkové dietě se přihlíží k §29 Zvýšení částky živobytí osoby z důvodu dietního stravování a částka živobytí osoby u celiakie se zvyšuje o 2 800,- Kč/měsíčně. Pro přiznání příspěvku je nutné, aby příjem osoby a společně posuzovaných osob nedosahoval po odečtení přiměřených nákladů na bydlení částky živobytí. Také je nutné doložit potvrzení o celiakii od odborného lékaře ( internista, gastroenterolog ). Jelikož vzhledem k započítávaným příjmům nedosáhnete na dávku v hmotné nouzi, nemůžete využít ani zvýšené náklady na dietní stravování.

Právní úprava:
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění
Zákon č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.