Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno po ukončení RD

06.03.2016

Dobrý den,
11.5.2016 mi končí tříletá rodičovská dovolená a měla bych se vracet do zaměstnání. Během mé rodičovské však byla pracovní pozice zrušena, teď mi zaměstnavatel nabídl jinou pozici, ale vzhledem k tomu, že nemám zajištěno hlídání pro syna, tak jsem nabídku odmítla. Chtěla bych zaměstnavatele požádat o neplacené volno do konce srpna. Pokud by mé žádosti vyhověl, vztahovalo by se na mě odstupné z nadbytečnosti (v případě, že by pro mě neměl zaměstnavatel jinou práci) i po skončení neplaceného volna? Musím si v době neplaceného volna platit pojistné? A jak by to bylo v případě, že bych během neplaceného volna otěhotněla? Vztahuje se na mě v tomto případě ochranná doba, že mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď, i když jsem na neplaceném volnu a ne na rodičovské? Pokud ano a měla bych neschopenku, tak ji mohu uplatnit i během neplaceného volna, nebo by navazovala až na skončení neplaceného volna, tj. od září? A jak by to bylo v případě, že bych neschopenku neměla?
Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
jestliže se do práce vrací zaměstnanec po rodičovské dovolené, nemá již zaměstnavatel povinnost jej zařadit na jeho původní práci a pracoviště. V těchto případech platí obecná povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit zaměstnanci práci odpovídající pracovní smlouvě, měl by se pokusit o dohodu o změně pracovní smlouvy. Jestliže však k dohodě nedojde a zaměstnanec jinou práci vykonávat nebude, jde o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel pak může dát zaměstnanci v tomto případě výpověď z důvodu nadbytečnosti.
Pokud zaměstnavatel pro Vás mít práci odpovídající smlouvě mít nebude, může Vám nabídnout jinou práci, Vy s tím však musíte souhlasit. Pokud souhlasit nebudete a nedohodnete se na úpravě pracovní smlouvy, může Vám dát zaměstnavatel výpověď.

Zaměstnavatele můžete požádat o neplacené volno. Zaměstnavatel s tímto musí souhlasit. V době neplaceného volna nejste chráněna proti výpovědi, ani nemáte nárok na nemocenské, jestliže např. otěhotníte a Vaše těhotenství by bylo rizikové. Z tohoto důvodu se doporučuje žádat o neplacené volno po kratších úsecích a opakovaně. Vždy se však vystavujete riziku, že zaměstnavatel nebude souhlasit s neplaceným volnem.
V době neplaceného volna nemusíte platit žádné pojistné, jen je třeba zajít na svou zdravotní pojišťovnu a nahlásit se zde jako osoba pečující o dítě mladší 7let a zdravotní pojištění za Vás i nadále bude platit stát. Sociální pojištění se odvádí jen z platu, a doba do 4let věku dítěte Vám bude započtena do důchodu jako doba náhradní.

Jestliže zaměstnavatel nebude souhlasit s neplaceným volnem, jste povinna první den po 3. narozeninách dítěte nastoupit zpět do zaměstnání.
Pokud se nedohodnete se zaměstnavatelem na jiné pracovní pozici, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. To ale až první den po 3. narozeninách. Od prvního dne následujícího měsíce Vám začne běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Pracovní poměr tedy skončí po uplynutí výpovědní lhůty. Jestliže pro Vás zaměstnavatel nebude mít po dobu výpovědní lhůty žádnou práci, budete doma na překážkách a placena průměrem. Jelikož výpověď by v tomto případě byla z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na odstupné vy výši 3 měsíčních platů.
Zaměstnavatel Vás ale také může „tlačit“ k ukončení pracovního poměru dohodou a tím ušetřit Vaši výplatu v době výpovědní lhůty. Pokud se dohodnete se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou, nechte si uvést jako důvod nadbytečnost, žádná výpovědní doba zde neplyne, a jako kompenzaci výdělku ve výpovědní lhůtě lze dohodnout se zaměstnavatelem vyšší odstupné.
Na odstupné budete mít nárok i po případném ukončení pracovní poměru z nadbytečnosti po ukončení neplaceného volna.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.