Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna styku s dítětem

09.03.2016

Dobrý den letos to bude 6 let co jsem opustila otce svého syna. Synovi bylo tehdy 3,5 roku jeho otec byl řidič kamionu tudíž s ním neměl téměř žádný vztah. Bohužel se s otcem syna nedalo domluvit a tak bylo soudem stanoveno kdy si má syna brávat. Je to každý sudý týden, každou středu (to nedodržuje již 4 roky) 14 dní prázdniny v létě. Na Velikonoční pondělí, na vánoce od 26. do 28.. Vždy jsem se snažila domlouvat s otcem dítěte aby si třeba syna vzal na např. jarní prázdniny, volna atd. dokonce jsem mu syna nechávala od 26.12. do 1.1 aby si ho mohl užít. Otec vždy hradil jen výživné 1800,- víc nepřispíval, nespoří mu, neplatí mu pojištění. Prostě nic. Vše hradím já. Již 4 rokem žiji s novým přítelem, který má syna (13 let můj syn 10 let). Loni v listopadu proběhl soud o zvýšení alimentů z 1800,- na 2500,-. Podotýkám, že v roce 2014 jsem byla nucena podávat trestní oznámení a exekuci za neplacení výživného. Od Nového roku začalo peklo ze strany otce. začalo to tím, že mi syna odmítl vrátit v pátek 1.1.a přivezl ho až v neděli večer 3.1. poté volal, že si pro syna přijede další víkend (8.1) když jsem mu řekla, že bych ho měla mít já, začal že to není pravda, že to musí být tak jak říká on. Po tomto jeho prohlášení jsme s přítelem zařídili, aby oba naši synové byli o víkendech spolu. Dokonce jsem i kopila vstupenky na akci která se má konat 6.5. oba kluci by tedy měli být doma (u nás). Syn ale k otci nechtěl, takže syn doma zůstal i další týden který podle otce měl být můj. Dne 21. ledna mi volal, že si pro syna nedojede, protože má zlomenou nohu. Ozval se až 4.2. jak to bude z jarníma prázdninama, tak jsem řekla, že pokud má zájem může si syna vzít. Poté jsem se zeptala, kdy si ho v pátek 5.2. vyzvedne, začal na mě řvát, že není jeho víkend, že se v lednu špatně podíval do kalendáře a že to bude tak jak je to napsané v rozsudku. když jsem mu řekla, že jsem si vše zařídila, že máme koupené vstupenky tak se mi vysmál, že prý on rozhoduje o tom kde bude syn na jeho víkend. Chtěla bych podat návrh na upravení styku s dítětem, je možné aby v něm nebylo uvedeno lichý a sudý týden? Syn už má spoustu zájmů a díky otci loni nemohl např. na táborák se školou a nebo nocovat v družině. Myslím, že tím syn trpí. Stejné je to s Velikonocema, loni se mi horko těžko podařilo s otcem domluvit aby syna nechal koledovat u nás v obci (bydlíme 20 km od otce). Obávám se že letos bude dělat zle a syna doma nenechá. Jsem z této situace zoufalá. S otcem není žádná domluva a neuvědomuje si že ubližuje hlavně našemu dítěti.

Dobrý den,
pokud nyní není možná domluva s otcem tak, aby byl styk ve prospěch dítěte, je možné podat návrh na úpravu poměrů k dítěti. Nedá se ale rozhodně odhadnout, jak by soud rozhodl, standardním postupem soudu je právě určení sudého a lichého týdne pro jednoho a druhého rodiče. Je také možné, aby soud rozhodl, že styk bude probíhat na základě dohody rodičů podle aktuální situace. V případě 13 letého dítěte by již soud měl dítě vyslechnout a k jeho názoru přihlédnout, takže můžete chtít, aby soud tyto otázky částečně projednal i s dítětem a nechal ho vyjádřit se k tomu, jak styk s otcem chce syn sám.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.