Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská rodičovská dovolená

07.03.2016

Dobrý den,

ráda bych poprosila, pokud to bude možné, o zodpovězení následujících dotazů:

1/ dne 05.11.2015 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Do kdy mi bude peněžitá pomoc v mateřství vyplácena a kdy je nejpozdější termín k vyřízení rodičovské?

2/ v roce 2015 jsem byla kvůli rizikovému těhotenství v době od 11.06. do 04.11. v pracovní neschopnosti. Mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené u zaměstnavatele (zaměstnána jsem od roku 2003 na dobu neurčitou)? A jak je to s dovolenou na mateřské dovolené? Vzniká mi také nárok na dovolenou (proplácí se)?

3/ v době, kdy jsem již byla těhotná jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel plánuje ukončení činnosti či zmenšení své činnosti, takže po skončení mé rodičovské dovolené již zřejmě budeme "nuceni" můj pracovní poměr ukončit. Chci se zeptat, zda v případě, že zvolím 3letou variantu rodičovské dovolené a stále jsem ještě vlastně v pracovním poměru, mohu např. po dvou letech rodičovské dovolené nastoupit k jinému zaměstnavateli na hlavní pracovní poměr, aniž bych s tím současným hlavní pracovní poměr ukončila. Nebo zda se dá i na rodičovské dovolené dosavadní hlavní poměr ukončit např. dohodou kvůli snižovaní počtu zaměstnanců z důvodu že zaměstnavatel snížil a omezil svoji činnost? Měla bych v tomto případě nárok na odstupné? A jak by to bylo s vyplácením rodičovského příspěvku, kdybych dostala odstupné a zároveň nastoupila do nového zaměstnání, kde bych dostala výplatu?

Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,
1) pokud jste na mateřskou dovolenou nastoupila v řádném termínu, budete peněžitou pomoc dostávat po dobu 28 týdnů. O rodičovský příspěvek si požádejte po skončení výplaty, nemusíte se nějak stresovat se lhůtou k vyřízení. O rodičovský příspěvek je nejlepší zažádat v měsíci, kdy vám PPM končí bez ohledu na případné čerpání dovolené. Nárok na dávku může být uplatněn 3 měsíce zpětně od podání žádosti.
2)Budete mít nárok na dovolenou za rok 2015 i za dovolenou za rok 2016. Pokud pro zaměstnavatele zaměstnanec odpracuje 60 pracovních dnů, vznikne mu nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Pokud bylo zameškáno 100 směn v kalendářním roce, bude dovolená zkrácena o jednu dvanáctinu roční výměry, za každých dalších 21 ucelených zameškaných pracovních dnů bude zkrácena dovolená o další dvanáctinu roční výměry. Pokud si požádáte o dovolenou tak, aby navazovala bezprostředně na ukončenou mateřskou dovolenou, musí Vám zaměstnavatel vyhovět a nesmí Vám z krátit za rok 2016 dovolenou pro absenci způsobenou čerpáním rodičovské dovolené. Dovolenou nebudete mít proplacenou, ale musíte ji čerpat, tudíž musíte zaměstnavatele o její čerpání požádat.
3)Zákoník práce nebrání tomu, abyste uzavřela nový souběžný pracovní poměr, pokud budete schopna plnit závazky z obou (v tom prvním budete čerpat rodičovskou dovolenou). Souhlas zaměstnavatele byste potřebovala, kdybyste chtěla vykonávat výdělečnou činnost shodnou s hlavním předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele.
Dohodou ukončit pracovní poměr znamená, že byste s takovým postupem souhlasila, k tomu Vás nelze přinutit. Výpověď byste mohla v době čerpání rodičovské dovolené dostat v případě, že by se zaměstnavatel nebo jeho část rušil a nebo kdyby se stěhoval. Měla byste nárok na odstupné. Na rodičovský příspěvek by to nemělo žádný vliv, stejně jako by bylo nerozhodné, že bystě měla výdělek někde jinde.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.