Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nadbytečnost a těhotenství

06.03.2016

Dobrý den,
11.5.2016 mi končí rodičovská dovolená a měla bych se tedy vracet do práce. Během mé nepřítomnosti však došlo k organizační změně (zrušení útvaru a převedení činností pod jiný útvar), takže jsem byla v průběhu rodičovské dovolené informována, že pravděpodobně dostanu výpověď, protože stávající pozice byla zrušena. Nyní jsem dostala od zaměstnavatele nabídku na práci pod nově vzniklým útvarem, takže náplň mé práce by byla stejná jako předtím, ale byl mi nabídnut pouze částečný úvazek a smlouva na dobu určitou (po dobu mateřské jiné kolegyně), předtím jsem měla na dobu neurčitou. Vzhledem k tomu, že se teď snažíme o další miminko, tak je možné, že bych ještě před nástupem zjistila, že jsem těhotná, napadá mě proto v souvislosti s tím několik otázek.
1) Pokud bych nabídku zaměstnavatele odmítla, měla bych nárok na odstupné? Je pro mě v této situaci vhodnější neukončovat pracovní poměr dohodou, ale dostat výpověď?
2) Pokud bych před nástupem zjistila, že jsem těhotná, tak je vhodnější o tom zaměstnavatele informovat hned, abych ani výpověď nedostala?
3) Jak by bylo v případě těhotenství ošetřeno období od termínu nástupu do práce (tj. od 11.5) do nástupu na další mateřskou? Předpokládám, že by zaměstnavatel pro mě neměl jiné místo, že výše uvedené místo, které mě teď nabídl, by radši obsadil někým jiným. Chtěl by zaměstnavatel například, aby mi lékař vystavil pracovní neschopnost? To by ale asi byl problém, protože doktor mi ji jen tak nedá. Pokud bych neměla neschopenku, tak bych byla v tomto období bez jakéhokoli příjmu?
Předem děkuji za odpověď, hezký den

Dobrý den,
v první řadě je třeba si ujasnit, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele po Vašem návratu z rodičovské dovolené. Zaměstnavatel má s Vámi uzavřenu pracovní smlouvu a musí tedy dodržovat její podmínky, musí Vás zaměstnat stejným druhem práce a ve stejném místě výkonu práce a za podmínek ve smlouvě uvedených, tedy na dobu neurčitou a na plný úvazek. Pokud není schopen tuto smlouvu plnit a je dán některý výpovědní důvod stanovený v zákoníku práce, může Vám dát výpověď. V uvedeném případě je na místě uvažovat o výpovědi pro "nadbytečnost". K předpokladům pro podání výpovědi z pracovního poměru podle ust. § 52 písm. c) zákoníku práce patří to, že zaměstnavatel nebo příslušný orgán přijal rozhodnutí o změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, podle kterého se konkrétní zaměstnanec stal nadbytečným, a že tu je příčinná souvislost mezi nadbytečností zaměstnance a přijatými organizačními změnami, tj. že jste se stali právě v důsledku takového rozhodnutí (jeho realizací u zaměstnavatele) nadbytečnými. Dalo by se předpokládat, že zrušení útvaru takovým rozhodnutím je.
Jsou tedy dvě varianty, pokud budete souhlasit se změnou pracovní smlouvy (tedy přijetím popsané nabídky), tak se změní Váš pracovní poměr na dobu neurčitou a na zkrácený pracovní úvazek. Pokud se zatupovaná zaměstnankyně vrátí do zaměstnání, Váš pracovní poměr skončí bez odstupného.
Jestliže se změnou smlouvy souhlasit nebudete, můžete dostat výpověď, pak od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci, bude to překážka na jeho straně a bude Vám až do skončení pracovního poměru vyplácet náhradu mzdy. Po skončení pracovního poměru Vám vznikne nárok na odstupné.
Pokud přistoupíte na dohodu o skončení pracovního poměru, je třeba, abyste v této dohodě měla uvedené, že jde o skončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti. Jedině tak budete mít nárok na odstupné. Pokud však v dohodě nebude uvedena nějaká finanční kompenzace za to, že nebudete po celou dobu (až do konce července) ve výpovědní době s náhradou mzdy, tak to pro Vás výhodné není.
Je třeba také počítat s tím, že zaměstnavatel může najít práci, která odpovídá pracovní smlouvě a po dobu výpovědní doby Vám bude přidělovat práci. To zákon umožňuje, ale samozřejmě za tuto dobu budete dostávat mzdu.
Výše uvedené se vztahovalo k situaci, kdy nebudete v době ukončení rodičovské dovolené znovu těhotná.
Pokud těhotná budete, nemůžete z tohoto důvodu dostat výpověď pro nadbytečnost. Pokud zaměstnavatel nebude o Vašem těhotenství vědět, dá Vám výpověď, Vy mu sdělíte, že jste těhotná, tudíž výpověď považujete za neplatnou a trváte na dalším zaměstnávání. Výpověď by nebyla platná ani v případě, že byste o těhotenství ještě nevěděla, ale v okamžiku podání výpovědi byste těhotná již byla, což potvrdí lékař. S tím souvisí i úvaha nad tím, zda své těhotenství máte či nemáte oznámit předem. Zákon k tomu zaměstnankyni nijak nenutí, pokud dostanete výpověď s tím, že budete na překážkách, protože se zaměstnavatel vyjádří, že pro Vás žádnou práci nemá, a Vy mu oznámíte, že jste těhotná a že výpověď nemůže být platná, tak se může stát, že budete na překážkách až do nástupu na mateřskou dovolenou. Stejně tak se ale může stát, že nějakou práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě najde a Vy budete muset nastoupit.
K tomu se Váže i odpověď na Vaši třetí otázku. Pokud by zaměstnavatel práci skutečně neměl, byla by to překážka na jeho straně a náhradu mzdy by musel skutečně vyplácet až do nástupu na mateřskou dovolenou. Je tedy jasné, že se na Vás bude snažit tlačit, abyste nastoupila do pracovní neschopnosti. Pro Vás by to ale v situaci, kdy byste měla nárok na náhradu mzdy, bylo vcelku nevýhodné. Rozhodnutí o pracovní neschopnosti je na zodpovědnost lékaře jde skutečně o posouzení zdravotního stavu a možných rizik, která by hrozila při výkonu práce.
Na závěr ještě dodávám jednu důležitou informaci, která se Váže k Vašemu teoretickému rozhodování, zda přijmout návrh na dohodu o rozvázání pracovního poměru a nebo zda si nechat dát výpověď s výpovědní dobou, tedy s trváním pracovního poměru až do konce července. Pokud byste otěhotněla až v době běhu výpovědní doby, tak by se výpovědní doba zastavila a pracovní poměr by neskončil dříve, než by uběhly všechny vyloučené doby, tedy těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená. V této souvislosti je nutno upozornit na fakt, že čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou se považuje za výkon práce a tudíž výpovědní doba opět poběží, zastaví se až s nástupem na rodičovskou dovolenou, je tedy třeba před žádostí o dovolenou spočítat, aby výpovědní doba nestihnula doběhnout a pracovní poměr zbytečně neskončil.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.