Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Studentka VŠ - peněžitá pomoc v mateřství

27.02.2016

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně nároku na PPM. Jsem momentálně studentkou VŠ v kombinované formě studia (2. ročník) a třetím rokem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (jako studentka mám čtyřletou variantu). Synovi budou v dubnu tři roky - v září nástup do školky, plánuji k poslednímu ročníku VŠ najít zaměstnání (čili od září 2016) a příští rok bychom rádi druhé miminko. Zajímá mne, za jakých podmínek (co musím splnit), abych měla nárok na PPM?
Neorientuji se v této problematice a někde jsem četla, že nárok na PPM má studentka, pokud úspěšně dokončila VŠ, současně pracovala, ale nepochopila jsem, jak dlouho být zaměstnaná (někde píší 270 dní účast na nemocenském poj., někde zase, že pokud úspěšně ukončila studium, tak stačí pouze, aby byla zaměstnaná v době nástupu na mateřskou, je jedno jak dlouho je účast na nemocenském poj.) Kdy tedy teoreticky bude vhodnější vzhledem k nároku na PPM, aby se nám druhé dítě narodilo? (Ukončit řádně studium VŠ plánuji v červnu 2017).
Snad jsem vše popsala srozumitelně.

Předem Vám děkuji za Váš čas!

Hezký den,

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Pracovní poměr zpravidla zakládá účast na nemocenském pojištění. Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává též doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Dle § 21 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje studium na středních a vysokých školách v České republice, s výjimkou dálkového, distančního, večerního a kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činno.
Předpokládám, že v době studia nejste výdělečně činná, pak se i doba kombinovaného studia bude započítávat do doby účasti na nemocenském pojištění a pokud po skončení studia nastoupíte do zaměstnání a za jeho trvání (popř. v ochranné lhůtě) pak na mateřskou dovolenou, splníte podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud v době kombinovaného studia nastoupíte do zaměstnání, nebude se studium v této době započítávat do doby účasti na nemocenském pojištění, nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít v případě, kdy budete účastna nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a pracovní poměr (popř. ochranná lhůta) bude trvat. Pokud v září 2016 nastoupíte do zaměstnání a na peněžitou pomoc v mateřství (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) nastoupíte nejdříve po 270 dnech (tj. cca 9 měsících), nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. V případě pochybností o době účasti na nemocenském pojištění Vám doporučuji obrátit se na příslušnou OSSZ, která dobu nemocenského pojištění eviduje.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.